Stort hint: Her kan Højbjergs fremtid afgøres

Pierre Emile Højbjergs agent Luca Puccinelli fortæller nu lidt om, hvordan status ser ud for danskeren.



Den danske landsholdsspiller Pierre Emile Højbjerg har haft en meget uvant sæson i Tottenham. I de foregående sæsoner har han været en fast starter, men med Ange Postecoglou som cheftræner i klubben har spilletiden været en del mindre med et flertal af kampe, hvor han har startet på bænken.

Det er derfor oplagt, hvis midtbanespilleren skulle finde sig en anden klub, og i marts fik han italienske Luca Puccinelli som ny agent. I et interview med transferjournalisten Fabrizio Romano fortæller han om, hvordan det ser ud for danskeren.

– Jeg arbejder på de mange forespørgsler, vi allerede har modtaget, ja; men vi vil analysere alle mulighederne efter EM, under ferien, hvor vi vil tilbringe lidt tid sammen og derefter se frem til det næste kapitel, lyder det fra Puccinelli.

Dermed står det klart, at det nok først bliver i juli eller august, at der kommer en afgørelse. Det passer også godt med, hvad Tipsbladet tidligere har skrevet.

Han forklarer endvidere, at Højbjerg er en spiller, som gerne vil være i en klub med store ambitioner eller projekter, og at danskeren er en karakter, der er skabt til at kæmpe om triumfer hvert år.

– Han fortæller mig, at han hvert år drømmer om trofæer i slutningen af sæsonen og ikke kan lide at spille for ingenting. Dette er hans tankegang. Det er missionen, siger Højbjerg-agenten.

I en mindre salgstale minder Puccinelli endelig om, at Højbjerg har spillet en stor rolle i Tottenham under både Jose Mourinho og Antonio Conte, ligesom han er en stor leder på det danske landshold.

Højbjerg har spillet for London-klubben siden 2020, og han har fået 185 kampe for klubben.





LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Forhandler om Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han