Udpeger historiens bedste angriber: Som en gud

Rasmus Højlund ser Cristiano Ronaldo som historiens bedste fodboldspiller, men den danske stjerne peger på en anden legende som den bedste rendyrkede angriber nogensinde.



Rasmus Højlund har ved flere lejligheder peget på Cristiano Ronaldo som sit store idol, men den danske landsholdsstjerne vil ikke pege på portugiseren som den bedste centerforward nogensinde. 

Det fortæller Højlund i et interview med Sky Sports, hvor den danske angriber i stedet peger på den brasilianske legende Ronaldo. 

– Jeg ville sige Cristiano, men Cristiano var også kantspiller, så hvis jeg skal pege på en rendyrket angriber, så er det nok 'R9', vil jeg sige. Han kunne det hele, så jeg er nødt til at pege på ham, lyder svaret fra Rasmus Højlund. 

I interviewet udtrykker journalisten overraskelse over Højlunds valg, da brasilianske Ronaldo havde sin storhedstid inden danskeren blev født i 2003. 

– Men jeg har spillet i Italien, og jeg var nødt til at se ham, for han er mere eller mindre en gud der, på grund af hans tid i Inter og senere i AC Milan. Han var speciel. Et talent, lyder forklaringen fra Rasmus Højlund, der samtidig understreger, at han ser Cristiano Ronaldo som den bedste fodboldspiller overordnet set. 

I interviewet bliver Rasmus Højlund også bedt om at udpege sit eget favoritmål i karrieren indtil videre. 

– Mit andet mål mod RB Salzburg i Østrig, hvor jeg spillede for Sturm Graz. Jeg kan huske, at de i midtugen havde slået Liverpool i en træningskamp. De virkede til at være en hård modstander, og alle frygtede dem. Vi skulle møde dem på hjemmebane, og jeg scorede to mål og vi vandt med 2-1. 

– Det mål var bare virkelig godt. Jeg tog den fra midterlinien og prikkede den forbi en forsvarsspiller og sendte den helt op i krogen. Det er nok mit favoritmål, for det betyder meget for mig. Det var nok der, hvor jeg slog mit navn fast i fodboldverdenen, lyder det fra Rasmus Højlund. 

I denne sæson er Rasmus Højlund indtil videre noteret for 13 mål i 36 kampe for Manchester United, herunder syv scoringer i 24 Premier League-kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

‘Det var verdens undergang’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Tuchel forsvarer sin taktik

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret