Rasmus Højlund har haft en nogenlunde start på sæsonen, efter han kom sig fra sin skade, men danskeren er stadig ikke helt der, hvor den tidligere topangriber Dimitar Berbatov mener, at han bør være.
Ifølge bulgareren, der i sin aktive karriere scorede 94 gange i Premier League, så skal Rasmus Højlund vise noget mere temperament overfor sine holdkammerater.
Det siger han til Viaplay, hvor snakken går på Manchester Uniteds mange brændte chancer i denne sæson.
– Højlund skal være mere sur på sine holdkammerater, hvis han ikke får bolden. Når han laver sine løb og ikke får den, så råb ad dem og vis, at du gerne vil have den. Når du så får muligheden for at komme alene igennem med målmanden, skal du forblive koncentreret for at score, siger Dimitar Berbatov.
Han slår fast, at holdkammeraterne ikke vil tage det personligt, hvis Højlund skælder ud, men overordnet set er Manchester United-spillerne for søde ved hinanden. I stedet skal man vise, at man vil have bolden for at score, og ifølge Berbatov ligger ansvaret på den enkelte angriber.
– Det handler om personlige ambitioner, at man gerne vil vise, man er god nok – at man vil score! Hvis ikke du gør det, er du ulykkelig i omklædningsrummet, selv hvis holdet vinder, fordi du gerne vil score. Det handler også om selvtillid. Hvis angriberen ikke har det, så gemmer man sig fra bolden, siger Berbatov, der af den årsag også vil have Højlund til at blive ved med at vise, at han vil have bolden.
Manchester United spillede 1-1 med Chelsea søndag aften, hvilket sendte klubben et enkelt trin op i tabellen, hvor man er på 13. pladsen. Klubben har dog kun scoret ni gange i ti kampe, hvilket tydeligt illustrerer, hvor problemerne i øjeblikket er størst.
Rasmus Højlund kom ikke på måltavlen mod Chelsea, men det var ham, som der blev begået det straffesark imod, som Bruno Fernandes omsatte til mål.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Pressede på for FC København-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT