– Højlund vil få langt mere kritik end Nunez

Folk vil komme efter Rasmus Højlund, hvis ikke han præsterer fra dag ét, vurderer den tidligere Manchester United-spiller.



Rasmus Højlund er ny spidsangriber i Manchester United, og når storklubben henter en angriber, som er tiltænkt startopstillingen, så er forventningerne uundgåeligt enorme. 

Sådan er det, når klubben spenderer langt mere end en halv milliard kroner for ham. 

Derfor er presset på den blonde dansker også enormt, og det kan mærkes fra start af, vurderer den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker i et interview med SpilXperten

Her bringer han Liverpools dyre indkøb af Darwin Nunez på banen. Nunez levede ikke op til forventningerne og modtog også en del røg for sine præstationer – kritikken er dog intet i forhold til den, som vil ramme Højlund, hvis det samme gør sig gældende. 

– Der er måske en masse Liverpool fans, der vil komme ud og sige, at der er det samme pres på deres spillere, at de har den samme størrelse fanbase, men kom nu lidt, altså… De købte Darwin Nunez for et stort beløb, og han leverede ingenting, men alligevel modtog han ikke noget nær den kritik, som Højlund vil opleve at få, hvis han ikke præsterer fra dag ét, siger Parker og fortsætter:

– Vi ved endnu ikke, hvordan han vil tackle presset udefra, men man kan på ingen måde dømme ham på de første kampe. Men verden har ændret sig, og spillere får ikke længere et par få kampe, hvor de lige kan tilpasse sig. Jeg vil endda påstå, at vi ikke ved, om Ronaldo eksempelvis havde klaret skærene i Man United, hvis han ankom i dag under samme pres, som Højlund kommer til at opleve, vurderer han. 

Derfor er det også en stor byrde, der hviler på Højlunds skuldre, allerede inden han har fået sin debut for storklubben. 

– Han er blot 20 år gammel, så fansene er nødt til at være tålmodige, men problemet er, at medierne ikke giver dig en chance, når du spiller for Man United. Ifølge medierne var det nærmest for dårligt, at han ikke allerede havde scoret for Man United, inden han ankom.

Mål skal Højlund nok score, og Paul Parker er da heller ikke bleg for at sætte forventningerne i vejret.

– Man United har ikke haft en ordentlig angriber siden Alex Ferguson gik på pension, hvor de havde Robin van Persie. Alle de angribere, der siden har været igennem klubben, har været bragt ind af PR-grunde, og her taler jeg blandt andre om Ronaldo og Ibrahimovic. De havde selvfølgelig en stor karriere bag dem, men de blev købt en på grund af deres store navn, påpeger han. 

Rasmus Højlund er ankommet skadet til Manchester, og lige nu er forventningen, at han må vente noget tid endnu, før han får sin debut. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK