Højlund scorer det afgørende mål i United-sejr

Danske Rasmus Højlund startede på bænken, men blev skiftet ind og afgjorde med sin scoring kampen for United.



Takket være unge kræfter vandt Manchester United onsdag aften 3-2 over Newcastle hjemme på Old Trafford.

Danske Rasmus Højlund startede på bænken, men kom med ti minutter tilbage af kampen på banen. Den unge angriber skulle blot bruge to minutter på græstæppet, før han lukkede kampen med sin 3-2-scoring.

Scoringen falder på et tørt sted for Højlund, der har været inde i en svær periode og modtaget en del kritik. Danskeren havde inden onsdag aften blot scoret ét mål i de seneste ti kampe for den engelske klub.

19-årige Kobbie Mainoo og 21-årige Amad Diallo havde forinden Højlunds scoring stået for Uniteds to mål i kampen.

United er med sejren fortsat på ottendepladsen. Holdet har samme pointantal som Newcastle, der dog har en markant bedre målscore.

De to hold er tre point efter Chelsea, der indtager sjettepladsen, som giver adgang til næste sæsons europæiske fodbold.

Chelsea tog en vigtig udesejr på 2-1 over Brighton. Cole Palmer fortsatte den imponerende sæson, han har gang i, da han åbnede Chelseas målscoring. Palmer er nu oppe på 22 ligascoringer i denne sæson.

United fik en god start på kampen mod Newcastle og var det bedste hold i indledningen.

Efter en halv time kom hjemmeholdet i front, da midtbanekometen Kobbie Mainoo opfangede en løs bold i Newcastle-feltet og roligt lagde den i mål med indersiden.

Efter målet ændrede kampen karakter, og Newcastle overtog taktstokken. Gæsterne pressede på frem til pausen, men manglede det sidste for at få bolden over stregen.

Det ændrede sig efter pausen. Efter blot fire minutter af anden halvleg bragte Anthony Gordon balance i regnskabet, da han fik højrefoden forrest på et indlæg.

Få minutter senere var gæsterne tæt på at komme i front, men Uniteds Sofyan Amrabat blokerede afslutningen fra svenske Alexander Isak, og bolden tog efterfølgende oversiden af overliggeren.

United formåede at kæmpe sig ind i kampen igen, og efter en lille time kom hjemmeholdet tilbage på sejrskurs. En nedfaldsbold efter et hjørnespark endte hos unge Amad Diallo, der hårdt sparkede bolden i kassen.

Seks minutter før tid lukkede Højlund kampen. Den indskiftede dansker modtog bolden foran Newcastle-feltet og efter et par træk mod højresiden, sparkede angriberen flot bolden fladt ind ved den fjerne stolpe.

I kampens tillægstid reducerede Lewis Hall for gæsterne, der dog efterfølgende ikke kom tæt på en udligning.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ringet op af Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Ivan Toney klar på choktransfer

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!

OB siger farvel til seks spillere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Fremhæver stort Brøndby-talent



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’