Har fortsat enorm tiltro til Matt O’Riley

Der er fortsat stor tiltro til, at Matt O’Riley kan få sit gennembrud i Brighton & Hove Albion.



Han har været forfulgt af uheld siden sit skifte til Premier League.

Skaderne har hobet sig op for Matt O’Riley, der i sommer tog en tur til Brighton & Hove Albion på den engelske sydkyst.

Aktuelt er danskeren ramt af en mindre knæskade, der også har holdt ham ude af landsholdet, og selvom det på ingen måde har været en dans på roser siden skiftet til Premier League, er det vigtigt, at midtbanespilleren holder hovedet højt.

– Jeg tror, der er en vej tilbage for Matt O’Riley, fordi når man spiller og præsterer for en klub som Celtic, er der altid mulighed for, at han kan komme tilbage, siger den tidligere Premier League-manager Gustavo Poyet.

Det er på ingen måde barnemad at omstille sig til verdens bedste liga, og det er vigtigt at huske på, at det kan tage tid at tilpasse sig ligaen, hvilket man også har kunnet se på Mikkel Damsgaard, der efter nogle svage år er blevet en decideret profil i verdens stærkeste liga.

– Premier League er en større omvæltning, end folk tror, især når man kommer fra den skotske Premier League, med al respekt for ligaen. Der er mange flere kampe, især hvis man er en god spiller.

– Der er ingen hvile i Premier League, og han havde sin slemme skade i starten af sæsonen. Der er stadig tid. Han skal forstå, hvad Fabian forventer af sine midtbanespillere, hvilket er anderledes end det, man selv kan og vil gøre. Det er en anderledes form for fodbold.

Og netop at tilpasse sig Fabian Hürzelers system kan være en svær opgave, da han ser fodbold med en lidt mere krøllede hjerne end de fleste andre trænere.

– Han skal forstå sin position, sin rolle, hvor han skal være for at modtage bolden, hvornår og hvordan, samt sine berøringer. Der er så mange ting, man skal forstå, ellers får man det ikke til at fungere. De næste tre til seks måneder bliver vigtige for hans videre forløb i klubben, afslutter Gustavo Poyet, der selv stod i spidsen for Brighton i intet mindre end 194 kampe.

Matt O’Riley har indtil nu spillet 14 kampe for sin nye klub, hvor det største højdepunkt var, da han blev matchvinder mod Manchester City.



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Fælder dom over Højlund

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Han peger på Simon Kjær

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Magisk aften for FC København-stjerne

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Presset Frank: Her er vores store problem

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Henter dansker – får god pakke

– Et frygteligt scenarie

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner