Rasmus Højlund er flyvende i Premier League.
Søndag aften scorede han for femte kamp i træk, da Manchester United var på besøg hos Aston Villa og vandt 2-1.
Den danske angriber scorede målet til 1-0 i første halvleg, inden Aston Villa efter et voldsomt overtag udlignede midtvejs i anden halvleg.
Med fire minutter igen af den ordinære spilletid dukkede Scott McTominay op i feltet og headede Manchester United til sejr.
Christian Eriksen kom ikke på banen, men han kan glæde sig over, at Manchester United på sjettepladsen nu har fem point op til netop Aston Villa på femtepladsen.
Manchester United kom godt i gang med opgøret, og vi skulle blot vente 17 minutter på, at Rasmus Højlund viste målnæsen frem.
Harry Maguire headede et hjørnespark ned for fødderne af danskeren, som var helt fri få meter fra mål. Med en hurtig afslutning sendte han kuglen mellem benene på den argentinske verdensmester Emiliano Martínez i målet.
Højlund har nu scoret et mål i sine seneste fem Premier League-kampe.
Allerede inden sit mål havde han haft en stor chance, men efter målet forsvandt han en smule ud af kampen. Aston Villa tog nemlig over.
I en lang periode pressede værterne voldsomt på, og André Onana måtte flere gange på overarbejde i Manchester Uniteds mål. Blandt andre John McGinn kom tæt på, da han forsøgte sig fra stor afstand efter 23 minutter.
United holdt Aston Villa stangen halvlegen ud, men efter pausen gik det galt.
Efter et hav af chancer var der endelig bingo for Aston Villa efter 66 minutter. Efter et hjørnespark dansede bolden rundt i feltet, inden den havnede i den ene side af feltet hos Leon Bailey.
Han sparkede bolden hårdt ind foran mål, hvor Douglas Luiz fikst vippede den op i loftet af målet. Samme Luiz fik en gigantisk chance 11 minutter senere, men afslutningen var uden snert, og Onana reddede.
På det tidspunkt så det ud til, at Aston Villa skulle løbe med alle tre point. Men sådan gik det ikke. Scott McTominay steg op til et veldrejet indlæg fra Diogo Dalot og lukkede munden på tilskuerne på Villa Park.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
Danskerne har stor tiltro til Norge
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER