– Højlund skal være mere sur!

Dimitar Berbatov savner noget temperament fra Rasmus Højlund.



Rasmus Højlund har haft en nogenlunde start på sæsonen, efter han kom sig fra sin skade, men danskeren er stadig ikke helt der, hvor den tidligere topangriber Dimitar Berbatov mener, at han bør være. 

Ifølge bulgareren, der i sin aktive karriere scorede 94 gange i Premier League, så skal Rasmus Højlund vise noget mere temperament overfor sine holdkammerater. 

Det siger han til Viaplay, hvor snakken går på Manchester Uniteds mange brændte chancer i denne sæson. 

– Højlund skal være mere sur på sine holdkammerater, hvis han ikke får bolden. Når han laver sine løb og ikke får den, så råb ad dem og vis, at du gerne vil have den. Når du så får muligheden for at komme alene igennem med målmanden, skal du forblive koncentreret for at score, siger Dimitar Berbatov. 

Han slår fast, at holdkammeraterne ikke vil tage det personligt, hvis Højlund skælder ud, men overordnet set er Manchester United-spillerne for søde ved hinanden. I stedet skal man vise, at man vil have bolden for at score, og ifølge Berbatov ligger ansvaret på den enkelte angriber.

– Det handler om personlige ambitioner, at man gerne vil vise, man er god nok – at man vil score! Hvis ikke du gør det, er du ulykkelig i omklædningsrummet, selv hvis holdet vinder, fordi du gerne vil score. Det handler også om selvtillid. Hvis angriberen ikke har det, så gemmer man sig fra bolden, siger Berbatov, der af den årsag også vil have Højlund til at blive ved med at vise, at han vil have bolden. 

Manchester United spillede 1-1 med Chelsea søndag aften, hvilket sendte klubben et enkelt trin op i tabellen, hvor man er på 13. pladsen. Klubben har dog kun scoret ni gange i ti kampe, hvilket tydeligt illustrerer, hvor problemerne i øjeblikket er størst.

Rasmus Højlund kom ikke på måltavlen mod Chelsea, men det var ham, som der blev begået det straffesark imod, som Bruno Fernandes omsatte til mål.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Irak

Frederiksen renser ud

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Conrad Harder får argentinsk chef

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Colombia – DR Congo

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Slagter stjerner: Noget lort!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links