Henter Ståle Solbakkens højre hånd

Premier League-oprykkerne Luton Town har forstærket staben med en af Ståle Solbakkens trofaste hjælpere.



Det er ikke unormalt, at stabsmedlemmer følger en cheftræner rundt i nye jobs. Det har Ståle Solbakken og Andy Findley blandt andre gjort de seneste år.

Nordmanden hev analytikkeren til FC København i 2020, og da Ståle Solbakken blev ansat som Norges landstræner, fulgte Andy Findley med.

Nu skilles deres veje, da Andy Findley har takket ja til et job som analytisk træner i Luton Town, der i den kommende sæson skal spille Premier League efter oprykningen i fjord.

– Jeg ser Luton Town som det næste skridt, da jeg gerne vil udvikle mig mere. Det er en stor mulighed i en klub, som er vokset meget. Jeg har været her i et par dage, og man kan bare se, at der er et stærkt sammenhold. Du kan tydeligt se, hvorfor klubben har haft så meget succes, og det er dejligt at være en del af, siger Andy Findley til klubbens hjemmeside.

Andy Findley bliver træneren, Rod Edwards, forlængede arm, da analytikkeren vil være en del af staben ude på træningsbanen, hvor han vil have et mere teknisk syn på træningerne.

– Han er god til at se spillet, og jeg vil gerne kunne se spillet, mens det foregår, da der sker mange uforudsigelige ting på træningsbanen, som jeg ikke vil misse. Jeg vil være sikker på, at vi kan analysere alle ting, hvis det bliver nødvendigt, siger klubbens manager, Rob Edwards, om tilgangen.

Udover jobs i staben under Ståle Solbakken i FC København og på det norske landshold, så har Andy Findley også erfaring fra blandt andet Wolverhampton, Manchester United, hvor han arbejdede under Louis van Gaal og José Mourinho, og Manchester City.

Luton Town har også styrket staben med en anden tidligere FCK’er. Kevin Foley, der spillede for de danske mestre i foråret 2015, er blevet ansat som transitionstræner.



Viborg FF – FC Midtjylland

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’