– Han kan ikke fordrage Tottenhams fans!

Tidligere topspiller mener, at forholdet mellem Ange Postecoglou og Tottenhams fans er brudt fuldstændig sammen.



Der har været sejre over både Manchester United og Southampton over de seneste uger, men de seneste måneder har budt på flere nedture end opture for Tottenham.

Derfor har cheftræner Ange Postecouglou også været udsat for hård kritik, og der er tvivl om australierens fremtid i Tottenham.

Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Darren Bent, der i dag er ekspert hos Talksport, virker forholdet mellem træneren og klubbens fans ødelagt. 

– Han hader virkelig Spurs’ fans, gør han ikke? Jeg siger dig, at det startede med den Manchester City-kamp. I sidste sæson kunne han ikke forstå, hvorfor Spurs-fans ville have, at deres favorithold skulle tabe (til Manchester City), så Arsenal ikke ville blive mestre. 

– Fra dengang har forholdet virket knækket. Han kan ikke fordrage dem, og det lader til, at de ikke kan fordrage ham, siger Darren Bent til Talksport. 

Samtidig er Darren Bent kritisk over for Ange Postecoglous ultimative og offensive spillestil, som ofte har kostet mål imod. 

– Da han første gang kom i ligaen sidste år, var det nyt, og alle var begejstrede for det. Men vi forventede, at det ville ændre sig, og det har det bare ikke. Premier League er en intelligent liga. Folk regner dig ud meget hurtigt, siger han. 

Tottenham er aktuelt nummer 11 i Premier League og skal torsdag i aktion mod ligaens nummer fire, Nottingham Forest. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Snart sker det

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Lyon forhandler med dansk profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!