Tipsbladet i Helsingør.
– Fyr løs.
Ja, Rasmus Højlund spildte ikke tiden tirsdag morgen, hvor han var forberedt på, at spørgsmålene ville blive mange efter sit skifte til Manchester United. Så hvorfor ikke starte med det mest aktuelle?
Søndagens debut mod Arsenal, hvor angriberen fik de sidste 25 minutter på banen i nederlaget på 1-3.
– Det var dejligt at trække trøjen over hovedet og få mine første minutter som Manchester United-spiller. Det var et topogør, og det var også lige før, at vi løb med det hele, selvom det ikke skulle være sådan. Men jeg er selvfølgelig glad og stolt over at få min debut, siger Rasmus Højlund til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse ved landsholdssamlingen i Helsingør.
Rasmus Højlund kom på banen i stedet for Anthony Martial, og danskeren viste meget hurtigt, at han besidder højintense løb og en stor fysik, hvilket blev værdsat af Casemiro.
Et slag i brystet og nogle portugisiske gloser har siden søndag været en stor del af billedet på Rasmus Højlunds debut.
– Han siger bare et eller andet på spansk: "vamos" eller noget i den dur.
– Han var glad for, at jeg gav holdet måske en lidt anden dynamik, end hvad man får fra Martial. Han er måske lidt mere teknisk stærk og søger ned i mellemrummene, hvor jeg godt kan lide at tage slåskampene. Han har jo ikke set mig spille før, så han fortalte mig, at han var positivt overrasket over at se mig spille.
Rasmus Højlund kunne med lidt held være blevet tildelt et straffespark, mens han også fik frataget sin assist til Alejandro Garnacho på grund af offside. Kort efter måtte Andre Onana pille bolden ud af nettet af to omgange.
Casemiro 😂❤️ pic.twitter.com/y8zx5UjWma
— Fernansh Era (@BrunoFernanshh) September 3, 2023
Mange bejlere
FC København, Sturm Graz, Atalanta og nu Manchester United. Det er Rasmus Højlunds klubber det seneste halvandet år.
Rasmus Højlunds rejse til stjernehimlen er med andre ord gået stærkt. Og det tog for alvor fart i foråret, hvor han åbnede målkontoen for Atalanta.
I samme periode scorede han også hattrick mod Finland og fulgte op med to scoringer mod Kazakhstan for det danske landshold. Rasmus Højlund var på rekordtid på alles læber.
– Der var en del interesse, men for mig har Manchester United altid været førsteprioriteten, siger angriberen og tilføjer.
– Interessen og mange af de her rygter sker tidligt i perioden, hvor jeg får mit gennembrud på landsholdet. Siden da har der været en fin dialog, og så sker der noget, når vinduet åbner, hvor det for alvor går i gang.
Hvar der konkret skete, da transfervinduet slog sine døre op, vil Rasmus Højlund gerne holde for sig selv, men alt forløb tilsyneladende planmæssigt med Manchester United.
– Jeg vil helst gerne holde det for mig selv. Men der opstår en interesse, og så begynder klubberne at forhandle, og jeg begynder selv at snakke med klubben om, hvordan kontrakten skulle se ud.
Rasmus Højlund fortæller også, at han er faldet godt til i Manchester, hvor han lejer en lejlighed til at starte med. Samtidig har landsmanden Christian Eriksen været en stor hjælp i starten.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Vil være en af verdens største klubber om fem år
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
På rov i FC København
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale