Tottenham har fået en ny dansker.
Pierre-Emile Højbjerg får nummer fem og en femårig kontrakt i Tottenham Hotspur. Det har Premier League-klubben meddelt tirsdag aften.
Danskeren skifter dermed tilværelsen i Southampton ud med Tottenham, hvor træneren nu hedder José Mourinho og holdkammeraterne blandt andet tæller VM-topscorer Harry Kane og den offensive stjernespiller Son Heung-Min.
Højbjerg sætter nu også selv lidt ord på skiftet.
– Det har været vigtigt for mig at spille i en klub, hvor jeg kan se mig selv spille i mange år. Tottenham er den klub. Jeg er meget stolt, glad og spændt, og jeg tror, at klubben går en stor fremtid i møde, som jeg gerne vil være en del af, siger Højbjerg til klubbens hjemmeside og fortsætter.
– Tottenham har fantastiske spillere, en fantastisk manager og et fantastisk setup. Noget af det første jeg sagde til min kone var, at når fansene må komme tilbage på stadion, så skal du være den første på tilskuerpladserne. For det er uvirkeligt.
Danskeren har altid været kendetegnet for at give meget af sig selv i interviews, og den første snak med pressefolkene i Tottenham er ingen undtagelse.
– Hvis du ønsker at opnå store ting, kræver det 11 ledere på banen. Det kræver at alle tager ansvar på deres position og giver alt hvad de har for holdet. Jeg er selv opdraget med et krav om, at man skal kunne tage vare på sig selv. Min far rejste meget, så min mor var alene hjemme med tre børn. Der var ikke noget unormalt ved det, men det var den måde, som jeg tilegnede mine værdier på.
– Da jeg forlod Danmark som 16-årig for at komme til Tyskland, krævede det endnu mere for at kunne stå på egne ben. Det er aldrig nemt for et barn at flytte i den alder og skulle lære et nyt sprog også. Jeg måtte omstille mig hurtigt, men jeg har aldrig glemt, hvem jeg er. Som årene er gået, har jeg lært meget, men jeg har stadig holdt fast i mine egne værdier, lyder det fra Højbjerg, som slutter af med ordene:
– Det føles rigtigt at være her nu, og jeg føler, at jeg har noget, som jeg kan give det her hold. Nu er jeg her, og jeg glæder mig til at falde til.
Pierre-Emile Højbjerg nåede at spille 134 kampe for Southampton.
“I think there’s a fantastic future ahead for the Club and I wanted so much to be a part of that.”
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) August 11, 2020
🗣️ @hojbjerg23‘s first Spurs interview.#HøjbjergIsHere ⚪️ #COYS pic.twitter.com/hlsfcigT2P
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
FCM-transfer i fare
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Henter Mads Junker
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
