Henter Ståle Solbakkens højre hånd

Premier League-oprykkerne Luton Town har forstærket staben med en af Ståle Solbakkens trofaste hjælpere.



Det er ikke unormalt, at stabsmedlemmer følger en cheftræner rundt i nye jobs. Det har Ståle Solbakken og Andy Findley blandt andre gjort de seneste år.

Nordmanden hev analytikkeren til FC København i 2020, og da Ståle Solbakken blev ansat som Norges landstræner, fulgte Andy Findley med.

Nu skilles deres veje, da Andy Findley har takket ja til et job som analytisk træner i Luton Town, der i den kommende sæson skal spille Premier League efter oprykningen i fjord.

– Jeg ser Luton Town som det næste skridt, da jeg gerne vil udvikle mig mere. Det er en stor mulighed i en klub, som er vokset meget. Jeg har været her i et par dage, og man kan bare se, at der er et stærkt sammenhold. Du kan tydeligt se, hvorfor klubben har haft så meget succes, og det er dejligt at være en del af, siger Andy Findley til klubbens hjemmeside.

Andy Findley bliver træneren, Rod Edwards, forlængede arm, da analytikkeren vil være en del af staben ude på træningsbanen, hvor han vil have et mere teknisk syn på træningerne.

– Han er god til at se spillet, og jeg vil gerne kunne se spillet, mens det foregår, da der sker mange uforudsigelige ting på træningsbanen, som jeg ikke vil misse. Jeg vil være sikker på, at vi kan analysere alle ting, hvis det bliver nødvendigt, siger klubbens manager, Rob Edwards, om tilgangen.

Udover jobs i staben under Ståle Solbakken i FC København og på det norske landshold, så har Andy Findley også erfaring fra blandt andet Wolverhampton, Manchester United, hvor han arbejdede under Louis van Gaal og José Mourinho, og Manchester City.

Luton Town har også styrket staben med en anden tidligere FCK’er. Kevin Foley, der spillede for de danske mestre i foråret 2015, er blevet ansat som transitionstræner.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Brasilien – Haiti

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Raser over Messi-situation: Skandaløst!