Den danske landsholdsspiller Pierre Emile Højbjerg har haft en meget uvant sæson i Tottenham. I de foregående sæsoner har han været en fast starter, men med Ange Postecoglou som cheftræner i klubben har spilletiden været en del mindre med et flertal af kampe, hvor han har startet på bænken.
Det er derfor oplagt, hvis midtbanespilleren skulle finde sig en anden klub, og i marts fik han italienske Luca Puccinelli som ny agent. I et interview med transferjournalisten Fabrizio Romano fortæller han om, hvordan det ser ud for danskeren.
– Jeg arbejder på de mange forespørgsler, vi allerede har modtaget, ja; men vi vil analysere alle mulighederne efter EM, under ferien, hvor vi vil tilbringe lidt tid sammen og derefter se frem til det næste kapitel, lyder det fra Puccinelli.
Dermed står det klart, at det nok først bliver i juli eller august, at der kommer en afgørelse. Det passer også godt med, hvad Tipsbladet tidligere har skrevet.
Han forklarer endvidere, at Højbjerg er en spiller, som gerne vil være i en klub med store ambitioner eller projekter, og at danskeren er en karakter, der er skabt til at kæmpe om triumfer hvert år.
– Han fortæller mig, at han hvert år drømmer om trofæer i slutningen af sæsonen og ikke kan lide at spille for ingenting. Dette er hans tankegang. Det er missionen, siger Højbjerg-agenten.
I en mindre salgstale minder Puccinelli endelig om, at Højbjerg har spillet en stor rolle i Tottenham under både Jose Mourinho og Antonio Conte, ligesom han er en stor leder på det danske landshold.
Højbjerg har spillet for London-klubben siden 2020, og han har fået 185 kampe for klubben.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER