Takket være unge kræfter vandt Manchester United onsdag aften 3-2 over Newcastle hjemme på Old Trafford.
Danske Rasmus Højlund startede på bænken, men kom med ti minutter tilbage af kampen på banen. Den unge angriber skulle blot bruge to minutter på græstæppet, før han lukkede kampen med sin 3-2-scoring.
Scoringen falder på et tørt sted for Højlund, der har været inde i en svær periode og modtaget en del kritik. Danskeren havde inden onsdag aften blot scoret ét mål i de seneste ti kampe for den engelske klub.
19-årige Kobbie Mainoo og 21-årige Amad Diallo havde forinden Højlunds scoring stået for Uniteds to mål i kampen.
United er med sejren fortsat på ottendepladsen. Holdet har samme pointantal som Newcastle, der dog har en markant bedre målscore.
De to hold er tre point efter Chelsea, der indtager sjettepladsen, som giver adgang til næste sæsons europæiske fodbold.
Chelsea tog en vigtig udesejr på 2-1 over Brighton. Cole Palmer fortsatte den imponerende sæson, han har gang i, da han åbnede Chelseas målscoring. Palmer er nu oppe på 22 ligascoringer i denne sæson.
United fik en god start på kampen mod Newcastle og var det bedste hold i indledningen.
Efter en halv time kom hjemmeholdet i front, da midtbanekometen Kobbie Mainoo opfangede en løs bold i Newcastle-feltet og roligt lagde den i mål med indersiden.
Efter målet ændrede kampen karakter, og Newcastle overtog taktstokken. Gæsterne pressede på frem til pausen, men manglede det sidste for at få bolden over stregen.
Det ændrede sig efter pausen. Efter blot fire minutter af anden halvleg bragte Anthony Gordon balance i regnskabet, da han fik højrefoden forrest på et indlæg.
Få minutter senere var gæsterne tæt på at komme i front, men Uniteds Sofyan Amrabat blokerede afslutningen fra svenske Alexander Isak, og bolden tog efterfølgende oversiden af overliggeren.
United formåede at kæmpe sig ind i kampen igen, og efter en lille time kom hjemmeholdet tilbage på sejrskurs. En nedfaldsbold efter et hjørnespark endte hos unge Amad Diallo, der hårdt sparkede bolden i kassen.
Seks minutter før tid lukkede Højlund kampen. Den indskiftede dansker modtog bolden foran Newcastle-feltet og efter et par træk mod højresiden, sparkede angriberen flot bolden fladt ind ved den fjerne stolpe.
I kampens tillægstid reducerede Lewis Hall for gæsterne, der dog efterfølgende ikke kom tæt på en udligning.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT