Takket være unge kræfter vandt Manchester United onsdag aften 3-2 over Newcastle hjemme på Old Trafford.
Danske Rasmus Højlund startede på bænken, men kom med ti minutter tilbage af kampen på banen. Den unge angriber skulle blot bruge to minutter på græstæppet, før han lukkede kampen med sin 3-2-scoring.
Scoringen falder på et tørt sted for Højlund, der har været inde i en svær periode og modtaget en del kritik. Danskeren havde inden onsdag aften blot scoret ét mål i de seneste ti kampe for den engelske klub.
19-årige Kobbie Mainoo og 21-årige Amad Diallo havde forinden Højlunds scoring stået for Uniteds to mål i kampen.
United er med sejren fortsat på ottendepladsen. Holdet har samme pointantal som Newcastle, der dog har en markant bedre målscore.
De to hold er tre point efter Chelsea, der indtager sjettepladsen, som giver adgang til næste sæsons europæiske fodbold.
Chelsea tog en vigtig udesejr på 2-1 over Brighton. Cole Palmer fortsatte den imponerende sæson, han har gang i, da han åbnede Chelseas målscoring. Palmer er nu oppe på 22 ligascoringer i denne sæson.
United fik en god start på kampen mod Newcastle og var det bedste hold i indledningen.
Efter en halv time kom hjemmeholdet i front, da midtbanekometen Kobbie Mainoo opfangede en løs bold i Newcastle-feltet og roligt lagde den i mål med indersiden.
Efter målet ændrede kampen karakter, og Newcastle overtog taktstokken. Gæsterne pressede på frem til pausen, men manglede det sidste for at få bolden over stregen.
Det ændrede sig efter pausen. Efter blot fire minutter af anden halvleg bragte Anthony Gordon balance i regnskabet, da han fik højrefoden forrest på et indlæg.
Få minutter senere var gæsterne tæt på at komme i front, men Uniteds Sofyan Amrabat blokerede afslutningen fra svenske Alexander Isak, og bolden tog efterfølgende oversiden af overliggeren.
United formåede at kæmpe sig ind i kampen igen, og efter en lille time kom hjemmeholdet tilbage på sejrskurs. En nedfaldsbold efter et hjørnespark endte hos unge Amad Diallo, der hårdt sparkede bolden i kassen.
Seks minutter før tid lukkede Højlund kampen. Den indskiftede dansker modtog bolden foran Newcastle-feltet og efter et par træk mod højresiden, sparkede angriberen flot bolden fladt ind ved den fjerne stolpe.
I kampens tillægstid reducerede Lewis Hall for gæsterne, der dog efterfølgende ikke kom tæt på en udligning.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Dansk sommertransfer storspiller
EKSKLUSIVT
Det kan spolere Dolberg-transfer
TRANSFER
Silkeborg afviser millionbud
INTERVIEW
Christian Nørgaard allerede historisk i Everton
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser polsk klub
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’
TIPSBLADETS DOM
Han kan sørge for store resultater i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: PL-klub jagter Endrick
Ny transfer i Brøndby? Thomas Nørgaard teaser
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
NYHEDER
Kasper Høgh jubler over drømmedebut
FC København-emne på bænken i 90 minutter
MEDIE
Brøndby truede med at trække sig fra transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’
MEDIE
Nu vil de købe FC København-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
AVIS
FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne
EKSKLUSIVT
Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen
TOPNYHED
FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen
MEDIE
Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
Vanvittig kamp af Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut
MEDIE
Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
EKSKLUSIVT