Har fortsat enorm tiltro til Matt O’Riley

Der er fortsat stor tiltro til, at Matt O’Riley kan få sit gennembrud i Brighton & Hove Albion.



Han har været forfulgt af uheld siden sit skifte til Premier League.

Skaderne har hobet sig op for Matt O’Riley, der i sommer tog en tur til Brighton & Hove Albion på den engelske sydkyst.

Aktuelt er danskeren ramt af en mindre knæskade, der også har holdt ham ude af landsholdet, og selvom det på ingen måde har været en dans på roser siden skiftet til Premier League, er det vigtigt, at midtbanespilleren holder hovedet højt.

– Jeg tror, der er en vej tilbage for Matt O’Riley, fordi når man spiller og præsterer for en klub som Celtic, er der altid mulighed for, at han kan komme tilbage, siger den tidligere Premier League-manager Gustavo Poyet.

Det er på ingen måde barnemad at omstille sig til verdens bedste liga, og det er vigtigt at huske på, at det kan tage tid at tilpasse sig ligaen, hvilket man også har kunnet se på Mikkel Damsgaard, der efter nogle svage år er blevet en decideret profil i verdens stærkeste liga.

– Premier League er en større omvæltning, end folk tror, især når man kommer fra den skotske Premier League, med al respekt for ligaen. Der er mange flere kampe, især hvis man er en god spiller.

– Der er ingen hvile i Premier League, og han havde sin slemme skade i starten af sæsonen. Der er stadig tid. Han skal forstå, hvad Fabian forventer af sine midtbanespillere, hvilket er anderledes end det, man selv kan og vil gøre. Det er en anderledes form for fodbold.

Og netop at tilpasse sig Fabian Hürzelers system kan være en svær opgave, da han ser fodbold med en lidt mere krøllede hjerne end de fleste andre trænere.

– Han skal forstå sin position, sin rolle, hvor han skal være for at modtage bolden, hvornår og hvordan, samt sine berøringer. Der er så mange ting, man skal forstå, ellers får man det ikke til at fungere. De næste tre til seks måneder bliver vigtige for hans videre forløb i klubben, afslutter Gustavo Poyet, der selv stod i spidsen for Brighton i intet mindre end 194 kampe.

Matt O’Riley har indtil nu spillet 14 kampe for sin nye klub, hvor det største højdepunkt var, da han blev matchvinder mod Manchester City.





LIVE: Dansk tordenstøvle sikrer overlevelse




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Klubboss raser efter skandalescener

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

City holder liv i mesterskabsdrømmen