Han er en profil hos Premier League-klubben Tottenham Hotspur og på det danske fodboldlandshold, og førstnævnte gør nu klar til at binde 27-årige Pierre Emile Højbjerg i flere år.
Pierre Emile Højbjergs aftale med Spurs løber først ud i sommeren 2025, men allerede nu vurderer London-klubben, at danskeren skal have en ny aftale og en lønforhøjelse, hvis han har lyst.
Ifølge The Times tjener midtbanemanden 850.000 kroner om ugen i sin nuværende kontrakt for Tottenham Hotspur – det svarer til en årsløn på 44 millioner kroner – men da han har præsteret godt, ønsker klubben altså at belønne ham og dermed også holde på ham fremadrettet. Klubben ønsker at sætte gang i forhandlingerne om en ny aftale allerede nu.
Danskeren har spillet alle Premier League-kampe i denne sæson på nær den seneste mod Newcastle United på Tottenham Hotspur Stadium. Den kamp endte med et nederlag, og i opgøret havde Spurs ikke kontrol over midtbanen, hvilket også var et godt bevis på, hvorfor Højbjerg er blevet så afgørende en spiller for klubben.
Pierre Emile Højbjerg har scoret tre gange i denne sæson, og dermed har han allerede nu vist sig mere frem offensivt end i tidligere sæsoner for Spurs.
Danskeren var med fra start, da Tottenham måtte nøjes med 1-1 hjemme mod Sporting CP onsdag aften i Champions League-gruppespillet.
Midtbanemanden skiftede til Tottenham for et par sæsoner siden fra Southampton. Han har også tidligere været på kontrakt i Southampton og FC Bayern München.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Senegal – Irak
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE