Højlund scorer igen i hårdt tilkæmpet Man Utd-sejr

Scott McTominay scorede det afgørende mål mod Aston Villa, som havde udlignet Rasmus Højlunds føringsmål.



Rasmus Højlund er flyvende i Premier League.

Søndag aften scorede han for femte kamp i træk, da Manchester United var på besøg hos Aston Villa og vandt 2-1.

Den danske angriber scorede målet til 1-0 i første halvleg, inden Aston Villa efter et voldsomt overtag udlignede midtvejs i anden halvleg.

Med fire minutter igen af den ordinære spilletid dukkede Scott McTominay op i feltet og headede Manchester United til sejr.

Christian Eriksen kom ikke på banen, men han kan glæde sig over, at Manchester United på sjettepladsen nu har fem point op til netop Aston Villa på femtepladsen.

Manchester United kom godt i gang med opgøret, og vi skulle blot vente 17 minutter på, at Rasmus Højlund viste målnæsen frem.

Harry Maguire headede et hjørnespark ned for fødderne af danskeren, som var helt fri få meter fra mål. Med en hurtig afslutning sendte han kuglen mellem benene på den argentinske verdensmester Emiliano Martínez i målet.

Højlund har nu scoret et mål i sine seneste fem Premier League-kampe.

Allerede inden sit mål havde han haft en stor chance, men efter målet forsvandt han en smule ud af kampen. Aston Villa tog nemlig over.

I en lang periode pressede værterne voldsomt på, og André Onana måtte flere gange på overarbejde i Manchester Uniteds mål. Blandt andre John McGinn kom tæt på, da han forsøgte sig fra stor afstand efter 23 minutter.

United holdt Aston Villa stangen halvlegen ud, men efter pausen gik det galt.

Efter et hav af chancer var der endelig bingo for Aston Villa efter 66 minutter. Efter et hjørnespark dansede bolden rundt i feltet, inden den havnede i den ene side af feltet hos Leon Bailey.

Han sparkede bolden hårdt ind foran mål, hvor Douglas Luiz fikst vippede den op i loftet af målet. Samme Luiz fik en gigantisk chance 11 minutter senere, men afslutningen var uden snert, og Onana reddede.

På det tidspunkt så det ud til, at Aston Villa skulle løbe med alle tre point. Men sådan gik det ikke. Scott McTominay steg op til et veldrejet indlæg fra Diogo Dalot og lukkede munden på tilskuerne på Villa Park.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre