Mads Hermansen har taget England med storm, siden han sidste sommer skiftede til Leicester fra Brøndby IF.
I sin første sæson blev han en vital brik i Enzo Marescas system, hvor han både var en sikker sidste skanse og dikterede spillet med fødderne, som ultimativt ledte til oprykning.
Fredag storspillede danskeren så nok engang på trods af et nederlag på 1-3 til Nottingham Forest. Keeperen gjorde sit for at holde Leicester inde i kampen, men lige lidt hjalp det.
Fra afstand har Chelsea måske set med, for de var nemlig ude efter Mads Hermansen i sommerens transfervindue. De betragtede dog prisskiltet på 360 millioner kroner for højt og valgte at gå andre veje.
Det skriver årets fodboldjournalist Henry Winter på X.
Chelsea had a chance to push for Mads Hermansen in the summer (see timeline) and decided against. Leicester obviously wanted to keep such a good keeper. Chelsea decided £40m too high. Hermansen certainly showing why he’s so highly regarded #LEINFO #LCFC #CFC
— Henry Winter (@henrywinter) October 25, 2024
Nu må Chelsea så sidde og slikke deres transfersår, da de nok godt kunne bruge Mads Hermansen. Det er også danskerens træner i Leicester, Enzo Maresca, der nu står i spidsen for Chelsea og helt sikkert godt, ville have kunnet finde en nøglerolle til ham.
Sådan skulle det ikke gå, og i stedet må tiden vise, om Chelsea vælger at komme tilbage med et tilbud. I så fald skal der formentlig endnu flere penge på bordet end sommerens 360 millioner kroner.
Chelsea valgte som bekendt at gå med en anden dansker i Filip Jørgensen. Derudover råder Londonklubben over Robert Sánchez, som står kampene i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE