Helt ude i kulden: Ingen adgang til kantinen

Jadon Sancho har end ikke adgang til kantinen i Manchester United, lyder det.



Jadon Sancho har været helt ude i kulden i Manchester United i et stykke tid, og det virker mildest talt til, at han er i klubben på lånt tid.

Og i mellemtiden er han helt væk fra førsteholdet. Det beskriver The Athletic, der løfter sløret for, hvordan Sanchos tilværelse i Manchester Uniteds fryseboks er.

Den dyre kantspiller må slet ikke bruge førsteholdets faciliteter, og det betyder eksempelvis, at han parkerer ved akademiets bygninger og må gøre sig klar der frem for i førsteholdets omklædningsrum.

Derudover må Sancho ikke bruge førsteholdets kantine. I stedet får han mad i en madkasse på den anden side af en gang.

Til gengæld kan han glæde sig over, at han trods alt stadig får en fin løn. I starten af måneden kunne Daily Mail afsløre, at Jadon Sancho tjener i omegnen af 2,5 millioner kroner. Og det er om ugen vel at mærke.

Derfor er han ude af holdet
Jadon Sancho kom til Manchester United fra Dortmund for godt 635 millioner kroner i sommeren 2021, men det har ikke været nogen dans på roser for parterne.

Han har haft svært ved at levere det, man håbede på, og i denne sæson er hans forhold med cheftræner Erik ten Hag altså tilsyneladende gået helt i stykker.

Tidligere på sæsonen valgte Ten Hag at vrage Sancho til en kamp mod Arsenal med forklaringen, at kantspilleren ikke trænede godt nok. Sancho tog så til genmæle via sociale medier, hvor han skrev, at han var træt af at blive udpeget som syndebuk, og at man ikke skulle tro på alt, man læser.

Siden har 23-årige Sancho nægtet at undskylde til træneren, hvorfor han som nævnt er blevet bedt om at træne alene.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Neestrup og co. henter stjerne

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Kap Verde – Saudi-Arabien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Jordan – Argentina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – England

Åbner op for sommertransfer