– Højlund ville være femtevalg

Owen Hargreaves er ikke imponeret over Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee, som han mener er for unge og uprøvede til Manchester United.



Rollen som angriber er meget simpel – man er på banen for at score mål.

Netop det at banke bolden i kassen er ikke noget, hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee har været særligt gode til i denne sæson, hvor det kun er blevet til henholdsvis to og tre scoringer i Premier League.

Derfor sætter den tidligere Manchester United- og Bayern München-spiller Owen Hargreaves spørgsmålstegn ved, om de to har det fornødne niveau til at være startende angribere for De Røde Djævle.

– De har forsøgt med Højlund og Zirkzee, men de er begge stadig meget unge. I min tid ville de have været fjerde- eller femtevalg, også kun ud fra et aldersperspektiv. United havde på den tid Dwight Yorke, Andy Cole, Teddy Sheringham, og selv Ole Gunnar Solskjær var fjerdevalg, fortæller han på TNT Sports.

– I min tid hos United havde vi Wayne Rooney, Carlos Tevez, Cristiano Ronaldo, Dimitar Berbatov og en ung Danny Welbeck, der var ved at bryde igennem.

Den tidligere midtbanespiller, der vandt fire Premier League-titler, heriblandt også en med bysbørnene fra Manchester City, kan godt se, at de nuværende angribere på Old Trafford er dygtige, men de har brug for hjælp, hvis det står til ham.

– Der er et stort pres på ejerne for at levere, og det er sjældent, at man ser en ung spiller, der er klar til at påtage sig det ansvar. Derfor mener jeg stadig, at de bør tilføje en bevist målscorer til truppen, forklarer han inden han fortsætter.

– Positionen er stadig åben. Højlund er en god atlet, men han scorer ikke nok mål, og det er et stort problem for United lige nu. Zirkzee er en dygtig spiller, og han havde succes i Italien sidste sæson, men de har brug for, at nogen stepper op.

Søndag aften får enten Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee formentlig endnu en chance for at bevise sig, når de møder Fulham på udebane.





Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

En vild energibombe er kommet til Superligaen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

‘Det vil være en stor ting i FCK’