Der har været sejre over både Manchester United og Southampton over de seneste uger, men de seneste måneder har budt på flere nedture end opture for Tottenham.
Derfor har cheftræner Ange Postecouglou også været udsat for hård kritik, og der er tvivl om australierens fremtid i Tottenham.
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Darren Bent, der i dag er ekspert hos Talksport, virker forholdet mellem træneren og klubbens fans ødelagt.
– Han hader virkelig Spurs’ fans, gør han ikke? Jeg siger dig, at det startede med den Manchester City-kamp. I sidste sæson kunne han ikke forstå, hvorfor Spurs-fans ville have, at deres favorithold skulle tabe (til Manchester City), så Arsenal ikke ville blive mestre.
– Fra dengang har forholdet virket knækket. Han kan ikke fordrage dem, og det lader til, at de ikke kan fordrage ham, siger Darren Bent til Talksport.
Samtidig er Darren Bent kritisk over for Ange Postecoglous ultimative og offensive spillestil, som ofte har kostet mål imod.
– Da han første gang kom i ligaen sidste år, var det nyt, og alle var begejstrede for det. Men vi forventede, at det ville ændre sig, og det har det bare ikke. Premier League er en intelligent liga. Folk regner dig ud meget hurtigt, siger han.
Tottenham er aktuelt nummer 11 i Premier League og skal torsdag i aktion mod ligaens nummer fire, Nottingham Forest.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED