Højlund kan gøre som fænomen, mener toptræner

Ruben Amorims ansættelse kan være rigtig godt nyt for Rasmus Højlund, lyder det fra portugiserens tidligere træner.



Rasmus Højlund og Manchester United får lige om lidt ny cheftræner i form af Ruben Amorim, der de seneste år har nydt gevaldig succes i Sporting CP.

Om det er godt eller dårligt nyt for danskerne i klubben, har været omdiskuteret. Det var nemlig den nu fyrede Erik ten Hag, der hentede både Christian Eriksen og Rasmus Højlund til De Røde Djævle.

Nu lyder det imidlertid også, at hyringen af Ruben Amorim kan være fantastisk nyt for Rasmus Højlund.

Ifølge træner Quique Sánchez Flores, der i sidste sæson trænede Sevilla og tidligere har trænet Ruben Amorim, kan portugiseren nemlig gøre med Rasmus Højlund, som han gjorde med målfænomenet Viktor Gyokeres.

Viktor Gyokeres har således taget syvmileskridt under Ruben Amorims ledelse i Sporting, hvor han har scoret 63 mål og lagt op til 19 i 66 kampe, siden portugiserne købte ham i Coventry.

– Med respekt for Højlund så er ulvenes styrke at finde i flokken. Han er en god angriber, men han vil kun ramme sit højeste niveau igen, hvis holdets niveau løftes.

– Og Ruben har nu chancen for at træne meget gode spillere i Manchester. Så ja, han kan gøre med Højlund, som han gjorde med Gyokeres, siger Quique Sánchez Flores ifølge The Sun.

Quique Sánchez Flores tror generelt på, at Ruben Amorim kan få succes på Old Trafford.

– Jeg husker ham som en klog, elegant og engageret fodboldspiller. Han var altid tæt med sine holdkammerater. Den måde, hans hold spiller på, afspejler en høj disciplin.

– Han har en lignende arbejdsmoral som den tidligere United-manager Jose Mourinho. Tiden vil vise, om Ruben kan nå det niveau. Men endnu vigtigere, så forstår han mentaliteten hos spillerne i denne nye generation, siger spanieren.

Rasmus Højlund, 21 år, har i den indeværende sæson scoret to gange i 10 kampe. 





Infantino dropper udskældt FIFA-plan




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Silkeborg IF – FC København

Lyngby BK – AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Nordsjælland – Randers FC

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘En trøstepræmie af en turnering’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur