Har afvist Premier League-storklub seks gange

Den spanske toptræner har hele seks gange været et emne i Chelsea, men han har ikke haft lyst til at tage til klubben.



Pep Guardiola nyder betydelig succes i Manchester City, med hvem han er på vej til at vinde det engelske mesterskab med, men spanieren kunne være havnet i Chelsea.

Ifølge det velansete medie The Athletic har London-klubben været ude efter Pep Guardiola hele seks gange. Og seks gange er de altså blevet afvist, lyder det.

Det skal have været klubejer Roman Abramovich, som har haft en “besættelse” med den spanske succestræner, skriver The Athletic.

Første og anden gang Chelsea meldte deres interesse var i 2010/2011-sæsonen, hvor Pep Guardiola var i FC Barcelona. Her havde Carlo Ancelotti det svært i Chelsea, så klubben melde sig interessede at hente Guardiola uden held.

Igen i starten af 2012 ville Chelsea have ham, da portugisiske Andre Villas-Boas’ ophold som klubbens træner gik dårligt, men igen lykkedes det ikke. De fik heller ikke fingrene i træneren i optakten til 2012/13-sæsonen, hvor de i stedet endte med at forlænge med vikartræneren Roberto Di Matteo.

Da Di Matteo så blev fyret i efteråret 2012, forsøgte Chelsea sig på ny, men endnu engang måtte de tage til takke med et nej fra Guardiola, der havde et sabbatår. I stedet skiftede spanieren til Bayern München i sommeren 2013.

Senest har Chelsea angiveligt forsøgt at hyre Pep Guardiola i efteråret 2015, efter at klubben fyrede Jose Mourinho, men det lykkedes igen-igen ikke, og få måneder senere stod det klart, at spanieren fra sommeren 2016 ville skifte til Premier League-konkurrenterne Manchester City.

Ifølge The Athletic skal Pep Guardiola ikke have været interesseret i et skifte til klubben, da de ofte skifter ud på posten.

I øjeblikket er Thomas Tuchel cheftræner i Chelsea, og de står lørdag over for netop Manchester City i semifinalen i FA Cuppen. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Den største genistreg i Superligaen?

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’