Højbjerg hyldes for kontroversiel aktion

Pierre-Emile Højbjerg storroses efter sin præstation i Tottenhams sejr over Manchester City.



Tottenham sikrede sig en ordentlig skalp søndag aften med en sejr over Manchester City, og i den sejr var Pierre-Emile Højbjerg decideret flyvende for Spurs.

I flere engelske medier storroses den danske midtbanekriger således for sin præstation, der bød på en assist til sejrsmålet samt en overordentlig stor arbejdsindsats.

Hos Sky Sports får Højbjerg karakteren 9 ud af 10 som den eneste, og han kåres samtidig til kampens spiller. Derudover fremhæver tv-stationens ekspert Jamie Carragher oplægget til sejrsmål, hvor Højbjerg vandt bolden, før han afleverede den til Harry Kane.

– Der bliver faktisk hevet i hans trøje. Han vinder den første bold, han læser, hvad der kommer til at ske. Og det her – hvor han er ude af balance, men stadig får afleveret bolden til Harry Kane – er fantastisk, siger Carragher.

Se eller gense assisten i videoafspilleren øverst i artiklen.

Lokalmediet football.london er også vilde med Pierre-Emile Højbjergs præstation. Her får han karakteren 9, hvilket kun overgås af holdkammerat Emerson, der får 10.

– Fantastisk arbejde efter 15 minutter, hvor han pressede højt op på banen, vandt bolden tilbage, løb fremad og sendt den til Kane, der kunne score. Han (Højbjerg, red.) var overalt, i begge halvlege og vidste, hvordan han skulle trække tiden for at frustrere City, skriver mediet.

I en anden artikel uddyber football.london den sidste pointe og fremhæver en episode, hvor Højbjerg faldt til jorden og indikerede en hovedskade til sidst i kampen, hvor mediet påpeger, at danskeren måske overdrev lidt. Noget, der ikke er faldet i god jord hos alle fans efterfølgende. 

– TV-billederne så ud til at indikere, at bolden faktisk ramte Kane og så måske strejfede midtbanespilleren. Uanset hvad, så Højbjerg det som en mulighed for at falde til jorden, og det resulterede i en pause i spillet til stor frustration for alle City-spillerne. Måske vil nogle folk rynke på næsen af det, men det hjalp Tottenham med at holde stand, mens City øgede presset i jagten på en udligning, skriver football.london.

Tottenham er efter sejren nummer fem i Premier League. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’