Manchester United betaler kassen for Rasmus Højlund, der nu skal jagte succes og scoringer på Erik ten Hags mandskab.
Forventningerne er tårnhøje, og det er ikke så mærkværdigt med tanke på, at United klarede seneste sæson uden andre centrale angribere end Anthony Martial og lejede Wout Weghorst.
Med Højlund i stalden kan United også i teorien spille på det, der ligner Marcus Rashfords bedste position, som er ude til venstre i en blanding af en wing- og forward-rolle.
Så optimismen er stor i Manchester United efter lørdagens præsentation af den danske angriber.
Men det har den også været før i Manchester United, uden virkeligheden sidenhen levede op til forhåbningerne.
Tipsbladet har gennemgået Manchester Uniteds handler af markante offensive spillere de seneste ti år, og her rammer udgifterne alene til transfers op på 5,5 milliarder kroner.
Det er vel at mærke uden en række centrale midtbanespillere med offensive kvaliteter, der undervejs er blevet benyttet på offensive positioner.
Derfor er eksempelvis Paul Pogba (slog dengang verdensrekord for dyreste spillerkøb) og den nuværende playmaker med det fremragende skud Bruno Fernandes ikke talt med.
United har i perioden solgt en række af de indkøbte spillere igen, men næsten alle er røget ud af Manchester United for lavere beløb, end de blev købt for.
Romelu Lukaku, Alexis Sanchez og Cristiano Ronaldo er tre af de angribere, der har været hentet ind undervejs og siden sendt videre med et tab i transferværdi, hvilket også gør sig gældende for en række kantspillere og folk på den offensive midtbane.
Rasmus Højlund skal gerne opleve den modsatte effekt, selvom han altså er blevet den dyreste danske spiller nogensinde med en handel på 560 millioner kroner. Den værdi skal gerne stige yderligere i de kommende sæsoner.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
