Højlund kan gøre som fænomen, mener toptræner

Ruben Amorims ansættelse kan være rigtig godt nyt for Rasmus Højlund, lyder det fra portugiserens tidligere træner.



Rasmus Højlund og Manchester United får lige om lidt ny cheftræner i form af Ruben Amorim, der de seneste år har nydt gevaldig succes i Sporting CP.

Om det er godt eller dårligt nyt for danskerne i klubben, har været omdiskuteret. Det var nemlig den nu fyrede Erik ten Hag, der hentede både Christian Eriksen og Rasmus Højlund til De Røde Djævle.

Nu lyder det imidlertid også, at hyringen af Ruben Amorim kan være fantastisk nyt for Rasmus Højlund.

Ifølge træner Quique Sánchez Flores, der i sidste sæson trænede Sevilla og tidligere har trænet Ruben Amorim, kan portugiseren nemlig gøre med Rasmus Højlund, som han gjorde med målfænomenet Viktor Gyokeres.

Viktor Gyokeres har således taget syvmileskridt under Ruben Amorims ledelse i Sporting, hvor han har scoret 63 mål og lagt op til 19 i 66 kampe, siden portugiserne købte ham i Coventry.

– Med respekt for Højlund så er ulvenes styrke at finde i flokken. Han er en god angriber, men han vil kun ramme sit højeste niveau igen, hvis holdets niveau løftes.

– Og Ruben har nu chancen for at træne meget gode spillere i Manchester. Så ja, han kan gøre med Højlund, som han gjorde med Gyokeres, siger Quique Sánchez Flores ifølge The Sun.

Quique Sánchez Flores tror generelt på, at Ruben Amorim kan få succes på Old Trafford.

– Jeg husker ham som en klog, elegant og engageret fodboldspiller. Han var altid tæt med sine holdkammerater. Den måde, hans hold spiller på, afspejler en høj disciplin.

– Han har en lignende arbejdsmoral som den tidligere United-manager Jose Mourinho. Tiden vil vise, om Ruben kan nå det niveau. Men endnu vigtigere, så forstår han mentaliteten hos spillerne i denne nye generation, siger spanieren.

Rasmus Højlund, 21 år, har i den indeværende sæson scoret to gange i 10 kampe. 





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland