2018 er gået hen og er blevet et godt år for den danske fodboldspiller Pierre-Emile Højbjerg. Efter et par middelmådige sæsoner, der blandt andet kostede ham pladsen på det danske landshold, er karrieren nemlig ved at komme på rette spor igen.
Han er begyndt at få langt mere spilletid i sin klub Southampton, og en lang række gode præstationer her har gjort, at Højbjerg er kommet tilbage i landsholdsvarmen. Men det har også fået betydning for han status i selve klubben.
Pierre-Emile Højbjerg er nemlig blevet anfører i Southampton. Og i et interview med The Times sætter den danske midtbanespiller ifølge Ekstra Bladet ord på sine følelser omkring det ærefulde hverv. Han føler faktisk, at rollen som anfører passer ham godt.
– Jeg er meget stolt over det. Jeg elsker at tage ansvar. Jeg er realistisk og kender mine gode og mindre gode sider. Men jeg elsker at være en leder. Ordet ’leder’ er fantastisk. Du kan bruge det til at hente energi og kraft til at lede folk i den rigtige retning. Jeg kan lide at sætte tonen.
Pierre-Emile Højbjerg var ikke med i Southamptons seneste kamp mod West Ham, hvor den sydengelske klub tabte 2-1. Men han bar anførerbindet i de to foregående kampe, der endte med sejre over henholdsvis Arsenal og Huddersfield.
På trods af Pierre-Emiles Højbjergs personlige succes, kører det ikke lige så meget på skinner for Southampton set over hele sæsonen. De er nemlig stadig at finde i den tætte bundstrid, hvor de er placeret kun et enkelt point over nedrykningsstregen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
