Mads Hermansen har taget England med storm, siden han sidste sommer skiftede til Leicester fra Brøndby IF.
I sin første sæson blev han en vital brik i Enzo Marescas system, hvor han både var en sikker sidste skanse og dikterede spillet med fødderne, som ultimativt ledte til oprykning.
Fredag storspillede danskeren så nok engang på trods af et nederlag på 1-3 til Nottingham Forest. Keeperen gjorde sit for at holde Leicester inde i kampen, men lige lidt hjalp det.
Fra afstand har Chelsea måske set med, for de var nemlig ude efter Mads Hermansen i sommerens transfervindue. De betragtede dog prisskiltet på 360 millioner kroner for højt og valgte at gå andre veje.
Det skriver årets fodboldjournalist Henry Winter på X.
Chelsea had a chance to push for Mads Hermansen in the summer (see timeline) and decided against. Leicester obviously wanted to keep such a good keeper. Chelsea decided £40m too high. Hermansen certainly showing why he’s so highly regarded #LEINFO #LCFC #CFC
— Henry Winter (@henrywinter) October 25, 2024
Nu må Chelsea så sidde og slikke deres transfersår, da de nok godt kunne bruge Mads Hermansen. Det er også danskerens træner i Leicester, Enzo Maresca, der nu står i spidsen for Chelsea og helt sikkert godt, ville have kunnet finde en nøglerolle til ham.
Sådan skulle det ikke gå, og i stedet må tiden vise, om Chelsea vælger at komme tilbage med et tilbud. I så fald skal der formentlig endnu flere penge på bordet end sommerens 360 millioner kroner.
Chelsea valgte som bekendt at gå med en anden dansker i Filip Jørgensen. Derudover råder Londonklubben over Robert Sánchez, som står kampene i Premier League.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Manchester City bekræfter
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’