Jadon Sancho har været helt ude i kulden i Manchester United i et stykke tid, og det virker mildest talt til, at han er i klubben på lånt tid.
Og i mellemtiden er han helt væk fra førsteholdet. Det beskriver The Athletic, der løfter sløret for, hvordan Sanchos tilværelse i Manchester Uniteds fryseboks er.
Den dyre kantspiller må slet ikke bruge førsteholdets faciliteter, og det betyder eksempelvis, at han parkerer ved akademiets bygninger og må gøre sig klar der frem for i førsteholdets omklædningsrum.
Derudover må Sancho ikke bruge førsteholdets kantine. I stedet får han mad i en madkasse på den anden side af en gang.
Til gengæld kan han glæde sig over, at han trods alt stadig får en fin løn. I starten af måneden kunne Daily Mail afsløre, at Jadon Sancho tjener i omegnen af 2,5 millioner kroner. Og det er om ugen vel at mærke.
Derfor er han ude af holdet
Jadon Sancho kom til Manchester United fra Dortmund for godt 635 millioner kroner i sommeren 2021, men det har ikke været nogen dans på roser for parterne.
Han har haft svært ved at levere det, man håbede på, og i denne sæson er hans forhold med cheftræner Erik ten Hag altså tilsyneladende gået helt i stykker.
Tidligere på sæsonen valgte Ten Hag at vrage Sancho til en kamp mod Arsenal med forklaringen, at kantspilleren ikke trænede godt nok. Sancho tog så til genmæle via sociale medier, hvor han skrev, at han var træt af at blive udpeget som syndebuk, og at man ikke skulle tro på alt, man læser.
Siden har 23-årige Sancho nægtet at undskylde til træneren, hvorfor han som nævnt er blevet bedt om at træne alene.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Fin lodtrækning for FCK
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE