Henter Ståle Solbakkens højre hånd

Premier League-oprykkerne Luton Town har forstærket staben med en af Ståle Solbakkens trofaste hjælpere.



Det er ikke unormalt, at stabsmedlemmer følger en cheftræner rundt i nye jobs. Det har Ståle Solbakken og Andy Findley blandt andre gjort de seneste år.

Nordmanden hev analytikkeren til FC København i 2020, og da Ståle Solbakken blev ansat som Norges landstræner, fulgte Andy Findley med.

Nu skilles deres veje, da Andy Findley har takket ja til et job som analytisk træner i Luton Town, der i den kommende sæson skal spille Premier League efter oprykningen i fjord.

– Jeg ser Luton Town som det næste skridt, da jeg gerne vil udvikle mig mere. Det er en stor mulighed i en klub, som er vokset meget. Jeg har været her i et par dage, og man kan bare se, at der er et stærkt sammenhold. Du kan tydeligt se, hvorfor klubben har haft så meget succes, og det er dejligt at være en del af, siger Andy Findley til klubbens hjemmeside.

Andy Findley bliver træneren, Rod Edwards, forlængede arm, da analytikkeren vil være en del af staben ude på træningsbanen, hvor han vil have et mere teknisk syn på træningerne.

– Han er god til at se spillet, og jeg vil gerne kunne se spillet, mens det foregår, da der sker mange uforudsigelige ting på træningsbanen, som jeg ikke vil misse. Jeg vil være sikker på, at vi kan analysere alle ting, hvis det bliver nødvendigt, siger klubbens manager, Rob Edwards, om tilgangen.

Udover jobs i staben under Ståle Solbakken i FC København og på det norske landshold, så har Andy Findley også erfaring fra blandt andet Wolverhampton, Manchester United, hvor han arbejdede under Louis van Gaal og José Mourinho, og Manchester City.

Luton Town har også styrket staben med en anden tidligere FCK’er. Kevin Foley, der spillede for de danske mestre i foråret 2015, er blevet ansat som transitionstræner.





FC København nærmer sig ny sportsdirektør




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG – Bayern München

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Bo Svensson svært utilfreds

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!