Mads Hermansen har taget England med storm, siden han sidste sommer skiftede til Leicester fra Brøndby IF.
I sin første sæson blev han en vital brik i Enzo Marescas system, hvor han både var en sikker sidste skanse og dikterede spillet med fødderne, som ultimativt ledte til oprykning.
Fredag storspillede danskeren så nok engang på trods af et nederlag på 1-3 til Nottingham Forest. Keeperen gjorde sit for at holde Leicester inde i kampen, men lige lidt hjalp det.
Fra afstand har Chelsea måske set med, for de var nemlig ude efter Mads Hermansen i sommerens transfervindue. De betragtede dog prisskiltet på 360 millioner kroner for højt og valgte at gå andre veje.
Det skriver årets fodboldjournalist Henry Winter på X.
Chelsea had a chance to push for Mads Hermansen in the summer (see timeline) and decided against. Leicester obviously wanted to keep such a good keeper. Chelsea decided £40m too high. Hermansen certainly showing why he’s so highly regarded #LEINFO #LCFC #CFC
— Henry Winter (@henrywinter) October 25, 2024
Nu må Chelsea så sidde og slikke deres transfersår, da de nok godt kunne bruge Mads Hermansen. Det er også danskerens træner i Leicester, Enzo Maresca, der nu står i spidsen for Chelsea og helt sikkert godt, ville have kunnet finde en nøglerolle til ham.
Sådan skulle det ikke gå, og i stedet må tiden vise, om Chelsea vælger at komme tilbage med et tilbud. I så fald skal der formentlig endnu flere penge på bordet end sommerens 360 millioner kroner.
Chelsea valgte som bekendt at gå med en anden dansker i Filip Jørgensen. Derudover råder Londonklubben over Robert Sánchez, som står kampene i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
Her kan du se de danske hold i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE