Danskerduel og VAR-drama i Chelsea-triumf

Tottenham kom aldrig i nærheden af at vende 0-2, og Chelsea er i Liga Cup-finalen med samlet 3-0.



Efter 0-2 i første semifinaleopgør i Liga Cuppen ventede der Tottenham en svær opgave i returkampen hjemme mod Chelsea. Og de hvidblusede fra London kom aldrig for alvor tæt på at vende billedet.

En tidlig scoring sikrede Chelsea sejren på 1-0 og dermed 3-0 samlet, selv om Tottenham i anden halvleg kom tæt på scoring.

I finalen venter Arsenal eller Liverpool, som torsdag spiller det første af deres to semifinaleopgør.

Det var hjemmeholdet Tottenham, som skulle på jagt efter mål, men det var Chelsea, som var klart bedst fra start.

Flere gange var det tæt på 1-0 til gæsterne, og efter 18 minutter kunne Pierre-Emile Højbjerg og co. ikke holde London-rivalerne fra fadet.

Målmand Pierluigi Gollini kom slet ikke ordentligt ud til et hjørnespark, som Antonio Rüdiger kom først på og headede Chelsea i front.

Højbjerg stod stærkt i billedet hos hjemmeholdet. Han bød ind med både afslutninger, dybdeløb og sit vanlige hårde arbejde defensivt.

Landsholdskammerat Andreas Christensen leverede også en stabil og god indsats i gæsternes defensiv.

Højbjerg fik egentlig tilkæmpet sig et straffespark efter et dybdeløb, men efter VAR-gennemsyn blev det omstødt til et frispark lige uden for feltet.

Selv om Tottenham kom bedre med i kampen og fik lagt et pres i anden halvleg, var man aldrig reelt i nærheden af at levere de tre scoringer, der ville bringe balance på den samlede måltavle.

Harry Kane fik et mål annulleret for offside efter 64 minutters spil, da VAR igen trådte til og dømte imod Tottenham.

Kort efter fik Andreas Christensen fyraften fra gæsternes bagkæde, og han kunne se holdkammeraterne køre sejren sikkert i hus.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Snart sker det

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Freiburg – Aston Villa

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Neymar er tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret