Højbjerg om Conte-raseri: Det må han uddybe

Pierre-Emile Højbjerg føler, at Tottenham-cheftræner Antonio Conte bliver nødt til at uddybe de meget kritiske udtalelser, som italieneren kom med efter lørdagens 3-3-kamp mod Southampton.



Tipsbladet i Helsingør.

Efter en hektisk 3-3-kamp mod Southampton lørdag er Pierre-Emile Højbjerg mandag eftermiddag i Helsingør, i landsholdslejren, og her kan midtbanespilleren ikke undgå at trække på smilebåndet, da han bliver spurgt, hvordan han oplevede Antonio Contes eksplosive pressemøde efter lørdagens drama.

– Haha, ja, hvordan oplevede jeg det? Jeg tror, at vi alle sammen har set det. Meget ærligt og meget åbent pressemøde, han gav. Det kommer jo af, at han ikke er tilfreds. Man gør det jo ikke, hvis man er kommet i kvartfinalen i Champions League, og hvis man er i semifinalen i FA Cup'en, siger Pierre-Emile Højbjerg til den skrevne presse på Marienlyst Hotel.

– Det kommer af, at man desværre ikke har fået de resultater, man som hold og klub havde ønsket. Vi ligger stadig til der i Premier League, hvor vi gerne vil og skal være. Men ja, det er jo lige på hårdt, skulle jeg til at sige.

Er det den rigtige måde, han siger det på?

– Det er heldigvis ikke mig, der skal bedømme det.

Pierre-Emile Højbjerg kan til dels godt forstå, at Antonio Conte er vred, men Tottenham-danskeren føler også, at italieneren bliver nødt til at uddybe sine kontroversielle udtalelser.

– Jeg kan jo godt forstå, at hvis du gerne vil have succes som hold, så har du jo brug for 11 mand, der ligesom er committed til et projekt og en kultur. Men jeg tror, at han må uddybe, hvad han føler, før man som spiller kan begynde at måle og veje, siger Højbjerg.

– Træneren har ikke været tilfreds, og det er det, jeg tager med mig. Man gør, hvad man kan, for at gøre ham tilfreds. Det, jeg ved med mig selv, er at jeg er en ærlig spiller. Jeg er en spiller, der altid giver mig selv 100 procent for holdet.

Conte må være mere præcis
Højbjerg vil ikke sige, at han ikke føler sig truffet over Contes kritik af Tottenham-spillerne.

– Det er ikke det, jeg siger. Jeg siger, at hvis det er sådan, han ser det, så må man være lidt mere præcis, for at du som spiller kan tage det til dig.

Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham-holdkammeraterne fik ikke nogen advarsel fra Antonio Conte om, at han ville gå hårdt til dem på pressemødet efter Southamptons sene udligning i tillægstiden. 

– Nej, lad mig sige det sådan her: Han fortalte os ikke, hvad han ville sige på pressemødet. Men det er klart, at man arbejder med hinanden hver dag, man vil hinanden det bedste og man vil gerne have succes sammen. Og nogle gange går bølgerne højt i fodbold, siger Højbjerg.

– Det gør det for mig, det gør det for andre, og det gør det også for trænere. På den måde kan man jo godt se, hvad intentionen bag er ved at sende en klar besked. Men det er heldigvis ikke mig, der skal konkludere op og ned på det.

Pierre-Emile Højbjerg ønsker ikke at svare på, om han er overrasket over Antonio Contes kritiske udtalelser om Tottenham som klub, men den danske landsholdsstjerne bekræfter, at han har talt med holdkammeraterne om situationen, der har fyldt meget i de seneste dage. 





Tager afsked – varsler dialog med Brøndby




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner