Tottenham sikrede sig en ordentlig skalp søndag aften med en sejr over Manchester City, og i den sejr var Pierre-Emile Højbjerg decideret flyvende for Spurs.
I flere engelske medier storroses den danske midtbanekriger således for sin præstation, der bød på en assist til sejrsmålet samt en overordentlig stor arbejdsindsats.
Hos Sky Sports får Højbjerg karakteren 9 ud af 10 som den eneste, og han kåres samtidig til kampens spiller. Derudover fremhæver tv-stationens ekspert Jamie Carragher oplægget til sejrsmål, hvor Højbjerg vandt bolden, før han afleverede den til Harry Kane.
– Der bliver faktisk hevet i hans trøje. Han vinder den første bold, han læser, hvad der kommer til at ske. Og det her – hvor han er ude af balance, men stadig får afleveret bolden til Harry Kane – er fantastisk, siger Carragher.
Se eller gense assisten i videoafspilleren øverst i artiklen.
Lokalmediet football.london er også vilde med Pierre-Emile Højbjergs præstation. Her får han karakteren 9, hvilket kun overgås af holdkammerat Emerson, der får 10.
– Fantastisk arbejde efter 15 minutter, hvor han pressede højt op på banen, vandt bolden tilbage, løb fremad og sendt den til Kane, der kunne score. Han (Højbjerg, red.) var overalt, i begge halvlege og vidste, hvordan han skulle trække tiden for at frustrere City, skriver mediet.
I en anden artikel uddyber football.london den sidste pointe og fremhæver en episode, hvor Højbjerg faldt til jorden og indikerede en hovedskade til sidst i kampen, hvor mediet påpeger, at danskeren måske overdrev lidt. Noget, der ikke er faldet i god jord hos alle fans efterfølgende.
– TV-billederne så ud til at indikere, at bolden faktisk ramte Kane og så måske strejfede midtbanespilleren. Uanset hvad, så Højbjerg det som en mulighed for at falde til jorden, og det resulterede i en pause i spillet til stor frustration for alle City-spillerne. Måske vil nogle folk rynke på næsen af det, men det hjalp Tottenham med at holde stand, mens City øgede presset i jagten på en udligning, skriver football.london.
Tottenham er efter sejren nummer fem i Premier League.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED