Jadon Sancho har været helt ude i kulden i Manchester United i et stykke tid, og det virker mildest talt til, at han er i klubben på lånt tid.
Og i mellemtiden er han helt væk fra førsteholdet. Det beskriver The Athletic, der løfter sløret for, hvordan Sanchos tilværelse i Manchester Uniteds fryseboks er.
Den dyre kantspiller må slet ikke bruge førsteholdets faciliteter, og det betyder eksempelvis, at han parkerer ved akademiets bygninger og må gøre sig klar der frem for i førsteholdets omklædningsrum.
Derudover må Sancho ikke bruge førsteholdets kantine. I stedet får han mad i en madkasse på den anden side af en gang.
Til gengæld kan han glæde sig over, at han trods alt stadig får en fin løn. I starten af måneden kunne Daily Mail afsløre, at Jadon Sancho tjener i omegnen af 2,5 millioner kroner. Og det er om ugen vel at mærke.
Derfor er han ude af holdet
Jadon Sancho kom til Manchester United fra Dortmund for godt 635 millioner kroner i sommeren 2021, men det har ikke været nogen dans på roser for parterne.
Han har haft svært ved at levere det, man håbede på, og i denne sæson er hans forhold med cheftræner Erik ten Hag altså tilsyneladende gået helt i stykker.
Tidligere på sæsonen valgte Ten Hag at vrage Sancho til en kamp mod Arsenal med forklaringen, at kantspilleren ikke trænede godt nok. Sancho tog så til genmæle via sociale medier, hvor han skrev, at han var træt af at blive udpeget som syndebuk, og at man ikke skulle tro på alt, man læser.
Siden har 23-årige Sancho nægtet at undskylde til træneren, hvorfor han som nævnt er blevet bedt om at træne alene.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning