Højbjerg hyldes for kontroversiel aktion

Pierre-Emile Højbjerg storroses efter sin præstation i Tottenhams sejr over Manchester City.



Tottenham sikrede sig en ordentlig skalp søndag aften med en sejr over Manchester City, og i den sejr var Pierre-Emile Højbjerg decideret flyvende for Spurs.

I flere engelske medier storroses den danske midtbanekriger således for sin præstation, der bød på en assist til sejrsmålet samt en overordentlig stor arbejdsindsats.

Hos Sky Sports får Højbjerg karakteren 9 ud af 10 som den eneste, og han kåres samtidig til kampens spiller. Derudover fremhæver tv-stationens ekspert Jamie Carragher oplægget til sejrsmål, hvor Højbjerg vandt bolden, før han afleverede den til Harry Kane.

– Der bliver faktisk hevet i hans trøje. Han vinder den første bold, han læser, hvad der kommer til at ske. Og det her – hvor han er ude af balance, men stadig får afleveret bolden til Harry Kane – er fantastisk, siger Carragher.

Se eller gense assisten i videoafspilleren øverst i artiklen.

Lokalmediet football.london er også vilde med Pierre-Emile Højbjergs præstation. Her får han karakteren 9, hvilket kun overgås af holdkammerat Emerson, der får 10.

– Fantastisk arbejde efter 15 minutter, hvor han pressede højt op på banen, vandt bolden tilbage, løb fremad og sendt den til Kane, der kunne score. Han (Højbjerg, red.) var overalt, i begge halvlege og vidste, hvordan han skulle trække tiden for at frustrere City, skriver mediet.

I en anden artikel uddyber football.london den sidste pointe og fremhæver en episode, hvor Højbjerg faldt til jorden og indikerede en hovedskade til sidst i kampen, hvor mediet påpeger, at danskeren måske overdrev lidt. Noget, der ikke er faldet i god jord hos alle fans efterfølgende. 

– TV-billederne så ud til at indikere, at bolden faktisk ramte Kane og så måske strejfede midtbanespilleren. Uanset hvad, så Højbjerg det som en mulighed for at falde til jorden, og det resulterede i en pause i spillet til stor frustration for alle City-spillerne. Måske vil nogle folk rynke på næsen af det, men det hjalp Tottenham med at holde stand, mens City øgede presset i jagten på en udligning, skriver football.london.

Tottenham er efter sejren nummer fem i Premier League. 



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’