Henter Ståle Solbakkens højre hånd
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Premier League

Henter Ståle Solbakkens højre hånd

Premier League-oprykkerne Luton Town har forstærket staben med en af Ståle Solbakkens trofaste hjælpere.

Det er ikke unormalt, at stabsmedlemmer følger en cheftræner rundt i nye jobs. Det har Ståle Solbakken og Andy Findley blandt andre gjort de seneste år.

Nordmanden hev analytikkeren til FC København i 2020, og da Ståle Solbakken blev ansat som Norges landstræner, fulgte Andy Findley med.

Nu skilles deres veje, da Andy Findley har takket ja til et job som analytisk træner i Luton Town, der i den kommende sæson skal spille Premier League efter oprykningen i fjord.

- Jeg ser Luton Town som det næste skridt, da jeg gerne vil udvikle mig mere. Det er en stor mulighed i en klub, som er vokset meget. Jeg har været her i et par dage, og man kan bare se, at der er et stærkt sammenhold. Du kan tydeligt se, hvorfor klubben har haft så meget succes, og det er dejligt at være en del af, siger Andy Findley til klubbens hjemmeside.

Andy Findley bliver træneren, Rod Edwards, forlængede arm, da analytikkeren vil være en del af staben ude på træningsbanen, hvor han vil have et mere teknisk syn på træningerne.

- Han er god til at se spillet, og jeg vil gerne kunne se spillet, mens det foregår, da der sker mange uforudsigelige ting på træningsbanen, som jeg ikke vil misse. Jeg vil være sikker på, at vi kan analysere alle ting, hvis det bliver nødvendigt, siger klubbens manager, Rob Edwards, om tilgangen.

Udover jobs i staben under Ståle Solbakken i FC København og på det norske landshold, så har Andy Findley også erfaring fra blandt andet Wolverhampton, Manchester United, hvor han arbejdede under Louis van Gaal og José Mourinho, og Manchester City.

Luton Town har også styrket staben med en anden tidligere FCK'er. Kevin Foley, der spillede for de danske mestre i foråret 2015, er blevet ansat som transitionstræner.