Det er fortsat Erik ten Hag, der er cheftræner for Manchester United, men den store engelske klub befinder sig endnu en gang et sted, hvor der er debat om hollænderen, selv om han vandt FA Cuppen i slutningen af sidste sæson.
En dårlig sæsonstart har endnu en gang sat spekulationer i gang om den tidligere Ajax-træners fremtid – en fremtid, der allerede i løbet af sommeren var et stort tema. Her valgte Manchester United at forlænge og give ten Hag de ønskede indkøb i form af Joshua Zirkzee, Noussiar Mazraoui og Matthijs de Ligt.
Men lige lidt har det hjulpet – United er endnu engang i knæ.
Men det kunne måske være gået anderledes i sommer.
I hvert fald melder tyske Bild, at Manchester United allerede i sommer havde et særdeles godt øje til Stuttgart-træner Sebastian Hoeness, efter den 42-årige tyske træner formåede at få Stuttgart op på andenpladsen i ligaen efter mange år som elevatorhold.
Hoeness, der tidligere har været træner for Hoffenheim, blev ifølge Bild kontaktet af "De Røde Djævle", der var meget interesseret i at gøre Hoeness til ny cheftræner.
Han var – ifølge Bild – smigret over interessen fra Manchester United, men det endte aldrig i forhandlinger, fordi han takkede nej til at forhandle og komme til Manchester United.
I stedet var vurderingen fra Sebastian Hoeness, at hans arbejde i Stuttgart langt fra var færdigt. At der var mere at hente, og at han gerne ville være med til Champions League-eventyret.
Det var da også kun et par måneder forinden, at han havde forlænget sin aftale med Stuttgart. Årsagen? Hans far, Dieter Hoeness, blev tysk mester med Stuttgart som manager i 1992, og Sebastian Hoeness selv har et særligt bånd til Stuttgart.
Manchester United ligger efter syv runder i Premier League nummer 14 med otte point. Man er allerede 10 point efter topholdet Liverpool.
Stuttgart befinder sig aktuelt på en ottendeplads i Bundesligaen efter seks runder. Fem point efter topholdet FC Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT