Kasper Hjulmand er favorit til trænersæde i PL

Allerede nu kan der spilles på, hvem der bliver den næste manager i Everton, hvor Rafael Benitez har store problemer. Landstræner Kasper Hjulmand er favoirt.



De ligger blot nummer 14 i Premier League med 15 point efter 13 kampe, og spanske Rafael Benitez meldes under pres i engelske Everton.

Everton møder onsdag Rafael Benitez’ tidligere klub Liverpool FC, og hvis det går dårligt, kan det blive spanierens sidste kamp i spidsen for holdet. Everton har ikke vundet i syv kampe i streg, og klubben er under pres før mødet med byrivalerne Liverpool.

Hos bookmakeren Betfair er Rafael Benitez storfavorit til at blive den næste manager, der forlader sin Premier League-klub. Bare 1,67 giver han igen, hvis han er færdig som PL-manager som den næste af de 20 managers.

Og sker det, at Rafael Benitez må forlade jobbet som manager for Everton, er det interessant at se på, hvem der er favorit til managersædet i klubben.

Betfair listen en masse navne, der kan komme i spil, men favoritten til at blive klubbens næste permanente manager er dansk.

Landstræner Kasper Hjulmand giver bare pengene fire gange igen, hvis han bliver Everton-manager efter Rafael Benitez. Nuno Espirito Santo giver 5,5 gange pengene igen, mens Frank Lampard giver pengene 7 gange igen, hvis han er næste manager i klubben. De tre er de tre favoritter.

Kasper Hjulmand har gentagne gange sagt, at han ikke er interesseret i at forlade jobbet som landstræner lige nu, men der kan komme jobs, der er så store og interessante, at Hjulmand gør sig seriøse overvejelser, om han skal tage dem. Et sådan job kan Everton-jobbet være. Der er både kvalitet i holdet og økonomi i klubben til at hente gode spillere ind.

Samtidig vil Hjulmand kunne få en hverdag på træningsbanen – noget han ikke kan som landstræner, fordi holdet ikke samles så ofte.

Det er dog ventet, at Kasper Hjulmand tager med landsholdet til VM i Qatar om et år, men med de gode resultater med Danmark følger også stigende interesse fra storklubberne, og så er spørgsmålet, om DBU kan holde interesserede klubber fra at slå kløerne i den tidligere FCN- og Mainz-træner.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Messi-statue fjernes

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby