Har afvist Premier League-storklub seks gange

Den spanske toptræner har hele seks gange været et emne i Chelsea, men han har ikke haft lyst til at tage til klubben.



Pep Guardiola nyder betydelig succes i Manchester City, med hvem han er på vej til at vinde det engelske mesterskab med, men spanieren kunne være havnet i Chelsea.

Ifølge det velansete medie The Athletic har London-klubben været ude efter Pep Guardiola hele seks gange. Og seks gange er de altså blevet afvist, lyder det.

Det skal have været klubejer Roman Abramovich, som har haft en “besættelse” med den spanske succestræner, skriver The Athletic.

Første og anden gang Chelsea meldte deres interesse var i 2010/2011-sæsonen, hvor Pep Guardiola var i FC Barcelona. Her havde Carlo Ancelotti det svært i Chelsea, så klubben melde sig interessede at hente Guardiola uden held.

Igen i starten af 2012 ville Chelsea have ham, da portugisiske Andre Villas-Boas’ ophold som klubbens træner gik dårligt, men igen lykkedes det ikke. De fik heller ikke fingrene i træneren i optakten til 2012/13-sæsonen, hvor de i stedet endte med at forlænge med vikartræneren Roberto Di Matteo.

Da Di Matteo så blev fyret i efteråret 2012, forsøgte Chelsea sig på ny, men endnu engang måtte de tage til takke med et nej fra Guardiola, der havde et sabbatår. I stedet skiftede spanieren til Bayern München i sommeren 2013.

Senest har Chelsea angiveligt forsøgt at hyre Pep Guardiola i efteråret 2015, efter at klubben fyrede Jose Mourinho, men det lykkedes igen-igen ikke, og få måneder senere stod det klart, at spanieren fra sommeren 2016 ville skifte til Premier League-konkurrenterne Manchester City.

Ifølge The Athletic skal Pep Guardiola ikke have været interesseret i et skifte til klubben, da de ofte skifter ud på posten.

I øjeblikket er Thomas Tuchel cheftræner i Chelsea, og de står lørdag over for netop Manchester City i semifinalen i FA Cuppen. 



No data available.

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Zorniger med klar besked til Brøndby

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

AGF var klar med rekordbeløb

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Brøndby præsenterer ny profil

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’