Hermansen stråler – kæmpeklub slikker transfersår

En af Englands største klubber må ærgre sig gevaldigt over, at de ikke gik mere hårdnakket efter Mads Hermansen.



Mads Hermansen har taget England med storm, siden han sidste sommer skiftede til Leicester fra Brøndby IF.

I sin første sæson blev han en vital brik i Enzo Marescas system, hvor han både var en sikker sidste skanse og dikterede spillet med fødderne, som ultimativt ledte til oprykning.

Fredag storspillede danskeren så nok engang på trods af et nederlag på 1-3 til Nottingham Forest. Keeperen gjorde sit for at holde Leicester inde i kampen, men lige lidt hjalp det.

Fra afstand har Chelsea måske set med, for de var nemlig ude efter Mads Hermansen i sommerens transfervindue. De betragtede dog prisskiltet på 360 millioner kroner for højt og valgte at gå andre veje.

Det skriver årets fodboldjournalist Henry Winter på X.

Nu må Chelsea så sidde og slikke deres transfersår, da de nok godt kunne bruge Mads Hermansen. Det er også danskerens træner i Leicester, Enzo Maresca, der nu står i spidsen for Chelsea og helt sikkert godt, ville have kunnet finde en nøglerolle til ham.

Sådan skulle det ikke gå, og i stedet må tiden vise, om Chelsea vælger at komme tilbage med et tilbud. I så fald skal der formentlig endnu flere penge på bordet end sommerens 360 millioner kroner.

Chelsea valgte som bekendt at gå med en anden dansker i Filip Jørgensen. Derudover råder Londonklubben over Robert Sánchez, som står kampene i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Lyngby BK – AGF

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Franco Baresi er død

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert

Er de også færdige i OB?

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal