Højlund var et led i forhandlinger med ny træner

Ruben Amorims evne til at få det bedste ud af Viktor Gyokeres har været et samtaleemne i forhandlingerne mellem ham og Manchester United, lyder det.



Det har efterhånden været beskrevet vidt og bredt, at Ruben Amorim har forløst Viktor Gyokeres i Sporting. Det kan ses sort på hvidt, når man tager et blik på svenskerens imponerende målsnit. 

Netop evnen til at forvandle angriberen til en af verdens skarpeste har været et tema for Manchester United, da de forhandlede med Ruben Amorim, lyder det nu fra Independent-journalisten Miguel Delaney. 

Håbet på Old Trafford er nemlig, at de får en lignende effekt med Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee.

– Gyokeres er nok en af de mest varmeste angribere i Europa lige nu, og alle kigger på ham. Det kommer af hans form, men også det store fokus på Amorim, for der er så stor værdi i unge målscorere.

– Det siger måske noget om udviklingen af moderne angribere, nu hvor Gyokeres er en, som man nærmest opgav tidligere. Han er blomstret under Amorim, og det har allerede været diskuteret på Old Trafford, hvordan portugiseren kan have samme effekt på Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee. Det er også et emne, som dukkede op under forhandlingerne, skriver Miguel Delaney. 

Det var sidste sommer, at Manchester United gravede dybt i pengepungen for at købe Rasmus Højlund i Atalanta, og i hans første sæson endte han på godkendte 16 mål i alle turneringer. 

Denne sæson startede han skadet, men siden han kom tilbage, har han været fast mand. Det er blevet til to mål i 11 kampe, og det bliver spændende at følge, om han bliver Ruben Amorims foretrukne angriber, når portugiseren skal stå i spidsen for sin første kamp for United efter den kommende landsholdstermin.







LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Her kan du se FC København mod FC Polissya

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

LIVE: FC København skal videre i Conference League



LIVE

Superliga-LIVE: Byder stort beløb på FCM-profil

LIVE: AGF på svær opgave i Champions League

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

Revser FC København: ‘Arrogant’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Dansker i rekordtransfer

DBU bekræfter vildt FIFA-brev



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Har budt en milliard

Surt show – dumpet!

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Her er Andreas Skov Olsens nye klub