Udpeger historiens bedste angriber: Som en gud

Rasmus Højlund ser Cristiano Ronaldo som historiens bedste fodboldspiller, men den danske stjerne peger på en anden legende som den bedste rendyrkede angriber nogensinde.



Rasmus Højlund har ved flere lejligheder peget på Cristiano Ronaldo som sit store idol, men den danske landsholdsstjerne vil ikke pege på portugiseren som den bedste centerforward nogensinde. 

Det fortæller Højlund i et interview med Sky Sports, hvor den danske angriber i stedet peger på den brasilianske legende Ronaldo. 

– Jeg ville sige Cristiano, men Cristiano var også kantspiller, så hvis jeg skal pege på en rendyrket angriber, så er det nok 'R9', vil jeg sige. Han kunne det hele, så jeg er nødt til at pege på ham, lyder svaret fra Rasmus Højlund. 

I interviewet udtrykker journalisten overraskelse over Højlunds valg, da brasilianske Ronaldo havde sin storhedstid inden danskeren blev født i 2003. 

– Men jeg har spillet i Italien, og jeg var nødt til at se ham, for han er mere eller mindre en gud der, på grund af hans tid i Inter og senere i AC Milan. Han var speciel. Et talent, lyder forklaringen fra Rasmus Højlund, der samtidig understreger, at han ser Cristiano Ronaldo som den bedste fodboldspiller overordnet set. 

I interviewet bliver Rasmus Højlund også bedt om at udpege sit eget favoritmål i karrieren indtil videre. 

– Mit andet mål mod RB Salzburg i Østrig, hvor jeg spillede for Sturm Graz. Jeg kan huske, at de i midtugen havde slået Liverpool i en træningskamp. De virkede til at være en hård modstander, og alle frygtede dem. Vi skulle møde dem på hjemmebane, og jeg scorede to mål og vi vandt med 2-1. 

– Det mål var bare virkelig godt. Jeg tog den fra midterlinien og prikkede den forbi en forsvarsspiller og sendte den helt op i krogen. Det er nok mit favoritmål, for det betyder meget for mig. Det var nok der, hvor jeg slog mit navn fast i fodboldverdenen, lyder det fra Rasmus Højlund. 

I denne sæson er Rasmus Højlund indtil videre noteret for 13 mål i 36 kampe for Manchester United, herunder syv scoringer i 24 Premier League-kampe. 





TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Spanien – Saudi-Arabien

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vil smadre transferrekord

Holland – Sverige

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tyskland – Elfenbenskysten