Det er fortsat Erik ten Hag, der er cheftræner for Manchester United, men den store engelske klub befinder sig endnu en gang et sted, hvor der er debat om hollænderen, selv om han vandt FA Cuppen i slutningen af sidste sæson.
En dårlig sæsonstart har endnu en gang sat spekulationer i gang om den tidligere Ajax-træners fremtid – en fremtid, der allerede i løbet af sommeren var et stort tema. Her valgte Manchester United at forlænge og give ten Hag de ønskede indkøb i form af Joshua Zirkzee, Noussiar Mazraoui og Matthijs de Ligt.
Men lige lidt har det hjulpet – United er endnu engang i knæ.
Men det kunne måske være gået anderledes i sommer.
I hvert fald melder tyske Bild, at Manchester United allerede i sommer havde et særdeles godt øje til Stuttgart-træner Sebastian Hoeness, efter den 42-årige tyske træner formåede at få Stuttgart op på andenpladsen i ligaen efter mange år som elevatorhold.
Hoeness, der tidligere har været træner for Hoffenheim, blev ifølge Bild kontaktet af "De Røde Djævle", der var meget interesseret i at gøre Hoeness til ny cheftræner.
Han var – ifølge Bild – smigret over interessen fra Manchester United, men det endte aldrig i forhandlinger, fordi han takkede nej til at forhandle og komme til Manchester United.
I stedet var vurderingen fra Sebastian Hoeness, at hans arbejde i Stuttgart langt fra var færdigt. At der var mere at hente, og at han gerne ville være med til Champions League-eventyret.
Det var da også kun et par måneder forinden, at han havde forlænget sin aftale med Stuttgart. Årsagen? Hans far, Dieter Hoeness, blev tysk mester med Stuttgart som manager i 1992, og Sebastian Hoeness selv har et særligt bånd til Stuttgart.
Manchester United ligger efter syv runder i Premier League nummer 14 med otte point. Man er allerede 10 point efter topholdet Liverpool.
Stuttgart befinder sig aktuelt på en ottendeplads i Bundesligaen efter seks runder. Fem point efter topholdet FC Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
BIZART