Hattrick på Anfield: Burde være på LFC’s radar

Liverpool-legenden John Aldridge er fuld af beundring for Brighton-stjernen, der bombede Liverpool i sænk i lørdagens Premier League-kamp på Anfield.



Mohamed Salah, Roberto Firmino, Luis Diaz, Diogo Jota og Darwin Nunez. Listen med dyre og profilerede offensivspillere er lang i Liverpool, men der burde have været et navn yderligere på den liste.

I hvert fald hvis man spørger Liverpool-legenden John Aldridge. 

I sin ugentlige klumme for lokalmediet Liverpool Echo retter han nemlig blikket hen mod Liverpools bøddel fra lørdagens kamp, nemlig Leandro Trossard som scorede hattrick mod Jürgen Klopps vaklende mandskab. 

Ifølge Aldridge burde en spiller som Trossard uden tvivl have været på Liverpools radar i sommer, hvor Sadio Mané skulle erstattes. 

– Leandro Trossard kom på måltavlen tre gange mod Liverpool, og jeg synes, at han var den bedste spiller på banen, da vi mødte dem i samme kamp i sidste sæson. Der fik han dem tilbage i kampen.

– Vi burde have rygtet til ham i sommer, for jeg tænker, at han er en klar Liverpool-spiller, skriver Aldridge i sin klumme.

I sidste sæson endte kampen mellem de to klubber 2-2 på Anfield, og da udlignede Trossard til slutresultatet efter at have givet Liverpool-bagkæden store problemer. Det gjorde han så sandelig også i weekenden. 

Han har da også været flyvende i denne sæson med fem scoringer og to oplæg i syv Premier League-kampe. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Chok i Wolfsburg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Det ser sort ud for B.93

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

OB – Silkeborg IF