– Højlund vil få langt mere kritik end Nunez

Folk vil komme efter Rasmus Højlund, hvis ikke han præsterer fra dag ét, vurderer den tidligere Manchester United-spiller.



Rasmus Højlund er ny spidsangriber i Manchester United, og når storklubben henter en angriber, som er tiltænkt startopstillingen, så er forventningerne uundgåeligt enorme. 

Sådan er det, når klubben spenderer langt mere end en halv milliard kroner for ham. 

Derfor er presset på den blonde dansker også enormt, og det kan mærkes fra start af, vurderer den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker i et interview med SpilXperten

Her bringer han Liverpools dyre indkøb af Darwin Nunez på banen. Nunez levede ikke op til forventningerne og modtog også en del røg for sine præstationer – kritikken er dog intet i forhold til den, som vil ramme Højlund, hvis det samme gør sig gældende. 

– Der er måske en masse Liverpool fans, der vil komme ud og sige, at der er det samme pres på deres spillere, at de har den samme størrelse fanbase, men kom nu lidt, altså… De købte Darwin Nunez for et stort beløb, og han leverede ingenting, men alligevel modtog han ikke noget nær den kritik, som Højlund vil opleve at få, hvis han ikke præsterer fra dag ét, siger Parker og fortsætter:

– Vi ved endnu ikke, hvordan han vil tackle presset udefra, men man kan på ingen måde dømme ham på de første kampe. Men verden har ændret sig, og spillere får ikke længere et par få kampe, hvor de lige kan tilpasse sig. Jeg vil endda påstå, at vi ikke ved, om Ronaldo eksempelvis havde klaret skærene i Man United, hvis han ankom i dag under samme pres, som Højlund kommer til at opleve, vurderer han. 

Derfor er det også en stor byrde, der hviler på Højlunds skuldre, allerede inden han har fået sin debut for storklubben. 

– Han er blot 20 år gammel, så fansene er nødt til at være tålmodige, men problemet er, at medierne ikke giver dig en chance, når du spiller for Man United. Ifølge medierne var det nærmest for dårligt, at han ikke allerede havde scoret for Man United, inden han ankom.

Mål skal Højlund nok score, og Paul Parker er da heller ikke bleg for at sætte forventningerne i vejret.

– Man United har ikke haft en ordentlig angriber siden Alex Ferguson gik på pension, hvor de havde Robin van Persie. Alle de angribere, der siden har været igennem klubben, har været bragt ind af PR-grunde, og her taler jeg blandt andre om Ronaldo og Ibrahimovic. De havde selvfølgelig en stor karriere bag dem, men de blev købt en på grund af deres store navn, påpeger han. 

Rasmus Højlund er ankommet skadet til Manchester, og lige nu er forventningen, at han må vente noget tid endnu, før han får sin debut. Læs mere om det her.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

‘Ronaldo vinder kampen’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Viaplay hæver priserne

Katastrofe for Jack Grealish

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Alt for meget kaos i Horsens

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’