– Højlund vil få langt mere kritik end Nunez

Folk vil komme efter Rasmus Højlund, hvis ikke han præsterer fra dag ét, vurderer den tidligere Manchester United-spiller.



Rasmus Højlund er ny spidsangriber i Manchester United, og når storklubben henter en angriber, som er tiltænkt startopstillingen, så er forventningerne uundgåeligt enorme. 

Sådan er det, når klubben spenderer langt mere end en halv milliard kroner for ham. 

Derfor er presset på den blonde dansker også enormt, og det kan mærkes fra start af, vurderer den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker i et interview med SpilXperten

Her bringer han Liverpools dyre indkøb af Darwin Nunez på banen. Nunez levede ikke op til forventningerne og modtog også en del røg for sine præstationer – kritikken er dog intet i forhold til den, som vil ramme Højlund, hvis det samme gør sig gældende. 

– Der er måske en masse Liverpool fans, der vil komme ud og sige, at der er det samme pres på deres spillere, at de har den samme størrelse fanbase, men kom nu lidt, altså… De købte Darwin Nunez for et stort beløb, og han leverede ingenting, men alligevel modtog han ikke noget nær den kritik, som Højlund vil opleve at få, hvis han ikke præsterer fra dag ét, siger Parker og fortsætter:

– Vi ved endnu ikke, hvordan han vil tackle presset udefra, men man kan på ingen måde dømme ham på de første kampe. Men verden har ændret sig, og spillere får ikke længere et par få kampe, hvor de lige kan tilpasse sig. Jeg vil endda påstå, at vi ikke ved, om Ronaldo eksempelvis havde klaret skærene i Man United, hvis han ankom i dag under samme pres, som Højlund kommer til at opleve, vurderer han. 

Derfor er det også en stor byrde, der hviler på Højlunds skuldre, allerede inden han har fået sin debut for storklubben. 

– Han er blot 20 år gammel, så fansene er nødt til at være tålmodige, men problemet er, at medierne ikke giver dig en chance, når du spiller for Man United. Ifølge medierne var det nærmest for dårligt, at han ikke allerede havde scoret for Man United, inden han ankom.

Mål skal Højlund nok score, og Paul Parker er da heller ikke bleg for at sætte forventningerne i vejret.

– Man United har ikke haft en ordentlig angriber siden Alex Ferguson gik på pension, hvor de havde Robin van Persie. Alle de angribere, der siden har været igennem klubben, har været bragt ind af PR-grunde, og her taler jeg blandt andre om Ronaldo og Ibrahimovic. De havde selvfølgelig en stor karriere bag dem, men de blev købt en på grund af deres store navn, påpeger han. 

Rasmus Højlund er ankommet skadet til Manchester, og lige nu er forventningen, at han må vente noget tid endnu, før han får sin debut. Læs mere om det her.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vilde scener – 135 var mødt op

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Spanien – Belgien

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superligaen er knækket

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Har droppet stor dansk transfer