Tottenham har fået en ny dansker.
Pierre-Emile Højbjerg får nummer fem og en femårig kontrakt i Tottenham Hotspur. Det har Premier League-klubben meddelt tirsdag aften.
Danskeren skifter dermed tilværelsen i Southampton ud med Tottenham, hvor træneren nu hedder José Mourinho og holdkammeraterne blandt andet tæller VM-topscorer Harry Kane og den offensive stjernespiller Son Heung-Min.
Højbjerg sætter nu også selv lidt ord på skiftet.
– Det har været vigtigt for mig at spille i en klub, hvor jeg kan se mig selv spille i mange år. Tottenham er den klub. Jeg er meget stolt, glad og spændt, og jeg tror, at klubben går en stor fremtid i møde, som jeg gerne vil være en del af, siger Højbjerg til klubbens hjemmeside og fortsætter.
– Tottenham har fantastiske spillere, en fantastisk manager og et fantastisk setup. Noget af det første jeg sagde til min kone var, at når fansene må komme tilbage på stadion, så skal du være den første på tilskuerpladserne. For det er uvirkeligt.
Danskeren har altid været kendetegnet for at give meget af sig selv i interviews, og den første snak med pressefolkene i Tottenham er ingen undtagelse.
– Hvis du ønsker at opnå store ting, kræver det 11 ledere på banen. Det kræver at alle tager ansvar på deres position og giver alt hvad de har for holdet. Jeg er selv opdraget med et krav om, at man skal kunne tage vare på sig selv. Min far rejste meget, så min mor var alene hjemme med tre børn. Der var ikke noget unormalt ved det, men det var den måde, som jeg tilegnede mine værdier på.
– Da jeg forlod Danmark som 16-årig for at komme til Tyskland, krævede det endnu mere for at kunne stå på egne ben. Det er aldrig nemt for et barn at flytte i den alder og skulle lære et nyt sprog også. Jeg måtte omstille mig hurtigt, men jeg har aldrig glemt, hvem jeg er. Som årene er gået, har jeg lært meget, men jeg har stadig holdt fast i mine egne værdier, lyder det fra Højbjerg, som slutter af med ordene:
– Det føles rigtigt at være her nu, og jeg føler, at jeg har noget, som jeg kan give det her hold. Nu er jeg her, og jeg glæder mig til at falde til.
Pierre-Emile Højbjerg nåede at spille 134 kampe for Southampton.
“I think there’s a fantastic future ahead for the Club and I wanted so much to be a part of that.”
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) August 11, 2020
🗣️ @hojbjerg23‘s first Spurs interview.#HøjbjergIsHere ⚪️ #COYS pic.twitter.com/hlsfcigT2P
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
