Liverpool tog tre vigtige point i jagten på top fire i Premier League med en sejr over West Bromwich søndag aften. Og her indtog målmand Alisson en hovedrolle, da han scorede det afgørende mål dybt inde i kampens overtid.
Han var løbet med frem ved et hjørnespark, men blev ikke dækket op, og så kunne han på fornem vis heade bolden i mål. Ifølge BBC blev Alisson dermed den første målmand til at score for Liverpool.
Se scoringen i videoen øverst i artiklen.
Efter kampen stillede brasilianeren op til et interview med Sky Sports, og her var han tydeligt berørt.
– Fodbold er mit liv… Jeg håber, at min far så med med Gud jublende ved hans side, sagde Alisson til Sky Sports, mens tårerne pressede sig på.
Alissons far, Jose Agostinho Becker, døde i en drukneulykke i februar i hjemlandet Brasilien i en alder af 57 år. Siden har han oplevet stor støtte fra Premier Leagues klubber, lyder det.
– Jeg har ikke givet interviews i lang tid, fordi det var svært. Jeg bliver altid følelsesladet, når det er det emne. Men jeg vil takke jer alle, hele Premier League, alle spillere og hold. Jeg har fået breve, for eksempel fra Everton, Man City, Chelsea og flere. Jeg vil sige tak. Hvis det ikke var for jer alle, kunne jeg aldrig have kommet igennem dette, fortæller Alisson.
Liverpool-målmanden kommenterede også på selve målet, som
– Du kan ikke forklare disse ting. Jeg kunne ikke være lykkeligere, end jeg er nu, sagde Alisson til Sky Sports.
– Jeg forsøgte bare at løbe ind et godt sted og være i en god position til at prøve at hjælpe mine holdkammerater med at lokke en forsvarer væk, men ingen fulgte efter mig. Jeg er heldig og velsignet. Nogle ting kan du ikke forklare.
Se scoringen i videoen øverst i artiklen.
“I hope he was there to see it with God on his side celebrating”
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) May 16, 2021
“I don’t know how to celebrate!”
A fantastic interview with Alisson, who dedicates his sensational last-minute goal to his father who passed away earlier this year pic.twitter.com/4w2HsbaO16
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Her kan man se La Liga fremover
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
AVIS
