De har fået ny ejer i Newcastle United, men søndag var der mere af den samme elendighed på banen, hvor klubben trods en føring på 1-0 mod Tottenham var næstbedst og tabte med 2-3.
Steve Bruce hænger i en tynd tråd som cheftræner for den nordøst-engelske klub, der fortsat ikke har vundet i dnene sæson og også er røget ud af League One-cuppen.
Flere peger på, at Newcastles nye ejer er i gang med at undersøge, om man kan få et større trænernavn til Newcastle, og ifølge avisen The Times er der lige nu tre favoritter til trænerjobbet.
Unai Emery er aktuelt cheftræner for Villareal og har en fortid som træner for Arsenal, Paris Saint-Germain og Sevilla, og også den belgiske landstræner, Roberto Mancini, er i høj kurs hos Newcastles nye ejer.
Det tredje navn har ikke – modsat de to andre – været cheftrænet i Premier League før, men erfaring mangler tidligere Liverpool-stjerne Steven Gerrard næppe. Han førte i sidste sæson Rangers FC til det skotske mesterskab, og på torsdag står han i øvrigt over for de danske mestre Brøndby IF i Europa League-gruppespillet.
For et par sæsoner siden slog han og Rangers i øvrigt et andet dansk hold ud af Europa, da man slog FC Midtjylland i Europa League-kvalifikationen.
Steven Gerrard er blevet spurgt om jobbet og overtagelsen i Newcastle, og han kaldte sidstnævnte for spændende, mens han i øvrigt ikke sagde noget om, hvorvidt jobbet som træner for klubben tæt på den skotske grænse kunne være interessant.
Newcastle United er et af bare tre hold, der fortsat har til gode at vinde i denne sæson. Otte kampe har kastet tre point af sig.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED
