Han kunne have afløst Erik ten Hag i sommer

Manchester United havde ifølge det store medie Bild et godt øje til en tysk træner, som man ønskede skulle erstatte Erik ten Hag.



Det er fortsat Erik ten Hag, der er cheftræner for Manchester United, men den store engelske klub befinder sig endnu en gang et sted, hvor der er debat om hollænderen, selv om han vandt FA Cuppen i slutningen af sidste sæson.

En dårlig sæsonstart har endnu en gang sat spekulationer i gang om den tidligere Ajax-træners fremtid – en fremtid, der allerede i løbet af sommeren var et stort tema. Her valgte Manchester United at forlænge og give ten Hag de ønskede indkøb i form af Joshua Zirkzee, Noussiar Mazraoui og Matthijs de Ligt. 

Men lige lidt har det hjulpet – United er endnu engang i knæ.

Men det kunne måske være gået anderledes i sommer.

I hvert fald melder tyske Bild, at Manchester United allerede i sommer havde et særdeles godt øje til Stuttgart-træner Sebastian Hoeness, efter den 42-årige tyske træner formåede at få Stuttgart op på andenpladsen i ligaen efter mange år som elevatorhold.

Hoeness, der tidligere har været træner for Hoffenheim, blev ifølge Bild kontaktet af "De Røde Djævle", der var meget interesseret i at gøre Hoeness til ny cheftræner.

Han var – ifølge Bild – smigret over interessen fra Manchester United, men det endte aldrig i forhandlinger, fordi han takkede nej til at forhandle og komme til Manchester United.

I stedet var vurderingen fra Sebastian Hoeness, at hans arbejde i Stuttgart langt fra var færdigt. At der var mere at hente, og at han gerne ville være med til Champions League-eventyret.

Det var da også kun et par måneder forinden, at han havde forlænget sin aftale med Stuttgart. Årsagen? Hans far, Dieter Hoeness, blev tysk mester med Stuttgart som manager i 1992, og Sebastian Hoeness selv har et særligt bånd til Stuttgart.

Manchester United ligger efter syv runder i Premier League nummer 14 med otte point. Man er allerede 10 point efter topholdet Liverpool.

Stuttgart befinder sig aktuelt på en ottendeplads i Bundesligaen efter seks runder. Fem point efter topholdet FC Bayern München.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde