Mads Hermansen har taget England med storm, siden han sidste sommer skiftede til Leicester fra Brøndby IF.
I sin første sæson blev han en vital brik i Enzo Marescas system, hvor han både var en sikker sidste skanse og dikterede spillet med fødderne, som ultimativt ledte til oprykning.
Fredag storspillede danskeren så nok engang på trods af et nederlag på 1-3 til Nottingham Forest. Keeperen gjorde sit for at holde Leicester inde i kampen, men lige lidt hjalp det.
Fra afstand har Chelsea måske set med, for de var nemlig ude efter Mads Hermansen i sommerens transfervindue. De betragtede dog prisskiltet på 360 millioner kroner for højt og valgte at gå andre veje.
Det skriver årets fodboldjournalist Henry Winter på X.
Chelsea had a chance to push for Mads Hermansen in the summer (see timeline) and decided against. Leicester obviously wanted to keep such a good keeper. Chelsea decided £40m too high. Hermansen certainly showing why he’s so highly regarded #LEINFO #LCFC #CFC
— Henry Winter (@henrywinter) October 25, 2024
Nu må Chelsea så sidde og slikke deres transfersår, da de nok godt kunne bruge Mads Hermansen. Det er også danskerens træner i Leicester, Enzo Maresca, der nu står i spidsen for Chelsea og helt sikkert godt, ville have kunnet finde en nøglerolle til ham.
Sådan skulle det ikke gå, og i stedet må tiden vise, om Chelsea vælger at komme tilbage med et tilbud. I så fald skal der formentlig endnu flere penge på bordet end sommerens 360 millioner kroner.
Chelsea valgte som bekendt at gå med en anden dansker i Filip Jørgensen. Derudover råder Londonklubben over Robert Sánchez, som står kampene i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Her kan man se La Liga fremover
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter monsterkøb
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT