Hvad bruger Liverpool på spillerkøb og lønninger?
Som noget nyt sætter vi fokus på økonomien i de 20 klubber i verdens største og rigeste fodboldliga, hvor selv de mindste klubber har kassen til spillerkøb og profiler.
Her ser vi nærmere på Liverpool, der bestemt ikke er noget ydmygt, småt foretagne med pauvre lønninger og små transfers.
Liverpool FC
Anslået spillerbudget i 2023/24: 3.800
Personaleudgifter i 2021/22: 3.120
Afskrivninger transfers i 2021/22: 875
Dyreste spillere
Virgil van Dijk 630
Darwin Núñez 600
Dominik Szoboszlai 520
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Sådan ser fremtiden ud
Se det er jo mægtig interessant.
I ly af al balladen om Manchester Uniteds ejerforhold glemmer vi helt, at John Henry og Fenway Sports Group også testede vandet for et salg præcis samtidig med Glazers, der satte deres båd i søen i forbindelse med VM 2022 i Qatar.
Salgsopstillingen blev hurtigt trukket igen, men vi er nogen, der husker, og selvfølgelig betyder det, at vi skal holde godt øje med Liverpool og et muligt salg, der så givetvis vil være til nogen med endnu flere milliarder end Boston Red Sox-bagmændene.
Analyse
Der ligger en ulmende konflikt i disse år mellem Liverpools og Manchester Citys fans.
Og selvom City-fans bestemt ikke skal lade nogen høre for noget som helst, når det kommer til at bruge penge, er Liverpool også godt med.
Liverpools ejere har faktisk vist sig at være villige til at købe ind, selvom de måske burde have fundet penge til en ekstra klassespiller per sommer de seneste fem år.
Liverpool er helt enormt godt med, når det kommer til at betale lønninger, ja havde det ikke været for Saudi-Arabiens raid i sommer, havde man kun været et mulehår efter Manchester-klubberne og Chelsea.

Den skarpe observatør bemærker, at Liverpool har færre udgifter til transfers end de andre. Det har rykket sig lidt siden 30. juni 2022, uden at The Reds er i nærheden af de andre tophold.
Liverpool har råd til nogle af de absolut største stjerner i verden, og man skal gerne ramme et par stykker til af dem i de kommende år.
Hvad er et spillerbudget?
Et spillerbudget er de penge, en klub bruger på spillerlønninger, afskrivninger på transfers og andre udgifter til at have og handle med spillere.
I Superligaen er det højeste spillerbudget FC Københavns, der i Tipsbladets seneste vurdering lå omkring 220 millioner kroner.
Hvis en spiller koster 500 millioner kroner i transfer og får en femårig kontrakt, skal den transfer afskrives over kontraktens længde, det vil sige fem år.
Spilleren koster så 100 millioner kroner plus sin løn på den sæsons spillerbudget.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
NYHEDER