Højbjerg kan få lønforhøjelse: Dette tjener han nu

Den danske landsholdsspiller kan se frem til en ny aftale og mere i løn.



Han er en profil hos Premier League-klubben Tottenham Hotspur og på det danske fodboldlandshold, og førstnævnte gør nu klar til at binde 27-årige Pierre Emile Højbjerg i flere år.

Pierre Emile Højbjergs aftale med Spurs løber først ud i sommeren 2025, men allerede nu vurderer London-klubben, at danskeren skal have en ny aftale og en lønforhøjelse, hvis han har lyst.

Ifølge The Times tjener midtbanemanden 850.000 kroner om ugen i sin nuværende kontrakt for Tottenham Hotspur – det svarer til en årsløn på 44 millioner kroner – men da han har præsteret godt, ønsker klubben altså at belønne ham og dermed også holde på ham fremadrettet. Klubben ønsker at sætte gang i forhandlingerne om en ny aftale allerede nu.

Danskeren har spillet alle Premier League-kampe i denne sæson på nær den seneste mod Newcastle United på Tottenham Hotspur Stadium. Den kamp endte med et nederlag, og i opgøret havde Spurs ikke kontrol over midtbanen, hvilket også var et godt bevis på, hvorfor Højbjerg er blevet så afgørende en spiller for klubben.

Pierre Emile Højbjerg har scoret tre gange i denne sæson, og dermed har han allerede nu vist sig mere frem offensivt end i tidligere sæsoner for Spurs. 

Danskeren var med fra start, da Tottenham måtte nøjes med 1-1 hjemme mod Sporting CP onsdag aften i Champions League-gruppespillet.

Midtbanemanden skiftede til Tottenham for et par sæsoner siden fra Southampton. Han har også tidligere været på kontrakt i Southampton og FC Bayern München.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte