Kasper Hjulmand er favorit til trænersæde i PL

Allerede nu kan der spilles på, hvem der bliver den næste manager i Everton, hvor Rafael Benitez har store problemer. Landstræner Kasper Hjulmand er favoirt.



De ligger blot nummer 14 i Premier League med 15 point efter 13 kampe, og spanske Rafael Benitez meldes under pres i engelske Everton.

Everton møder onsdag Rafael Benitez’ tidligere klub Liverpool FC, og hvis det går dårligt, kan det blive spanierens sidste kamp i spidsen for holdet. Everton har ikke vundet i syv kampe i streg, og klubben er under pres før mødet med byrivalerne Liverpool.

Hos bookmakeren Betfair er Rafael Benitez storfavorit til at blive den næste manager, der forlader sin Premier League-klub. Bare 1,67 giver han igen, hvis han er færdig som PL-manager som den næste af de 20 managers.

Og sker det, at Rafael Benitez må forlade jobbet som manager for Everton, er det interessant at se på, hvem der er favorit til managersædet i klubben.

Betfair listen en masse navne, der kan komme i spil, men favoritten til at blive klubbens næste permanente manager er dansk.

Landstræner Kasper Hjulmand giver bare pengene fire gange igen, hvis han bliver Everton-manager efter Rafael Benitez. Nuno Espirito Santo giver 5,5 gange pengene igen, mens Frank Lampard giver pengene 7 gange igen, hvis han er næste manager i klubben. De tre er de tre favoritter.

Kasper Hjulmand har gentagne gange sagt, at han ikke er interesseret i at forlade jobbet som landstræner lige nu, men der kan komme jobs, der er så store og interessante, at Hjulmand gør sig seriøse overvejelser, om han skal tage dem. Et sådan job kan Everton-jobbet være. Der er både kvalitet i holdet og økonomi i klubben til at hente gode spillere ind.

Samtidig vil Hjulmand kunne få en hverdag på træningsbanen – noget han ikke kan som landstræner, fordi holdet ikke samles så ofte.

Det er dog ventet, at Kasper Hjulmand tager med landsholdet til VM i Qatar om et år, men med de gode resultater med Danmark følger også stigende interesse fra storklubberne, og så er spørgsmålet, om DBU kan holde interesserede klubber fra at slå kløerne i den tidligere FCN- og Mainz-træner.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

– Når jeg var alene, græd jeg

I chok over Nicolai Poulsen

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby takker nej til to spillere

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide