Udpeger historiens bedste angriber: Som en gud

Rasmus Højlund ser Cristiano Ronaldo som historiens bedste fodboldspiller, men den danske stjerne peger på en anden legende som den bedste rendyrkede angriber nogensinde.



Rasmus Højlund har ved flere lejligheder peget på Cristiano Ronaldo som sit store idol, men den danske landsholdsstjerne vil ikke pege på portugiseren som den bedste centerforward nogensinde. 

Det fortæller Højlund i et interview med Sky Sports, hvor den danske angriber i stedet peger på den brasilianske legende Ronaldo. 

– Jeg ville sige Cristiano, men Cristiano var også kantspiller, så hvis jeg skal pege på en rendyrket angriber, så er det nok 'R9', vil jeg sige. Han kunne det hele, så jeg er nødt til at pege på ham, lyder svaret fra Rasmus Højlund. 

I interviewet udtrykker journalisten overraskelse over Højlunds valg, da brasilianske Ronaldo havde sin storhedstid inden danskeren blev født i 2003. 

– Men jeg har spillet i Italien, og jeg var nødt til at se ham, for han er mere eller mindre en gud der, på grund af hans tid i Inter og senere i AC Milan. Han var speciel. Et talent, lyder forklaringen fra Rasmus Højlund, der samtidig understreger, at han ser Cristiano Ronaldo som den bedste fodboldspiller overordnet set. 

I interviewet bliver Rasmus Højlund også bedt om at udpege sit eget favoritmål i karrieren indtil videre. 

– Mit andet mål mod RB Salzburg i Østrig, hvor jeg spillede for Sturm Graz. Jeg kan huske, at de i midtugen havde slået Liverpool i en træningskamp. De virkede til at være en hård modstander, og alle frygtede dem. Vi skulle møde dem på hjemmebane, og jeg scorede to mål og vi vandt med 2-1. 

– Det mål var bare virkelig godt. Jeg tog den fra midterlinien og prikkede den forbi en forsvarsspiller og sendte den helt op i krogen. Det er nok mit favoritmål, for det betyder meget for mig. Det var nok der, hvor jeg slog mit navn fast i fodboldverdenen, lyder det fra Rasmus Højlund. 

I denne sæson er Rasmus Højlund indtil videre noteret for 13 mål i 36 kampe for Manchester United, herunder syv scoringer i 24 Premier League-kampe. 





Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Dansk træner færdig ved VM

Lufter vild Ronaldo-teori

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Åbner op for sommertransfer

FCK går på rov i Viborg

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Chokskifte på vej?

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar