Han kunne have afløst Erik ten Hag i sommer

Manchester United havde ifølge det store medie Bild et godt øje til en tysk træner, som man ønskede skulle erstatte Erik ten Hag.



Det er fortsat Erik ten Hag, der er cheftræner for Manchester United, men den store engelske klub befinder sig endnu en gang et sted, hvor der er debat om hollænderen, selv om han vandt FA Cuppen i slutningen af sidste sæson.

En dårlig sæsonstart har endnu en gang sat spekulationer i gang om den tidligere Ajax-træners fremtid – en fremtid, der allerede i løbet af sommeren var et stort tema. Her valgte Manchester United at forlænge og give ten Hag de ønskede indkøb i form af Joshua Zirkzee, Noussiar Mazraoui og Matthijs de Ligt. 

Men lige lidt har det hjulpet – United er endnu engang i knæ.

Men det kunne måske være gået anderledes i sommer.

I hvert fald melder tyske Bild, at Manchester United allerede i sommer havde et særdeles godt øje til Stuttgart-træner Sebastian Hoeness, efter den 42-årige tyske træner formåede at få Stuttgart op på andenpladsen i ligaen efter mange år som elevatorhold.

Hoeness, der tidligere har været træner for Hoffenheim, blev ifølge Bild kontaktet af "De Røde Djævle", der var meget interesseret i at gøre Hoeness til ny cheftræner.

Han var – ifølge Bild – smigret over interessen fra Manchester United, men det endte aldrig i forhandlinger, fordi han takkede nej til at forhandle og komme til Manchester United.

I stedet var vurderingen fra Sebastian Hoeness, at hans arbejde i Stuttgart langt fra var færdigt. At der var mere at hente, og at han gerne ville være med til Champions League-eventyret.

Det var da også kun et par måneder forinden, at han havde forlænget sin aftale med Stuttgart. Årsagen? Hans far, Dieter Hoeness, blev tysk mester med Stuttgart som manager i 1992, og Sebastian Hoeness selv har et særligt bånd til Stuttgart.

Manchester United ligger efter syv runder i Premier League nummer 14 med otte point. Man er allerede 10 point efter topholdet Liverpool.

Stuttgart befinder sig aktuelt på en ottendeplads i Bundesligaen efter seks runder. Fem point efter topholdet FC Bayern München.



Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

I dialog med Brøndby

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

– Det vil være fuldstændigt magisk

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Opløftende melding for ‘AC’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

‘Har lukket munden på kritikerne’

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!