Kasper Hjulmand er favorit til trænersæde i PL

Allerede nu kan der spilles på, hvem der bliver den næste manager i Everton, hvor Rafael Benitez har store problemer. Landstræner Kasper Hjulmand er favoirt.



De ligger blot nummer 14 i Premier League med 15 point efter 13 kampe, og spanske Rafael Benitez meldes under pres i engelske Everton.

Everton møder onsdag Rafael Benitez’ tidligere klub Liverpool FC, og hvis det går dårligt, kan det blive spanierens sidste kamp i spidsen for holdet. Everton har ikke vundet i syv kampe i streg, og klubben er under pres før mødet med byrivalerne Liverpool.

Hos bookmakeren Betfair er Rafael Benitez storfavorit til at blive den næste manager, der forlader sin Premier League-klub. Bare 1,67 giver han igen, hvis han er færdig som PL-manager som den næste af de 20 managers.

Og sker det, at Rafael Benitez må forlade jobbet som manager for Everton, er det interessant at se på, hvem der er favorit til managersædet i klubben.

Betfair listen en masse navne, der kan komme i spil, men favoritten til at blive klubbens næste permanente manager er dansk.

Landstræner Kasper Hjulmand giver bare pengene fire gange igen, hvis han bliver Everton-manager efter Rafael Benitez. Nuno Espirito Santo giver 5,5 gange pengene igen, mens Frank Lampard giver pengene 7 gange igen, hvis han er næste manager i klubben. De tre er de tre favoritter.

Kasper Hjulmand har gentagne gange sagt, at han ikke er interesseret i at forlade jobbet som landstræner lige nu, men der kan komme jobs, der er så store og interessante, at Hjulmand gør sig seriøse overvejelser, om han skal tage dem. Et sådan job kan Everton-jobbet være. Der er både kvalitet i holdet og økonomi i klubben til at hente gode spillere ind.

Samtidig vil Hjulmand kunne få en hverdag på træningsbanen – noget han ikke kan som landstræner, fordi holdet ikke samles så ofte.

Det er dog ventet, at Kasper Hjulmand tager med landsholdet til VM i Qatar om et år, men med de gode resultater med Danmark følger også stigende interesse fra storklubberne, og så er spørgsmålet, om DBU kan holde interesserede klubber fra at slå kløerne i den tidligere FCN- og Mainz-træner.





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Tottenham-flop i stor transfer

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil have Jelert

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Franco Baresi er død

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Er de også færdige i OB?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Superliga-retur?