Mads Hermansen har taget England med storm, siden han sidste sommer skiftede til Leicester fra Brøndby IF.
I sin første sæson blev han en vital brik i Enzo Marescas system, hvor han både var en sikker sidste skanse og dikterede spillet med fødderne, som ultimativt ledte til oprykning.
Fredag storspillede danskeren så nok engang på trods af et nederlag på 1-3 til Nottingham Forest. Keeperen gjorde sit for at holde Leicester inde i kampen, men lige lidt hjalp det.
Fra afstand har Chelsea måske set med, for de var nemlig ude efter Mads Hermansen i sommerens transfervindue. De betragtede dog prisskiltet på 360 millioner kroner for højt og valgte at gå andre veje.
Det skriver årets fodboldjournalist Henry Winter på X.
Chelsea had a chance to push for Mads Hermansen in the summer (see timeline) and decided against. Leicester obviously wanted to keep such a good keeper. Chelsea decided £40m too high. Hermansen certainly showing why he’s so highly regarded #LEINFO #LCFC #CFC
— Henry Winter (@henrywinter) October 25, 2024
Nu må Chelsea så sidde og slikke deres transfersår, da de nok godt kunne bruge Mads Hermansen. Det er også danskerens træner i Leicester, Enzo Maresca, der nu står i spidsen for Chelsea og helt sikkert godt, ville have kunnet finde en nøglerolle til ham.
Sådan skulle det ikke gå, og i stedet må tiden vise, om Chelsea vælger at komme tilbage med et tilbud. I så fald skal der formentlig endnu flere penge på bordet end sommerens 360 millioner kroner.
Chelsea valgte som bekendt at gå med en anden dansker i Filip Jørgensen. Derudover råder Londonklubben over Robert Sánchez, som står kampene i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER