Liverpool tog tre vigtige point i jagten på top fire i Premier League med en sejr over West Bromwich søndag aften. Og her indtog målmand Alisson en hovedrolle, da han scorede det afgørende mål dybt inde i kampens overtid.
Han var løbet med frem ved et hjørnespark, men blev ikke dækket op, og så kunne han på fornem vis heade bolden i mål. Ifølge BBC blev Alisson dermed den første målmand til at score for Liverpool.
Se scoringen i videoen øverst i artiklen.
Efter kampen stillede brasilianeren op til et interview med Sky Sports, og her var han tydeligt berørt.
– Fodbold er mit liv… Jeg håber, at min far så med med Gud jublende ved hans side, sagde Alisson til Sky Sports, mens tårerne pressede sig på.
Alissons far, Jose Agostinho Becker, døde i en drukneulykke i februar i hjemlandet Brasilien i en alder af 57 år. Siden har han oplevet stor støtte fra Premier Leagues klubber, lyder det.
– Jeg har ikke givet interviews i lang tid, fordi det var svært. Jeg bliver altid følelsesladet, når det er det emne. Men jeg vil takke jer alle, hele Premier League, alle spillere og hold. Jeg har fået breve, for eksempel fra Everton, Man City, Chelsea og flere. Jeg vil sige tak. Hvis det ikke var for jer alle, kunne jeg aldrig have kommet igennem dette, fortæller Alisson.
Liverpool-målmanden kommenterede også på selve målet, som
– Du kan ikke forklare disse ting. Jeg kunne ikke være lykkeligere, end jeg er nu, sagde Alisson til Sky Sports.
– Jeg forsøgte bare at løbe ind et godt sted og være i en god position til at prøve at hjælpe mine holdkammerater med at lokke en forsvarer væk, men ingen fulgte efter mig. Jeg er heldig og velsignet. Nogle ting kan du ikke forklare.
Se scoringen i videoen øverst i artiklen.
“I hope he was there to see it with God on his side celebrating”
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) May 16, 2021
“I don’t know how to celebrate!”
A fantastic interview with Alisson, who dedicates his sensational last-minute goal to his father who passed away earlier this year pic.twitter.com/4w2HsbaO16
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
