De ligger blot nummer 14 i Premier League med 15 point efter 13 kampe, og spanske Rafael Benitez meldes under pres i engelske Everton.
Everton møder onsdag Rafael Benitez’ tidligere klub Liverpool FC, og hvis det går dårligt, kan det blive spanierens sidste kamp i spidsen for holdet. Everton har ikke vundet i syv kampe i streg, og klubben er under pres før mødet med byrivalerne Liverpool.
Hos bookmakeren Betfair er Rafael Benitez storfavorit til at blive den næste manager, der forlader sin Premier League-klub. Bare 1,67 giver han igen, hvis han er færdig som PL-manager som den næste af de 20 managers.
Og sker det, at Rafael Benitez må forlade jobbet som manager for Everton, er det interessant at se på, hvem der er favorit til managersædet i klubben.
Betfair listen en masse navne, der kan komme i spil, men favoritten til at blive klubbens næste permanente manager er dansk.
Landstræner Kasper Hjulmand giver bare pengene fire gange igen, hvis han bliver Everton-manager efter Rafael Benitez. Nuno Espirito Santo giver 5,5 gange pengene igen, mens Frank Lampard giver pengene 7 gange igen, hvis han er næste manager i klubben. De tre er de tre favoritter.
Kasper Hjulmand har gentagne gange sagt, at han ikke er interesseret i at forlade jobbet som landstræner lige nu, men der kan komme jobs, der er så store og interessante, at Hjulmand gør sig seriøse overvejelser, om han skal tage dem. Et sådan job kan Everton-jobbet være. Der er både kvalitet i holdet og økonomi i klubben til at hente gode spillere ind.
Samtidig vil Hjulmand kunne få en hverdag på træningsbanen – noget han ikke kan som landstræner, fordi holdet ikke samles så ofte.
Det er dog ventet, at Kasper Hjulmand tager med landsholdet til VM i Qatar om et år, men med de gode resultater med Danmark følger også stigende interesse fra storklubberne, og så er spørgsmålet, om DBU kan holde interesserede klubber fra at slå kløerne i den tidligere FCN- og Mainz-træner.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Pressede på for FC København-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
