Han har været forfulgt af uheld siden sit skifte til Premier League.
Skaderne har hobet sig op for Matt O’Riley, der i sommer tog en tur til Brighton & Hove Albion på den engelske sydkyst.
Aktuelt er danskeren ramt af en mindre knæskade, der også har holdt ham ude af landsholdet, og selvom det på ingen måde har været en dans på roser siden skiftet til Premier League, er det vigtigt, at midtbanespilleren holder hovedet højt.
– Jeg tror, der er en vej tilbage for Matt O’Riley, fordi når man spiller og præsterer for en klub som Celtic, er der altid mulighed for, at han kan komme tilbage, siger den tidligere Premier League-manager Gustavo Poyet.
Det er på ingen måde barnemad at omstille sig til verdens bedste liga, og det er vigtigt at huske på, at det kan tage tid at tilpasse sig ligaen, hvilket man også har kunnet se på Mikkel Damsgaard, der efter nogle svage år er blevet en decideret profil i verdens stærkeste liga.
– Premier League er en større omvæltning, end folk tror, især når man kommer fra den skotske Premier League, med al respekt for ligaen. Der er mange flere kampe, især hvis man er en god spiller.
– Der er ingen hvile i Premier League, og han havde sin slemme skade i starten af sæsonen. Der er stadig tid. Han skal forstå, hvad Fabian forventer af sine midtbanespillere, hvilket er anderledes end det, man selv kan og vil gøre. Det er en anderledes form for fodbold.
Og netop at tilpasse sig Fabian Hürzelers system kan være en svær opgave, da han ser fodbold med en lidt mere krøllede hjerne end de fleste andre trænere.
– Han skal forstå sin position, sin rolle, hvor han skal være for at modtage bolden, hvornår og hvordan, samt sine berøringer. Der er så mange ting, man skal forstå, ellers får man det ikke til at fungere. De næste tre til seks måneder bliver vigtige for hans videre forløb i klubben, afslutter Gustavo Poyet, der selv stod i spidsen for Brighton i intet mindre end 194 kampe.
Matt O’Riley har indtil nu spillet 14 kampe for sin nye klub, hvor det største højdepunkt var, da han blev matchvinder mod Manchester City.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER