De ligger blot nummer 14 i Premier League med 15 point efter 13 kampe, og spanske Rafael Benitez meldes under pres i engelske Everton.
Everton møder onsdag Rafael Benitez’ tidligere klub Liverpool FC, og hvis det går dårligt, kan det blive spanierens sidste kamp i spidsen for holdet. Everton har ikke vundet i syv kampe i streg, og klubben er under pres før mødet med byrivalerne Liverpool.
Hos bookmakeren Betfair er Rafael Benitez storfavorit til at blive den næste manager, der forlader sin Premier League-klub. Bare 1,67 giver han igen, hvis han er færdig som PL-manager som den næste af de 20 managers.
Og sker det, at Rafael Benitez må forlade jobbet som manager for Everton, er det interessant at se på, hvem der er favorit til managersædet i klubben.
Betfair listen en masse navne, der kan komme i spil, men favoritten til at blive klubbens næste permanente manager er dansk.
Landstræner Kasper Hjulmand giver bare pengene fire gange igen, hvis han bliver Everton-manager efter Rafael Benitez. Nuno Espirito Santo giver 5,5 gange pengene igen, mens Frank Lampard giver pengene 7 gange igen, hvis han er næste manager i klubben. De tre er de tre favoritter.
Kasper Hjulmand har gentagne gange sagt, at han ikke er interesseret i at forlade jobbet som landstræner lige nu, men der kan komme jobs, der er så store og interessante, at Hjulmand gør sig seriøse overvejelser, om han skal tage dem. Et sådan job kan Everton-jobbet være. Der er både kvalitet i holdet og økonomi i klubben til at hente gode spillere ind.
Samtidig vil Hjulmand kunne få en hverdag på træningsbanen – noget han ikke kan som landstræner, fordi holdet ikke samles så ofte.
Det er dog ventet, at Kasper Hjulmand tager med landsholdet til VM i Qatar om et år, men med de gode resultater med Danmark følger også stigende interesse fra storklubberne, og så er spørgsmålet, om DBU kan holde interesserede klubber fra at slå kløerne i den tidligere FCN- og Mainz-træner.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
El Clásico kan afgøre det hele
10. gang i træk
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSPERT
