Historisk scoring: Målhelt i rørende interview

Liverpools målhelt var tydeligt berørt, da han efter kampen mod West Bromwich gav interview med Sky Sports.



Liverpool tog tre vigtige point i jagten på top fire i Premier League med en sejr over West Bromwich søndag aften. Og her indtog målmand Alisson en hovedrolle, da han scorede det afgørende mål dybt inde i kampens overtid.

Han var løbet med frem ved et hjørnespark, men blev ikke dækket op, og så kunne han på fornem vis heade bolden i mål. Ifølge BBC blev Alisson dermed den første målmand til at score for Liverpool.

Se scoringen i videoen øverst i artiklen.

Efter kampen stillede brasilianeren op til et interview med Sky Sports, og her var han tydeligt berørt.

– Fodbold er mit liv… Jeg håber, at min far så med med Gud jublende ved hans side, sagde Alisson til Sky Sports, mens tårerne pressede sig på.

Alissons far, Jose Agostinho Becker, døde i en drukneulykke i februar i hjemlandet Brasilien i en alder af 57 år. Siden har han oplevet stor støtte fra Premier Leagues klubber, lyder det.

– Jeg har ikke givet interviews i lang tid, fordi det var svært. Jeg bliver altid følelsesladet, når det er det emne. Men jeg vil takke jer alle, hele Premier League, alle spillere og hold. Jeg har fået breve, for eksempel fra Everton, Man City, Chelsea og flere. Jeg vil sige tak. Hvis det ikke var for jer alle, kunne jeg aldrig have kommet igennem dette, fortæller Alisson.

Liverpool-målmanden kommenterede også på selve målet, som 

– Du kan ikke forklare disse ting. Jeg kunne ikke være lykkeligere, end jeg er nu, sagde Alisson til Sky Sports.

– Jeg forsøgte bare at løbe ind et godt sted og være i en god position til at prøve at hjælpe mine holdkammerater med at lokke en forsvarer væk, men ingen fulgte efter mig. Jeg er heldig og velsignet. Nogle ting kan du ikke forklare. 

Se scoringen i videoen øverst i artiklen.





Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

– Han har en “grim” side

Smadrer transferrekord

‘Sort uheld’ i Viborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Thomas Frank: De vinder VM

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni