Pep Guardiola nyder betydelig succes i Manchester City, med hvem han er på vej til at vinde det engelske mesterskab med, men spanieren kunne være havnet i Chelsea.
Ifølge det velansete medie The Athletic har London-klubben været ude efter Pep Guardiola hele seks gange. Og seks gange er de altså blevet afvist, lyder det.
Det skal have været klubejer Roman Abramovich, som har haft en “besættelse” med den spanske succestræner, skriver The Athletic.
Første og anden gang Chelsea meldte deres interesse var i 2010/2011-sæsonen, hvor Pep Guardiola var i FC Barcelona. Her havde Carlo Ancelotti det svært i Chelsea, så klubben melde sig interessede at hente Guardiola uden held.
Igen i starten af 2012 ville Chelsea have ham, da portugisiske Andre Villas-Boas’ ophold som klubbens træner gik dårligt, men igen lykkedes det ikke. De fik heller ikke fingrene i træneren i optakten til 2012/13-sæsonen, hvor de i stedet endte med at forlænge med vikartræneren Roberto Di Matteo.
Da Di Matteo så blev fyret i efteråret 2012, forsøgte Chelsea sig på ny, men endnu engang måtte de tage til takke med et nej fra Guardiola, der havde et sabbatår. I stedet skiftede spanieren til Bayern München i sommeren 2013.
Senest har Chelsea angiveligt forsøgt at hyre Pep Guardiola i efteråret 2015, efter at klubben fyrede Jose Mourinho, men det lykkedes igen-igen ikke, og få måneder senere stod det klart, at spanieren fra sommeren 2016 ville skifte til Premier League-konkurrenterne Manchester City.
Ifølge The Athletic skal Pep Guardiola ikke have været interesseret i et skifte til klubben, da de ofte skifter ud på posten.
I øjeblikket er Thomas Tuchel cheftræner i Chelsea, og de står lørdag over for netop Manchester City i semifinalen i FA Cuppen.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
LIVE
Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TOPNYHED
