Rasmus Højlund og Manchester United får lige om lidt ny cheftræner i form af Ruben Amorim, der de seneste år har nydt gevaldig succes i Sporting CP.
Om det er godt eller dårligt nyt for danskerne i klubben, har været omdiskuteret. Det var nemlig den nu fyrede Erik ten Hag, der hentede både Christian Eriksen og Rasmus Højlund til De Røde Djævle.
Nu lyder det imidlertid også, at hyringen af Ruben Amorim kan være fantastisk nyt for Rasmus Højlund.
Ifølge træner Quique Sánchez Flores, der i sidste sæson trænede Sevilla og tidligere har trænet Ruben Amorim, kan portugiseren nemlig gøre med Rasmus Højlund, som han gjorde med målfænomenet Viktor Gyokeres.
Viktor Gyokeres har således taget syvmileskridt under Ruben Amorims ledelse i Sporting, hvor han har scoret 63 mål og lagt op til 19 i 66 kampe, siden portugiserne købte ham i Coventry.
– Med respekt for Højlund så er ulvenes styrke at finde i flokken. Han er en god angriber, men han vil kun ramme sit højeste niveau igen, hvis holdets niveau løftes.
– Og Ruben har nu chancen for at træne meget gode spillere i Manchester. Så ja, han kan gøre med Højlund, som han gjorde med Gyokeres, siger Quique Sánchez Flores ifølge The Sun.
Quique Sánchez Flores tror generelt på, at Ruben Amorim kan få succes på Old Trafford.
– Jeg husker ham som en klog, elegant og engageret fodboldspiller. Han var altid tæt med sine holdkammerater. Den måde, hans hold spiller på, afspejler en høj disciplin.
– Han har en lignende arbejdsmoral som den tidligere United-manager Jose Mourinho. Tiden vil vise, om Ruben kan nå det niveau. Men endnu vigtigere, så forstår han mentaliteten hos spillerne i denne nye generation, siger spanieren.
Rasmus Højlund, 21 år, har i den indeværende sæson scoret to gange i 10 kampe.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
DAGENS SPILFORSLAG
Nerver kan betyde gult til ung Gunners-spanier
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE