Højbjerg efter Spurs-skifte: Jeg har noget, jeg kan give til det her hold

Læs og se det første interview med Pierre-Emile Højbjerg i rollen som Tottenham-spiller her.



Tottenham har fået en ny dansker.

Pierre-Emile Højbjerg får nummer fem og en femårig kontrakt i Tottenham Hotspur. Det har Premier League-klubben meddelt tirsdag aften.

Danskeren skifter dermed tilværelsen i Southampton ud med Tottenham, hvor træneren nu hedder José Mourinho og holdkammeraterne blandt andet tæller VM-topscorer Harry Kane og den offensive stjernespiller Son Heung-Min.

Højbjerg sætter nu også selv lidt ord på skiftet.

– Det har været vigtigt for mig at spille i en klub, hvor jeg kan se mig selv spille i mange år. Tottenham er den klub. Jeg er meget stolt, glad og spændt, og jeg tror, at klubben går en stor fremtid i møde, som jeg gerne vil være en del af, siger Højbjerg til klubbens hjemmeside og fortsætter.

– Tottenham har fantastiske spillere, en fantastisk manager og et fantastisk setup. Noget af det første jeg sagde til min kone var, at når fansene må komme tilbage på stadion, så skal du være den første på tilskuerpladserne. For det er uvirkeligt. 

Danskeren har altid været kendetegnet for at give meget af sig selv i interviews, og den første snak med pressefolkene i Tottenham er ingen undtagelse.

– Hvis du ønsker at opnå store ting, kræver det 11 ledere på banen. Det kræver at alle tager ansvar på deres position og giver alt hvad de har for holdet. Jeg er selv opdraget med et krav om, at man skal kunne tage vare på sig selv. Min far rejste meget, så min mor var alene hjemme med tre børn. Der var ikke noget unormalt ved det, men det var den måde, som jeg tilegnede mine værdier på. 

– Da jeg forlod Danmark som 16-årig for at komme til Tyskland, krævede det endnu mere for at kunne stå på egne ben. Det er aldrig nemt for et barn at flytte i den alder og skulle lære et nyt sprog også. Jeg måtte omstille mig hurtigt, men jeg har aldrig glemt, hvem jeg er. Som årene er gået, har jeg lært meget, men jeg har stadig holdt fast i mine egne værdier, lyder det fra Højbjerg, som slutter af med ordene:

– Det føles rigtigt at være her nu, og jeg føler, at jeg har noget, som jeg kan give det her hold. Nu er jeg her, og jeg glæder mig til at falde til.

Pierre-Emile Højbjerg nåede at spille 134 kampe for Southampton.





Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Liverpool præsenterer succestræner



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt transferrygte skydes ned

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer