Har afvist Premier League-storklub seks gange

Den spanske toptræner har hele seks gange været et emne i Chelsea, men han har ikke haft lyst til at tage til klubben.



Pep Guardiola nyder betydelig succes i Manchester City, med hvem han er på vej til at vinde det engelske mesterskab med, men spanieren kunne være havnet i Chelsea.

Ifølge det velansete medie The Athletic har London-klubben været ude efter Pep Guardiola hele seks gange. Og seks gange er de altså blevet afvist, lyder det.

Det skal have været klubejer Roman Abramovich, som har haft en “besættelse” med den spanske succestræner, skriver The Athletic.

Første og anden gang Chelsea meldte deres interesse var i 2010/2011-sæsonen, hvor Pep Guardiola var i FC Barcelona. Her havde Carlo Ancelotti det svært i Chelsea, så klubben melde sig interessede at hente Guardiola uden held.

Igen i starten af 2012 ville Chelsea have ham, da portugisiske Andre Villas-Boas’ ophold som klubbens træner gik dårligt, men igen lykkedes det ikke. De fik heller ikke fingrene i træneren i optakten til 2012/13-sæsonen, hvor de i stedet endte med at forlænge med vikartræneren Roberto Di Matteo.

Da Di Matteo så blev fyret i efteråret 2012, forsøgte Chelsea sig på ny, men endnu engang måtte de tage til takke med et nej fra Guardiola, der havde et sabbatår. I stedet skiftede spanieren til Bayern München i sommeren 2013.

Senest har Chelsea angiveligt forsøgt at hyre Pep Guardiola i efteråret 2015, efter at klubben fyrede Jose Mourinho, men det lykkedes igen-igen ikke, og få måneder senere stod det klart, at spanieren fra sommeren 2016 ville skifte til Premier League-konkurrenterne Manchester City.

Ifølge The Athletic skal Pep Guardiola ikke have været interesseret i et skifte til klubben, da de ofte skifter ud på posten.

I øjeblikket er Thomas Tuchel cheftræner i Chelsea, og de står lørdag over for netop Manchester City i semifinalen i FA Cuppen. 






Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjerne på plads i Chelsea

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Nærmer sig vild FCK-præstation

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Her er FC Københavns pris på William Clem

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’