– Højlund vil få langt mere kritik end Nunez

Folk vil komme efter Rasmus Højlund, hvis ikke han præsterer fra dag ét, vurderer den tidligere Manchester United-spiller.



Rasmus Højlund er ny spidsangriber i Manchester United, og når storklubben henter en angriber, som er tiltænkt startopstillingen, så er forventningerne uundgåeligt enorme. 

Sådan er det, når klubben spenderer langt mere end en halv milliard kroner for ham. 

Derfor er presset på den blonde dansker også enormt, og det kan mærkes fra start af, vurderer den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker i et interview med SpilXperten

Her bringer han Liverpools dyre indkøb af Darwin Nunez på banen. Nunez levede ikke op til forventningerne og modtog også en del røg for sine præstationer – kritikken er dog intet i forhold til den, som vil ramme Højlund, hvis det samme gør sig gældende. 

– Der er måske en masse Liverpool fans, der vil komme ud og sige, at der er det samme pres på deres spillere, at de har den samme størrelse fanbase, men kom nu lidt, altså… De købte Darwin Nunez for et stort beløb, og han leverede ingenting, men alligevel modtog han ikke noget nær den kritik, som Højlund vil opleve at få, hvis han ikke præsterer fra dag ét, siger Parker og fortsætter:

– Vi ved endnu ikke, hvordan han vil tackle presset udefra, men man kan på ingen måde dømme ham på de første kampe. Men verden har ændret sig, og spillere får ikke længere et par få kampe, hvor de lige kan tilpasse sig. Jeg vil endda påstå, at vi ikke ved, om Ronaldo eksempelvis havde klaret skærene i Man United, hvis han ankom i dag under samme pres, som Højlund kommer til at opleve, vurderer han. 

Derfor er det også en stor byrde, der hviler på Højlunds skuldre, allerede inden han har fået sin debut for storklubben. 

– Han er blot 20 år gammel, så fansene er nødt til at være tålmodige, men problemet er, at medierne ikke giver dig en chance, når du spiller for Man United. Ifølge medierne var det nærmest for dårligt, at han ikke allerede havde scoret for Man United, inden han ankom.

Mål skal Højlund nok score, og Paul Parker er da heller ikke bleg for at sætte forventningerne i vejret.

– Man United har ikke haft en ordentlig angriber siden Alex Ferguson gik på pension, hvor de havde Robin van Persie. Alle de angribere, der siden har været igennem klubben, har været bragt ind af PR-grunde, og her taler jeg blandt andre om Ronaldo og Ibrahimovic. De havde selvfølgelig en stor karriere bag dem, men de blev købt en på grund af deres store navn, påpeger han. 

Rasmus Højlund er ankommet skadet til Manchester, og lige nu er forventningen, at han må vente noget tid endnu, før han får sin debut. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Chokskifte?

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere aktivitet på vej i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

– Det er meget svært for Nørgaard

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-transfer glippet

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Kontramelding om transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Store ord om Roony Bardghji

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Dyr dansk bomber til Everton?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag