Han er en profil hos Premier League-klubben Tottenham Hotspur og på det danske fodboldlandshold, og førstnævnte gør nu klar til at binde 27-årige Pierre Emile Højbjerg i flere år.
Pierre Emile Højbjergs aftale med Spurs løber først ud i sommeren 2025, men allerede nu vurderer London-klubben, at danskeren skal have en ny aftale og en lønforhøjelse, hvis han har lyst.
Ifølge The Times tjener midtbanemanden 850.000 kroner om ugen i sin nuværende kontrakt for Tottenham Hotspur – det svarer til en årsløn på 44 millioner kroner – men da han har præsteret godt, ønsker klubben altså at belønne ham og dermed også holde på ham fremadrettet. Klubben ønsker at sætte gang i forhandlingerne om en ny aftale allerede nu.
Danskeren har spillet alle Premier League-kampe i denne sæson på nær den seneste mod Newcastle United på Tottenham Hotspur Stadium. Den kamp endte med et nederlag, og i opgøret havde Spurs ikke kontrol over midtbanen, hvilket også var et godt bevis på, hvorfor Højbjerg er blevet så afgørende en spiller for klubben.
Pierre Emile Højbjerg har scoret tre gange i denne sæson, og dermed har han allerede nu vist sig mere frem offensivt end i tidligere sæsoner for Spurs.
Danskeren var med fra start, da Tottenham måtte nøjes med 1-1 hjemme mod Sporting CP onsdag aften i Champions League-gruppespillet.
Midtbanemanden skiftede til Tottenham for et par sæsoner siden fra Southampton. Han har også tidligere været på kontrakt i Southampton og FC Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE