Henter Ståle Solbakkens højre hånd

Premier League-oprykkerne Luton Town har forstærket staben med en af Ståle Solbakkens trofaste hjælpere.



Det er ikke unormalt, at stabsmedlemmer følger en cheftræner rundt i nye jobs. Det har Ståle Solbakken og Andy Findley blandt andre gjort de seneste år.

Nordmanden hev analytikkeren til FC København i 2020, og da Ståle Solbakken blev ansat som Norges landstræner, fulgte Andy Findley med.

Nu skilles deres veje, da Andy Findley har takket ja til et job som analytisk træner i Luton Town, der i den kommende sæson skal spille Premier League efter oprykningen i fjord.

– Jeg ser Luton Town som det næste skridt, da jeg gerne vil udvikle mig mere. Det er en stor mulighed i en klub, som er vokset meget. Jeg har været her i et par dage, og man kan bare se, at der er et stærkt sammenhold. Du kan tydeligt se, hvorfor klubben har haft så meget succes, og det er dejligt at være en del af, siger Andy Findley til klubbens hjemmeside.

Andy Findley bliver træneren, Rod Edwards, forlængede arm, da analytikkeren vil være en del af staben ude på træningsbanen, hvor han vil have et mere teknisk syn på træningerne.

– Han er god til at se spillet, og jeg vil gerne kunne se spillet, mens det foregår, da der sker mange uforudsigelige ting på træningsbanen, som jeg ikke vil misse. Jeg vil være sikker på, at vi kan analysere alle ting, hvis det bliver nødvendigt, siger klubbens manager, Rob Edwards, om tilgangen.

Udover jobs i staben under Ståle Solbakken i FC København og på det norske landshold, så har Andy Findley også erfaring fra blandt andet Wolverhampton, Manchester United, hvor han arbejdede under Louis van Gaal og José Mourinho, og Manchester City.

Luton Town har også styrket staben med en anden tidligere FCK’er. Kevin Foley, der spillede for de danske mestre i foråret 2015, er blevet ansat som transitionstræner.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Den største genistreg i Superligaen?

Steve Cooper storroser stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’