Højlund reagerer på vild episode med Casemiro

En toptændt Casemiro er nærmest blevet billedet på Rasmus Højlunds debut i Manchester United.



Tipsbladet i Helsingør.

– Fyr løs.

Ja, Rasmus Højlund spildte ikke tiden tirsdag morgen, hvor han var forberedt på, at spørgsmålene ville blive mange efter sit skifte til Manchester United. Så hvorfor ikke starte med det mest aktuelle?

Søndagens debut mod Arsenal, hvor angriberen fik de sidste 25 minutter på banen i nederlaget på 1-3.

– Det var dejligt at trække trøjen over hovedet og få mine første minutter som Manchester United-spiller. Det var et topogør, og det var også lige før, at vi løb med det hele, selvom det ikke skulle være sådan. Men jeg er selvfølgelig glad og stolt over at få min debut, siger Rasmus Højlund til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse ved landsholdssamlingen i Helsingør.

Rasmus Højlund kom på banen i stedet for Anthony Martial, og danskeren viste meget hurtigt, at han besidder højintense løb og en stor fysik, hvilket blev værdsat af Casemiro.

Et slag i brystet og nogle portugisiske gloser har siden søndag været en stor del af billedet på Rasmus Højlunds debut.

– Han siger bare et eller andet på spansk: "vamos" eller noget i den dur.

– Han var glad for, at jeg gav holdet måske en lidt anden dynamik, end hvad man får fra Martial. Han er måske lidt mere teknisk stærk og søger ned i mellemrummene, hvor jeg godt kan lide at tage slåskampene. Han har jo ikke set mig spille før, så han fortalte mig, at han var positivt overrasket over at se mig spille.

Rasmus Højlund kunne med lidt held være blevet tildelt et straffespark, mens han også fik frataget sin assist til Alejandro Garnacho på grund af offside. Kort efter måtte Andre Onana pille bolden ud af nettet af to omgange.

Mange bejlere
FC København, Sturm Graz, Atalanta og nu Manchester United. Det er Rasmus Højlunds klubber det seneste halvandet år.

Rasmus Højlunds rejse til stjernehimlen er med andre ord gået stærkt. Og det tog for alvor fart i foråret, hvor han åbnede målkontoen for Atalanta.

I samme periode scorede han også hattrick mod Finland og fulgte op med to scoringer mod Kazakhstan for det danske landshold. Rasmus Højlund var på rekordtid på alles læber.

– Der var en del interesse, men for mig har Manchester United altid været førsteprioriteten, siger angriberen og tilføjer.

– Interessen og mange af de her rygter sker tidligt i perioden, hvor jeg får mit gennembrud på landsholdet. Siden da har der været en fin dialog, og så sker der noget, når vinduet åbner, hvor det for alvor går i gang.

Hvar der konkret skete, da transfervinduet slog sine døre op, vil Rasmus Højlund gerne holde for sig selv, men alt forløb tilsyneladende planmæssigt med Manchester United.

– Jeg vil helst gerne holde det for mig selv. Men der opstår en interesse, og så begynder klubberne at forhandle, og jeg begynder selv at snakke med klubben om, hvordan kontrakten skulle se ud.

Rasmus Højlund fortæller også, at han er faldet godt til i Manchester, hvor han lejer en lejlighed til at starte med. Samtidig har landsmanden Christian Eriksen været en stor hjælp i starten.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Eriksen spottet – nu er der nyt

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Silkeborg IF – FC København

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde