Tottenham har fået en ny dansker.
Pierre-Emile Højbjerg får nummer fem og en femårig kontrakt i Tottenham Hotspur. Det har Premier League-klubben meddelt tirsdag aften.
Danskeren skifter dermed tilværelsen i Southampton ud med Tottenham, hvor træneren nu hedder José Mourinho og holdkammeraterne blandt andet tæller VM-topscorer Harry Kane og den offensive stjernespiller Son Heung-Min.
Højbjerg sætter nu også selv lidt ord på skiftet.
– Det har været vigtigt for mig at spille i en klub, hvor jeg kan se mig selv spille i mange år. Tottenham er den klub. Jeg er meget stolt, glad og spændt, og jeg tror, at klubben går en stor fremtid i møde, som jeg gerne vil være en del af, siger Højbjerg til klubbens hjemmeside og fortsætter.
– Tottenham har fantastiske spillere, en fantastisk manager og et fantastisk setup. Noget af det første jeg sagde til min kone var, at når fansene må komme tilbage på stadion, så skal du være den første på tilskuerpladserne. For det er uvirkeligt.
Danskeren har altid været kendetegnet for at give meget af sig selv i interviews, og den første snak med pressefolkene i Tottenham er ingen undtagelse.
– Hvis du ønsker at opnå store ting, kræver det 11 ledere på banen. Det kræver at alle tager ansvar på deres position og giver alt hvad de har for holdet. Jeg er selv opdraget med et krav om, at man skal kunne tage vare på sig selv. Min far rejste meget, så min mor var alene hjemme med tre børn. Der var ikke noget unormalt ved det, men det var den måde, som jeg tilegnede mine værdier på.
– Da jeg forlod Danmark som 16-årig for at komme til Tyskland, krævede det endnu mere for at kunne stå på egne ben. Det er aldrig nemt for et barn at flytte i den alder og skulle lære et nyt sprog også. Jeg måtte omstille mig hurtigt, men jeg har aldrig glemt, hvem jeg er. Som årene er gået, har jeg lært meget, men jeg har stadig holdt fast i mine egne værdier, lyder det fra Højbjerg, som slutter af med ordene:
– Det føles rigtigt at være her nu, og jeg føler, at jeg har noget, som jeg kan give det her hold. Nu er jeg her, og jeg glæder mig til at falde til.
Pierre-Emile Højbjerg nåede at spille 134 kampe for Southampton.
“I think there’s a fantastic future ahead for the Club and I wanted so much to be a part of that.”
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) August 11, 2020
🗣️ @hojbjerg23‘s first Spurs interview.#HøjbjergIsHere ⚪️ #COYS pic.twitter.com/hlsfcigT2P
LIVE
TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller
Superliga-LIVE: Brøndby-profiler er tilbage
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
Viborg FF – OB
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
