Helt ude i kulden: Ingen adgang til kantinen

Jadon Sancho har end ikke adgang til kantinen i Manchester United, lyder det.



Jadon Sancho har været helt ude i kulden i Manchester United i et stykke tid, og det virker mildest talt til, at han er i klubben på lånt tid.

Og i mellemtiden er han helt væk fra førsteholdet. Det beskriver The Athletic, der løfter sløret for, hvordan Sanchos tilværelse i Manchester Uniteds fryseboks er.

Den dyre kantspiller må slet ikke bruge førsteholdets faciliteter, og det betyder eksempelvis, at han parkerer ved akademiets bygninger og må gøre sig klar der frem for i førsteholdets omklædningsrum.

Derudover må Sancho ikke bruge førsteholdets kantine. I stedet får han mad i en madkasse på den anden side af en gang.

Til gengæld kan han glæde sig over, at han trods alt stadig får en fin løn. I starten af måneden kunne Daily Mail afsløre, at Jadon Sancho tjener i omegnen af 2,5 millioner kroner. Og det er om ugen vel at mærke.

Derfor er han ude af holdet
Jadon Sancho kom til Manchester United fra Dortmund for godt 635 millioner kroner i sommeren 2021, men det har ikke været nogen dans på roser for parterne.

Han har haft svært ved at levere det, man håbede på, og i denne sæson er hans forhold med cheftræner Erik ten Hag altså tilsyneladende gået helt i stykker.

Tidligere på sæsonen valgte Ten Hag at vrage Sancho til en kamp mod Arsenal med forklaringen, at kantspilleren ikke trænede godt nok. Sancho tog så til genmæle via sociale medier, hvor han skrev, at han var træt af at blive udpeget som syndebuk, og at man ikke skulle tro på alt, man læser.

Siden har 23-årige Sancho nægtet at undskylde til træneren, hvorfor han som nævnt er blevet bedt om at træne alene.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Donald Trump bekræfter

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Italiensk skandale afblæst

Er han løsningen i AGF?

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

FC København-transfer bremses af denne årsag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset