Harry Kane kan skrive historie i North London derby

Få her optakts-punkter til søndagens brag mellem Tottenham og Arsenal.



Hverken Tottenham eller Arsenal har haft sæsoner, de vil huske positivt. De to mandskaber har i mange år været fast inventar i top seks, men i denne sæson roder begge hold længere ned i tabellen.

Søndag mødes de to mandskaber på Tottenhams stadion, og her er der en hel del på spil. Med en sejr kan Tottenham således overhale Arsenal i tabellen og kravle hele vejen op på en syvendeplads, mens Arsenal skal forsøge at holde rivalerne bag sig. Det er også en kamp, hvor målfarlige Harry Kane kan skrive historie i de såkaldte North London derbyer.

Der venter altså et spændende opgør i London, og Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Tottenham er ubesejret i deres seneste fem kampe på hjemmebane mod Arsenal (tre sejre og to uafgjorte), og dette er det første møde nogensinde mellem de to hold på Tottenham Hotspur Stadium.

– Arsenal har kun holdt et rent bur i deres seneste 10 Premier League-udekampe mod Tottenham, hvor det kun er blevet til én sejr – en 1-0-sejr i marts 2014.

– Tottenham har ”smidt” 42 point efter at have været foran i Premier League-kampe mod Arsenal. Det er mere end noget hold har smidt mod et andet i turneringens historie.

– Tottenham har vundet deres to sidste ligakampe på hjemmebane og skal prøve at vinde tre i træk på Tottenham Hotspur Stadium for første gang siden april 2019 – hvor de vandt deres første tre Premier League-kampe på det stadion.

– Arsenal er ubesejret på udebane i London-derbyer indtil videre i denne sæson (en sejr, to uafgjorte). Sidst de var ubesejrede i alle deres London-derbyer på udebane i en enkelt Premier League-sæson var tilbage i 2004-05.

– Arsenal ser ud til at vinde tre Premier League-kampe i træk på udebane for første gang siden oktober 2018, mens de sidst vandt tre i træk på udebane uden at indkassere et mål i maj 2013.

– Både Tottenhams José Mourinho og Arsenals Mikel Arteta skal træne deres første North London derby nogensinde. Det sidste møde mellem holdene, hvor begge trænere fik ”North London derby”-debut, var i september 1986, da George Graham (Arsenal) og David Pleat (Tottenham) spillede uafgjort 0-0 på Highbury.

– Tottenham-træner José Mourinho har aldrig tabt en hjemmekamp mod Arsenal i sin karriere og har vundet fem og delt i fire af sine ni kampe – kun mod Everton og Man Utd (begge 10 kampe) har han spillet flere hjemmekampe uden at tabe.

– Harry Kane har scoret 10 mål mod Arsenal for Tottenham – hvis han scorer i denne kamp, vil han være den spiller med flest mål i kampe mellem Tottenham og Arsenal nogensinde. Fem af hans Premier League-mål mod dem har været straffe – kun Alan Shearer mod Everton (7) har scoret mere fra ellevemeterpletten mod en modstander i turneringen.

– Arsenals Pierre-Emerick Aubameyang har været involveret i fire mål i sine sidste tre Premier League-kampe mod Spurs (3 mål, 1 assist). Imidlertid har alle disse mål været på Emirates, hvor den gabonesiske angriber brændt et straffespark i sidste minut mod Tottenham på udebane i sidste sæson.

Stillingen i Premier League:





‘En fantastisk situation’




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter forhandlinger

AGF – Vejle Boldklub

LIVE: FCK – OB

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Sønderjyske – Brøndby IF

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

FC København – OB

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Kaos truer: Politiet advarer

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Nordsjælland – Viborg FF

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Drama – chokfyring i Premier League? 

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

‘Sæt ham af!’

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

FC København udtager German Onugkha

FC Fredericia – Randers FC

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Giver status på Daramy – her er planen

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Gravesen med klar opfordring til FCK

0,1 procent

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Brøndby præsenterer ny spiller

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis