Højlund scorer igen i hårdt tilkæmpet Man Utd-sejr

Scott McTominay scorede det afgørende mål mod Aston Villa, som havde udlignet Rasmus Højlunds føringsmål.



Rasmus Højlund er flyvende i Premier League.

Søndag aften scorede han for femte kamp i træk, da Manchester United var på besøg hos Aston Villa og vandt 2-1.

Den danske angriber scorede målet til 1-0 i første halvleg, inden Aston Villa efter et voldsomt overtag udlignede midtvejs i anden halvleg.

Med fire minutter igen af den ordinære spilletid dukkede Scott McTominay op i feltet og headede Manchester United til sejr.

Christian Eriksen kom ikke på banen, men han kan glæde sig over, at Manchester United på sjettepladsen nu har fem point op til netop Aston Villa på femtepladsen.

Manchester United kom godt i gang med opgøret, og vi skulle blot vente 17 minutter på, at Rasmus Højlund viste målnæsen frem.

Harry Maguire headede et hjørnespark ned for fødderne af danskeren, som var helt fri få meter fra mål. Med en hurtig afslutning sendte han kuglen mellem benene på den argentinske verdensmester Emiliano Martínez i målet.

Højlund har nu scoret et mål i sine seneste fem Premier League-kampe.

Allerede inden sit mål havde han haft en stor chance, men efter målet forsvandt han en smule ud af kampen. Aston Villa tog nemlig over.

I en lang periode pressede værterne voldsomt på, og André Onana måtte flere gange på overarbejde i Manchester Uniteds mål. Blandt andre John McGinn kom tæt på, da han forsøgte sig fra stor afstand efter 23 minutter.

United holdt Aston Villa stangen halvlegen ud, men efter pausen gik det galt.

Efter et hav af chancer var der endelig bingo for Aston Villa efter 66 minutter. Efter et hjørnespark dansede bolden rundt i feltet, inden den havnede i den ene side af feltet hos Leon Bailey.

Han sparkede bolden hårdt ind foran mål, hvor Douglas Luiz fikst vippede den op i loftet af målet. Samme Luiz fik en gigantisk chance 11 minutter senere, men afslutningen var uden snert, og Onana reddede.

På det tidspunkt så det ud til, at Aston Villa skulle løbe med alle tre point. Men sådan gik det ikke. Scott McTominay steg op til et veldrejet indlæg fra Diogo Dalot og lukkede munden på tilskuerne på Villa Park.

/ritzau/



Les Dogues kvæler kroater

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Belønnes af FC København

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

I spil til stort job

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lerager taler ud om FCK-brud

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

– Det her gør ondt for at være ærlig

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr