Han kunne have afløst Erik ten Hag i sommer

Manchester United havde ifølge det store medie Bild et godt øje til en tysk træner, som man ønskede skulle erstatte Erik ten Hag.



Det er fortsat Erik ten Hag, der er cheftræner for Manchester United, men den store engelske klub befinder sig endnu en gang et sted, hvor der er debat om hollænderen, selv om han vandt FA Cuppen i slutningen af sidste sæson.

En dårlig sæsonstart har endnu en gang sat spekulationer i gang om den tidligere Ajax-træners fremtid – en fremtid, der allerede i løbet af sommeren var et stort tema. Her valgte Manchester United at forlænge og give ten Hag de ønskede indkøb i form af Joshua Zirkzee, Noussiar Mazraoui og Matthijs de Ligt. 

Men lige lidt har det hjulpet – United er endnu engang i knæ.

Men det kunne måske være gået anderledes i sommer.

I hvert fald melder tyske Bild, at Manchester United allerede i sommer havde et særdeles godt øje til Stuttgart-træner Sebastian Hoeness, efter den 42-årige tyske træner formåede at få Stuttgart op på andenpladsen i ligaen efter mange år som elevatorhold.

Hoeness, der tidligere har været træner for Hoffenheim, blev ifølge Bild kontaktet af "De Røde Djævle", der var meget interesseret i at gøre Hoeness til ny cheftræner.

Han var – ifølge Bild – smigret over interessen fra Manchester United, men det endte aldrig i forhandlinger, fordi han takkede nej til at forhandle og komme til Manchester United.

I stedet var vurderingen fra Sebastian Hoeness, at hans arbejde i Stuttgart langt fra var færdigt. At der var mere at hente, og at han gerne ville være med til Champions League-eventyret.

Det var da også kun et par måneder forinden, at han havde forlænget sin aftale med Stuttgart. Årsagen? Hans far, Dieter Hoeness, blev tysk mester med Stuttgart som manager i 1992, og Sebastian Hoeness selv har et særligt bånd til Stuttgart.

Manchester United ligger efter syv runder i Premier League nummer 14 med otte point. Man er allerede 10 point efter topholdet Liverpool.

Stuttgart befinder sig aktuelt på en ottendeplads i Bundesligaen efter seks runder. Fem point efter topholdet FC Bayern München.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Vilde scener – 135 var mødt op

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Superligaen er knækket

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Scorer heftig lønstigning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Har droppet stor dansk transfer