– Han kan ikke fordrage Tottenhams fans!

Tidligere topspiller mener, at forholdet mellem Ange Postecoglou og Tottenhams fans er brudt fuldstændig sammen.



Der har været sejre over både Manchester United og Southampton over de seneste uger, men de seneste måneder har budt på flere nedture end opture for Tottenham.

Derfor har cheftræner Ange Postecouglou også været udsat for hård kritik, og der er tvivl om australierens fremtid i Tottenham.

Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Darren Bent, der i dag er ekspert hos Talksport, virker forholdet mellem træneren og klubbens fans ødelagt. 

– Han hader virkelig Spurs’ fans, gør han ikke? Jeg siger dig, at det startede med den Manchester City-kamp. I sidste sæson kunne han ikke forstå, hvorfor Spurs-fans ville have, at deres favorithold skulle tabe (til Manchester City), så Arsenal ikke ville blive mestre. 

– Fra dengang har forholdet virket knækket. Han kan ikke fordrage dem, og det lader til, at de ikke kan fordrage ham, siger Darren Bent til Talksport. 

Samtidig er Darren Bent kritisk over for Ange Postecoglous ultimative og offensive spillestil, som ofte har kostet mål imod. 

– Da han første gang kom i ligaen sidste år, var det nyt, og alle var begejstrede for det. Men vi forventede, at det ville ændre sig, og det har det bare ikke. Premier League er en intelligent liga. Folk regner dig ud meget hurtigt, siger han. 

Tottenham er aktuelt nummer 11 i Premier League og skal torsdag i aktion mod ligaens nummer fire, Nottingham Forest. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Kolding køber stor profil

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’