Højbjerg om Conte-raseri: Det må han uddybe

Pierre-Emile Højbjerg føler, at Tottenham-cheftræner Antonio Conte bliver nødt til at uddybe de meget kritiske udtalelser, som italieneren kom med efter lørdagens 3-3-kamp mod Southampton.



Tipsbladet i Helsingør.

Efter en hektisk 3-3-kamp mod Southampton lørdag er Pierre-Emile Højbjerg mandag eftermiddag i Helsingør, i landsholdslejren, og her kan midtbanespilleren ikke undgå at trække på smilebåndet, da han bliver spurgt, hvordan han oplevede Antonio Contes eksplosive pressemøde efter lørdagens drama.

– Haha, ja, hvordan oplevede jeg det? Jeg tror, at vi alle sammen har set det. Meget ærligt og meget åbent pressemøde, han gav. Det kommer jo af, at han ikke er tilfreds. Man gør det jo ikke, hvis man er kommet i kvartfinalen i Champions League, og hvis man er i semifinalen i FA Cup'en, siger Pierre-Emile Højbjerg til den skrevne presse på Marienlyst Hotel.

– Det kommer af, at man desværre ikke har fået de resultater, man som hold og klub havde ønsket. Vi ligger stadig til der i Premier League, hvor vi gerne vil og skal være. Men ja, det er jo lige på hårdt, skulle jeg til at sige.

Er det den rigtige måde, han siger det på?

– Det er heldigvis ikke mig, der skal bedømme det.

Pierre-Emile Højbjerg kan til dels godt forstå, at Antonio Conte er vred, men Tottenham-danskeren føler også, at italieneren bliver nødt til at uddybe sine kontroversielle udtalelser.

– Jeg kan jo godt forstå, at hvis du gerne vil have succes som hold, så har du jo brug for 11 mand, der ligesom er committed til et projekt og en kultur. Men jeg tror, at han må uddybe, hvad han føler, før man som spiller kan begynde at måle og veje, siger Højbjerg.

– Træneren har ikke været tilfreds, og det er det, jeg tager med mig. Man gør, hvad man kan, for at gøre ham tilfreds. Det, jeg ved med mig selv, er at jeg er en ærlig spiller. Jeg er en spiller, der altid giver mig selv 100 procent for holdet.

Conte må være mere præcis
Højbjerg vil ikke sige, at han ikke føler sig truffet over Contes kritik af Tottenham-spillerne.

– Det er ikke det, jeg siger. Jeg siger, at hvis det er sådan, han ser det, så må man være lidt mere præcis, for at du som spiller kan tage det til dig.

Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham-holdkammeraterne fik ikke nogen advarsel fra Antonio Conte om, at han ville gå hårdt til dem på pressemødet efter Southamptons sene udligning i tillægstiden. 

– Nej, lad mig sige det sådan her: Han fortalte os ikke, hvad han ville sige på pressemødet. Men det er klart, at man arbejder med hinanden hver dag, man vil hinanden det bedste og man vil gerne have succes sammen. Og nogle gange går bølgerne højt i fodbold, siger Højbjerg.

– Det gør det for mig, det gør det for andre, og det gør det også for trænere. På den måde kan man jo godt se, hvad intentionen bag er ved at sende en klar besked. Men det er heldigvis ikke mig, der skal konkludere op og ned på det.

Pierre-Emile Højbjerg ønsker ikke at svare på, om han er overrasket over Antonio Contes kritiske udtalelser om Tottenham som klub, men den danske landsholdsstjerne bekræfter, at han har talt med holdkammeraterne om situationen, der har fyldt meget i de seneste dage. 





Arsenal-stjerne svarer igen




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Osula slår alle andre

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM ansætter ny topboss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Tottenham er i overhængende fare’

– Der får David at vide, at han er fyret

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

I svime over Filip Jørgensen

Deler nyt om fremtiden



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Nu svarer David Nielsen

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Chido Obi nomineret til pris

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning