Liverpool tog tre vigtige point i jagten på top fire i Premier League med en sejr over West Bromwich søndag aften. Og her indtog målmand Alisson en hovedrolle, da han scorede det afgørende mål dybt inde i kampens overtid.
Han var løbet med frem ved et hjørnespark, men blev ikke dækket op, og så kunne han på fornem vis heade bolden i mål. Ifølge BBC blev Alisson dermed den første målmand til at score for Liverpool.
Se scoringen i videoen øverst i artiklen.
Efter kampen stillede brasilianeren op til et interview med Sky Sports, og her var han tydeligt berørt.
– Fodbold er mit liv… Jeg håber, at min far så med med Gud jublende ved hans side, sagde Alisson til Sky Sports, mens tårerne pressede sig på.
Alissons far, Jose Agostinho Becker, døde i en drukneulykke i februar i hjemlandet Brasilien i en alder af 57 år. Siden har han oplevet stor støtte fra Premier Leagues klubber, lyder det.
– Jeg har ikke givet interviews i lang tid, fordi det var svært. Jeg bliver altid følelsesladet, når det er det emne. Men jeg vil takke jer alle, hele Premier League, alle spillere og hold. Jeg har fået breve, for eksempel fra Everton, Man City, Chelsea og flere. Jeg vil sige tak. Hvis det ikke var for jer alle, kunne jeg aldrig have kommet igennem dette, fortæller Alisson.
Liverpool-målmanden kommenterede også på selve målet, som
– Du kan ikke forklare disse ting. Jeg kunne ikke være lykkeligere, end jeg er nu, sagde Alisson til Sky Sports.
– Jeg forsøgte bare at løbe ind et godt sted og være i en god position til at prøve at hjælpe mine holdkammerater med at lokke en forsvarer væk, men ingen fulgte efter mig. Jeg er heldig og velsignet. Nogle ting kan du ikke forklare.
Se scoringen i videoen øverst i artiklen.
“I hope he was there to see it with God on his side celebrating”
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) May 16, 2021
“I don’t know how to celebrate!”
A fantastic interview with Alisson, who dedicates his sensational last-minute goal to his father who passed away earlier this year pic.twitter.com/4w2HsbaO16
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
