Efter 0-2 i første semifinaleopgør i Liga Cuppen ventede der Tottenham en svær opgave i returkampen hjemme mod Chelsea. Og de hvidblusede fra London kom aldrig for alvor tæt på at vende billedet.
En tidlig scoring sikrede Chelsea sejren på 1-0 og dermed 3-0 samlet, selv om Tottenham i anden halvleg kom tæt på scoring.
I finalen venter Arsenal eller Liverpool, som torsdag spiller det første af deres to semifinaleopgør.
Det var hjemmeholdet Tottenham, som skulle på jagt efter mål, men det var Chelsea, som var klart bedst fra start.
Flere gange var det tæt på 1-0 til gæsterne, og efter 18 minutter kunne Pierre-Emile Højbjerg og co. ikke holde London-rivalerne fra fadet.
Målmand Pierluigi Gollini kom slet ikke ordentligt ud til et hjørnespark, som Antonio Rüdiger kom først på og headede Chelsea i front.
Højbjerg stod stærkt i billedet hos hjemmeholdet. Han bød ind med både afslutninger, dybdeløb og sit vanlige hårde arbejde defensivt.
Landsholdskammerat Andreas Christensen leverede også en stabil og god indsats i gæsternes defensiv.
Højbjerg fik egentlig tilkæmpet sig et straffespark efter et dybdeløb, men efter VAR-gennemsyn blev det omstødt til et frispark lige uden for feltet.
Selv om Tottenham kom bedre med i kampen og fik lagt et pres i anden halvleg, var man aldrig reelt i nærheden af at levere de tre scoringer, der ville bringe balance på den samlede måltavle.
Harry Kane fik et mål annulleret for offside efter 64 minutters spil, da VAR igen trådte til og dømte imod Tottenham.
Kort efter fik Andreas Christensen fyraften fra gæsternes bagkæde, og han kunne se holdkammeraterne køre sejren sikkert i hus.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
