Kasper Hjulmand er favorit til trænersæde i PL

Allerede nu kan der spilles på, hvem der bliver den næste manager i Everton, hvor Rafael Benitez har store problemer. Landstræner Kasper Hjulmand er favoirt.



De ligger blot nummer 14 i Premier League med 15 point efter 13 kampe, og spanske Rafael Benitez meldes under pres i engelske Everton.

Everton møder onsdag Rafael Benitez’ tidligere klub Liverpool FC, og hvis det går dårligt, kan det blive spanierens sidste kamp i spidsen for holdet. Everton har ikke vundet i syv kampe i streg, og klubben er under pres før mødet med byrivalerne Liverpool.

Hos bookmakeren Betfair er Rafael Benitez storfavorit til at blive den næste manager, der forlader sin Premier League-klub. Bare 1,67 giver han igen, hvis han er færdig som PL-manager som den næste af de 20 managers.

Og sker det, at Rafael Benitez må forlade jobbet som manager for Everton, er det interessant at se på, hvem der er favorit til managersædet i klubben.

Betfair listen en masse navne, der kan komme i spil, men favoritten til at blive klubbens næste permanente manager er dansk.

Landstræner Kasper Hjulmand giver bare pengene fire gange igen, hvis han bliver Everton-manager efter Rafael Benitez. Nuno Espirito Santo giver 5,5 gange pengene igen, mens Frank Lampard giver pengene 7 gange igen, hvis han er næste manager i klubben. De tre er de tre favoritter.

Kasper Hjulmand har gentagne gange sagt, at han ikke er interesseret i at forlade jobbet som landstræner lige nu, men der kan komme jobs, der er så store og interessante, at Hjulmand gør sig seriøse overvejelser, om han skal tage dem. Et sådan job kan Everton-jobbet være. Der er både kvalitet i holdet og økonomi i klubben til at hente gode spillere ind.

Samtidig vil Hjulmand kunne få en hverdag på træningsbanen – noget han ikke kan som landstræner, fordi holdet ikke samles så ofte.

Det er dog ventet, at Kasper Hjulmand tager med landsholdet til VM i Qatar om et år, men med de gode resultater med Danmark følger også stigende interesse fra storklubberne, og så er spørgsmålet, om DBU kan holde interesserede klubber fra at slå kløerne i den tidligere FCN- og Mainz-træner.





Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Paolo Maldini lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

FCM-flop i chokskifte

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?