Tottenham har fået en ny dansker.
Pierre-Emile Højbjerg får nummer fem og en femårig kontrakt i Tottenham Hotspur. Det har Premier League-klubben meddelt tirsdag aften.
Danskeren skifter dermed tilværelsen i Southampton ud med Tottenham, hvor træneren nu hedder José Mourinho og holdkammeraterne blandt andet tæller VM-topscorer Harry Kane og den offensive stjernespiller Son Heung-Min.
Højbjerg sætter nu også selv lidt ord på skiftet.
– Det har været vigtigt for mig at spille i en klub, hvor jeg kan se mig selv spille i mange år. Tottenham er den klub. Jeg er meget stolt, glad og spændt, og jeg tror, at klubben går en stor fremtid i møde, som jeg gerne vil være en del af, siger Højbjerg til klubbens hjemmeside og fortsætter.
– Tottenham har fantastiske spillere, en fantastisk manager og et fantastisk setup. Noget af det første jeg sagde til min kone var, at når fansene må komme tilbage på stadion, så skal du være den første på tilskuerpladserne. For det er uvirkeligt.
Danskeren har altid været kendetegnet for at give meget af sig selv i interviews, og den første snak med pressefolkene i Tottenham er ingen undtagelse.
– Hvis du ønsker at opnå store ting, kræver det 11 ledere på banen. Det kræver at alle tager ansvar på deres position og giver alt hvad de har for holdet. Jeg er selv opdraget med et krav om, at man skal kunne tage vare på sig selv. Min far rejste meget, så min mor var alene hjemme med tre børn. Der var ikke noget unormalt ved det, men det var den måde, som jeg tilegnede mine værdier på.
– Da jeg forlod Danmark som 16-årig for at komme til Tyskland, krævede det endnu mere for at kunne stå på egne ben. Det er aldrig nemt for et barn at flytte i den alder og skulle lære et nyt sprog også. Jeg måtte omstille mig hurtigt, men jeg har aldrig glemt, hvem jeg er. Som årene er gået, har jeg lært meget, men jeg har stadig holdt fast i mine egne værdier, lyder det fra Højbjerg, som slutter af med ordene:
– Det føles rigtigt at være her nu, og jeg føler, at jeg har noget, som jeg kan give det her hold. Nu er jeg her, og jeg glæder mig til at falde til.
Pierre-Emile Højbjerg nåede at spille 134 kampe for Southampton.
“I think there’s a fantastic future ahead for the Club and I wanted so much to be a part of that.”
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) August 11, 2020
🗣️ @hojbjerg23‘s first Spurs interview.#HøjbjergIsHere ⚪️ #COYS pic.twitter.com/hlsfcigT2P
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
