Han har været forfulgt af uheld siden sit skifte til Premier League.
Skaderne har hobet sig op for Matt O’Riley, der i sommer tog en tur til Brighton & Hove Albion på den engelske sydkyst.
Aktuelt er danskeren ramt af en mindre knæskade, der også har holdt ham ude af landsholdet, og selvom det på ingen måde har været en dans på roser siden skiftet til Premier League, er det vigtigt, at midtbanespilleren holder hovedet højt.
– Jeg tror, der er en vej tilbage for Matt O’Riley, fordi når man spiller og præsterer for en klub som Celtic, er der altid mulighed for, at han kan komme tilbage, siger den tidligere Premier League-manager Gustavo Poyet.
Det er på ingen måde barnemad at omstille sig til verdens bedste liga, og det er vigtigt at huske på, at det kan tage tid at tilpasse sig ligaen, hvilket man også har kunnet se på Mikkel Damsgaard, der efter nogle svage år er blevet en decideret profil i verdens stærkeste liga.
– Premier League er en større omvæltning, end folk tror, især når man kommer fra den skotske Premier League, med al respekt for ligaen. Der er mange flere kampe, især hvis man er en god spiller.
– Der er ingen hvile i Premier League, og han havde sin slemme skade i starten af sæsonen. Der er stadig tid. Han skal forstå, hvad Fabian forventer af sine midtbanespillere, hvilket er anderledes end det, man selv kan og vil gøre. Det er en anderledes form for fodbold.
Og netop at tilpasse sig Fabian Hürzelers system kan være en svær opgave, da han ser fodbold med en lidt mere krøllede hjerne end de fleste andre trænere.
– Han skal forstå sin position, sin rolle, hvor han skal være for at modtage bolden, hvornår og hvordan, samt sine berøringer. Der er så mange ting, man skal forstå, ellers får man det ikke til at fungere. De næste tre til seks måneder bliver vigtige for hans videre forløb i klubben, afslutter Gustavo Poyet, der selv stod i spidsen for Brighton i intet mindre end 194 kampe.
Matt O’Riley har indtil nu spillet 14 kampe for sin nye klub, hvor det største højdepunkt var, da han blev matchvinder mod Manchester City.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS