Har fortsat enorm tiltro til Matt O’Riley

Der er fortsat stor tiltro til, at Matt O’Riley kan få sit gennembrud i Brighton & Hove Albion.



Han har været forfulgt af uheld siden sit skifte til Premier League.

Skaderne har hobet sig op for Matt O’Riley, der i sommer tog en tur til Brighton & Hove Albion på den engelske sydkyst.

Aktuelt er danskeren ramt af en mindre knæskade, der også har holdt ham ude af landsholdet, og selvom det på ingen måde har været en dans på roser siden skiftet til Premier League, er det vigtigt, at midtbanespilleren holder hovedet højt.

– Jeg tror, der er en vej tilbage for Matt O’Riley, fordi når man spiller og præsterer for en klub som Celtic, er der altid mulighed for, at han kan komme tilbage, siger den tidligere Premier League-manager Gustavo Poyet.

Det er på ingen måde barnemad at omstille sig til verdens bedste liga, og det er vigtigt at huske på, at det kan tage tid at tilpasse sig ligaen, hvilket man også har kunnet se på Mikkel Damsgaard, der efter nogle svage år er blevet en decideret profil i verdens stærkeste liga.

– Premier League er en større omvæltning, end folk tror, især når man kommer fra den skotske Premier League, med al respekt for ligaen. Der er mange flere kampe, især hvis man er en god spiller.

– Der er ingen hvile i Premier League, og han havde sin slemme skade i starten af sæsonen. Der er stadig tid. Han skal forstå, hvad Fabian forventer af sine midtbanespillere, hvilket er anderledes end det, man selv kan og vil gøre. Det er en anderledes form for fodbold.

Og netop at tilpasse sig Fabian Hürzelers system kan være en svær opgave, da han ser fodbold med en lidt mere krøllede hjerne end de fleste andre trænere.

– Han skal forstå sin position, sin rolle, hvor han skal være for at modtage bolden, hvornår og hvordan, samt sine berøringer. Der er så mange ting, man skal forstå, ellers får man det ikke til at fungere. De næste tre til seks måneder bliver vigtige for hans videre forløb i klubben, afslutter Gustavo Poyet, der selv stod i spidsen for Brighton i intet mindre end 194 kampe.

Matt O’Riley har indtil nu spillet 14 kampe for sin nye klub, hvor det største højdepunkt var, da han blev matchvinder mod Manchester City.






‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk angriber sat til salg

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Jubler over store FC København-nyheder

OB vil have tidligere Superliga-profil

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

‘Et af de største danske resultater’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk