Takket være unge kræfter vandt Manchester United onsdag aften 3-2 over Newcastle hjemme på Old Trafford.
Danske Rasmus Højlund startede på bænken, men kom med ti minutter tilbage af kampen på banen. Den unge angriber skulle blot bruge to minutter på græstæppet, før han lukkede kampen med sin 3-2-scoring.
Scoringen falder på et tørt sted for Højlund, der har været inde i en svær periode og modtaget en del kritik. Danskeren havde inden onsdag aften blot scoret ét mål i de seneste ti kampe for den engelske klub.
19-årige Kobbie Mainoo og 21-årige Amad Diallo havde forinden Højlunds scoring stået for Uniteds to mål i kampen.
United er med sejren fortsat på ottendepladsen. Holdet har samme pointantal som Newcastle, der dog har en markant bedre målscore.
De to hold er tre point efter Chelsea, der indtager sjettepladsen, som giver adgang til næste sæsons europæiske fodbold.
Chelsea tog en vigtig udesejr på 2-1 over Brighton. Cole Palmer fortsatte den imponerende sæson, han har gang i, da han åbnede Chelseas målscoring. Palmer er nu oppe på 22 ligascoringer i denne sæson.
United fik en god start på kampen mod Newcastle og var det bedste hold i indledningen.
Efter en halv time kom hjemmeholdet i front, da midtbanekometen Kobbie Mainoo opfangede en løs bold i Newcastle-feltet og roligt lagde den i mål med indersiden.
Efter målet ændrede kampen karakter, og Newcastle overtog taktstokken. Gæsterne pressede på frem til pausen, men manglede det sidste for at få bolden over stregen.
Det ændrede sig efter pausen. Efter blot fire minutter af anden halvleg bragte Anthony Gordon balance i regnskabet, da han fik højrefoden forrest på et indlæg.
Få minutter senere var gæsterne tæt på at komme i front, men Uniteds Sofyan Amrabat blokerede afslutningen fra svenske Alexander Isak, og bolden tog efterfølgende oversiden af overliggeren.
United formåede at kæmpe sig ind i kampen igen, og efter en lille time kom hjemmeholdet tilbage på sejrskurs. En nedfaldsbold efter et hjørnespark endte hos unge Amad Diallo, der hårdt sparkede bolden i kassen.
Seks minutter før tid lukkede Højlund kampen. Den indskiftede dansker modtog bolden foran Newcastle-feltet og efter et par træk mod højresiden, sparkede angriberen flot bolden fladt ind ved den fjerne stolpe.
I kampens tillægstid reducerede Lewis Hall for gæsterne, der dog efterfølgende ikke kom tæt på en udligning.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil