Højbjerg hyldes for kontroversiel aktion

Pierre-Emile Højbjerg storroses efter sin præstation i Tottenhams sejr over Manchester City.



Tottenham sikrede sig en ordentlig skalp søndag aften med en sejr over Manchester City, og i den sejr var Pierre-Emile Højbjerg decideret flyvende for Spurs.

I flere engelske medier storroses den danske midtbanekriger således for sin præstation, der bød på en assist til sejrsmålet samt en overordentlig stor arbejdsindsats.

Hos Sky Sports får Højbjerg karakteren 9 ud af 10 som den eneste, og han kåres samtidig til kampens spiller. Derudover fremhæver tv-stationens ekspert Jamie Carragher oplægget til sejrsmål, hvor Højbjerg vandt bolden, før han afleverede den til Harry Kane.

– Der bliver faktisk hevet i hans trøje. Han vinder den første bold, han læser, hvad der kommer til at ske. Og det her – hvor han er ude af balance, men stadig får afleveret bolden til Harry Kane – er fantastisk, siger Carragher.

Se eller gense assisten i videoafspilleren øverst i artiklen.

Lokalmediet football.london er også vilde med Pierre-Emile Højbjergs præstation. Her får han karakteren 9, hvilket kun overgås af holdkammerat Emerson, der får 10.

– Fantastisk arbejde efter 15 minutter, hvor han pressede højt op på banen, vandt bolden tilbage, løb fremad og sendt den til Kane, der kunne score. Han (Højbjerg, red.) var overalt, i begge halvlege og vidste, hvordan han skulle trække tiden for at frustrere City, skriver mediet.

I en anden artikel uddyber football.london den sidste pointe og fremhæver en episode, hvor Højbjerg faldt til jorden og indikerede en hovedskade til sidst i kampen, hvor mediet påpeger, at danskeren måske overdrev lidt. Noget, der ikke er faldet i god jord hos alle fans efterfølgende. 

– TV-billederne så ud til at indikere, at bolden faktisk ramte Kane og så måske strejfede midtbanespilleren. Uanset hvad, så Højbjerg det som en mulighed for at falde til jorden, og det resulterede i en pause i spillet til stor frustration for alle City-spillerne. Måske vil nogle folk rynke på næsen af det, men det hjalp Tottenham med at holde stand, mens City øgede presset i jagten på en udligning, skriver football.london.

Tottenham er efter sejren nummer fem i Premier League. 







Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Belgien – Egypten