Højbjerg om anførerhverv: Jeg er meget stolt

Pierre-Emile Højbjerg er blevet anfører i sin engelske klub Southampton, og det er noget der fylder den danske midtbanespiller med stolthed



2018 er gået hen og er blevet et godt år for den danske fodboldspiller Pierre-Emile Højbjerg. Efter et par middelmådige sæsoner, der blandt andet kostede ham pladsen på det danske landshold, er karrieren nemlig ved at komme på rette spor igen.

Han er begyndt at få langt mere spilletid i sin klub Southampton, og en lang række gode præstationer her har gjort, at Højbjerg er kommet tilbage i landsholdsvarmen. Men det har også fået betydning for han status i selve klubben.

Pierre-Emile Højbjerg er nemlig blevet anfører i Southampton. Og i et interview med The Times sætter den danske midtbanespiller ifølge Ekstra Bladet ord på sine følelser omkring det ærefulde hverv. Han føler faktisk, at rollen som anfører passer ham godt.

– Jeg er meget stolt over det. Jeg elsker at tage ansvar. Jeg er realistisk og kender mine gode og mindre gode sider. Men jeg elsker at være en leder. Ordet ’leder’ er fantastisk. Du kan bruge det til at hente energi og kraft til at lede folk i den rigtige retning. Jeg kan lide at sætte tonen.

Pierre-Emile Højbjerg var ikke med i Southamptons seneste kamp mod West Ham, hvor den sydengelske klub tabte 2-1. Men han bar anførerbindet i de to foregående kampe, der endte med sejre over henholdsvis Arsenal og Huddersfield. 

På trods af Pierre-Emiles Højbjergs personlige succes, kører det ikke lige så meget på skinner for Southampton set over hele sæsonen. De er nemlig stadig at finde i den tætte bundstrid, hvor de er placeret kun et enkelt point over nedrykningsstregen. 






Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Han er den nye Superliga-juvel!

Stor ændring i AGF?

Speakman om transfer: En unik situation

OB – Sønderjyske

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Dansker scorer mod Barcelona