Rasmus Højlund er ny spidsangriber i Manchester United, og når storklubben henter en angriber, som er tiltænkt startopstillingen, så er forventningerne uundgåeligt enorme.
Sådan er det, når klubben spenderer langt mere end en halv milliard kroner for ham.
Derfor er presset på den blonde dansker også enormt, og det kan mærkes fra start af, vurderer den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker i et interview med SpilXperten.
Her bringer han Liverpools dyre indkøb af Darwin Nunez på banen. Nunez levede ikke op til forventningerne og modtog også en del røg for sine præstationer – kritikken er dog intet i forhold til den, som vil ramme Højlund, hvis det samme gør sig gældende.
– Der er måske en masse Liverpool fans, der vil komme ud og sige, at der er det samme pres på deres spillere, at de har den samme størrelse fanbase, men kom nu lidt, altså… De købte Darwin Nunez for et stort beløb, og han leverede ingenting, men alligevel modtog han ikke noget nær den kritik, som Højlund vil opleve at få, hvis han ikke præsterer fra dag ét, siger Parker og fortsætter:
– Vi ved endnu ikke, hvordan han vil tackle presset udefra, men man kan på ingen måde dømme ham på de første kampe. Men verden har ændret sig, og spillere får ikke længere et par få kampe, hvor de lige kan tilpasse sig. Jeg vil endda påstå, at vi ikke ved, om Ronaldo eksempelvis havde klaret skærene i Man United, hvis han ankom i dag under samme pres, som Højlund kommer til at opleve, vurderer han.
Derfor er det også en stor byrde, der hviler på Højlunds skuldre, allerede inden han har fået sin debut for storklubben.
– Han er blot 20 år gammel, så fansene er nødt til at være tålmodige, men problemet er, at medierne ikke giver dig en chance, når du spiller for Man United. Ifølge medierne var det nærmest for dårligt, at han ikke allerede havde scoret for Man United, inden han ankom.
Mål skal Højlund nok score, og Paul Parker er da heller ikke bleg for at sætte forventningerne i vejret.
– Man United har ikke haft en ordentlig angriber siden Alex Ferguson gik på pension, hvor de havde Robin van Persie. Alle de angribere, der siden har været igennem klubben, har været bragt ind af PR-grunde, og her taler jeg blandt andre om Ronaldo og Ibrahimovic. De havde selvfølgelig en stor karriere bag dem, men de blev købt en på grund af deres store navn, påpeger han.
Rasmus Højlund er ankommet skadet til Manchester, og lige nu er forventningen, at han må vente noget tid endnu, før han får sin debut. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT