Kasper Hjulmand er favorit til trænersæde i PL

Allerede nu kan der spilles på, hvem der bliver den næste manager i Everton, hvor Rafael Benitez har store problemer. Landstræner Kasper Hjulmand er favoirt.



De ligger blot nummer 14 i Premier League med 15 point efter 13 kampe, og spanske Rafael Benitez meldes under pres i engelske Everton.

Everton møder onsdag Rafael Benitez’ tidligere klub Liverpool FC, og hvis det går dårligt, kan det blive spanierens sidste kamp i spidsen for holdet. Everton har ikke vundet i syv kampe i streg, og klubben er under pres før mødet med byrivalerne Liverpool.

Hos bookmakeren Betfair er Rafael Benitez storfavorit til at blive den næste manager, der forlader sin Premier League-klub. Bare 1,67 giver han igen, hvis han er færdig som PL-manager som den næste af de 20 managers.

Og sker det, at Rafael Benitez må forlade jobbet som manager for Everton, er det interessant at se på, hvem der er favorit til managersædet i klubben.

Betfair listen en masse navne, der kan komme i spil, men favoritten til at blive klubbens næste permanente manager er dansk.

Landstræner Kasper Hjulmand giver bare pengene fire gange igen, hvis han bliver Everton-manager efter Rafael Benitez. Nuno Espirito Santo giver 5,5 gange pengene igen, mens Frank Lampard giver pengene 7 gange igen, hvis han er næste manager i klubben. De tre er de tre favoritter.

Kasper Hjulmand har gentagne gange sagt, at han ikke er interesseret i at forlade jobbet som landstræner lige nu, men der kan komme jobs, der er så store og interessante, at Hjulmand gør sig seriøse overvejelser, om han skal tage dem. Et sådan job kan Everton-jobbet være. Der er både kvalitet i holdet og økonomi i klubben til at hente gode spillere ind.

Samtidig vil Hjulmand kunne få en hverdag på træningsbanen – noget han ikke kan som landstræner, fordi holdet ikke samles så ofte.

Det er dog ventet, at Kasper Hjulmand tager med landsholdet til VM i Qatar om et år, men med de gode resultater med Danmark følger også stigende interesse fra storklubberne, og så er spørgsmålet, om DBU kan holde interesserede klubber fra at slå kløerne i den tidligere FCN- og Mainz-træner.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spottet i København

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

Haiti – Skotland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Japan

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elfenbenskysten – Ecuador

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Brasilien – Marokko

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han tager hjem fra VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok – henter første VM-point nogensinde

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina