Rasmus Højlund har haft en nogenlunde start på sæsonen, efter han kom sig fra sin skade, men danskeren er stadig ikke helt der, hvor den tidligere topangriber Dimitar Berbatov mener, at han bør være.
Ifølge bulgareren, der i sin aktive karriere scorede 94 gange i Premier League, så skal Rasmus Højlund vise noget mere temperament overfor sine holdkammerater.
Det siger han til Viaplay, hvor snakken går på Manchester Uniteds mange brændte chancer i denne sæson.
– Højlund skal være mere sur på sine holdkammerater, hvis han ikke får bolden. Når han laver sine løb og ikke får den, så råb ad dem og vis, at du gerne vil have den. Når du så får muligheden for at komme alene igennem med målmanden, skal du forblive koncentreret for at score, siger Dimitar Berbatov.
Han slår fast, at holdkammeraterne ikke vil tage det personligt, hvis Højlund skælder ud, men overordnet set er Manchester United-spillerne for søde ved hinanden. I stedet skal man vise, at man vil have bolden for at score, og ifølge Berbatov ligger ansvaret på den enkelte angriber.
– Det handler om personlige ambitioner, at man gerne vil vise, man er god nok – at man vil score! Hvis ikke du gør det, er du ulykkelig i omklædningsrummet, selv hvis holdet vinder, fordi du gerne vil score. Det handler også om selvtillid. Hvis angriberen ikke har det, så gemmer man sig fra bolden, siger Berbatov, der af den årsag også vil have Højlund til at blive ved med at vise, at han vil have bolden.
Manchester United spillede 1-1 med Chelsea søndag aften, hvilket sendte klubben et enkelt trin op i tabellen, hvor man er på 13. pladsen. Klubben har dog kun scoret ni gange i ti kampe, hvilket tydeligt illustrerer, hvor problemerne i øjeblikket er størst.
Rasmus Højlund kom ikke på måltavlen mod Chelsea, men det var ham, som der blev begået det straffesark imod, som Bruno Fernandes omsatte til mål.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW