Rollen som angriber er meget simpel – man er på banen for at score mål.
Netop det at banke bolden i kassen er ikke noget, hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee har været særligt gode til i denne sæson, hvor det kun er blevet til henholdsvis to og tre scoringer i Premier League.
Derfor sætter den tidligere Manchester United- og Bayern München-spiller Owen Hargreaves spørgsmålstegn ved, om de to har det fornødne niveau til at være startende angribere for De Røde Djævle.
– De har forsøgt med Højlund og Zirkzee, men de er begge stadig meget unge. I min tid ville de have været fjerde- eller femtevalg, også kun ud fra et aldersperspektiv. United havde på den tid Dwight Yorke, Andy Cole, Teddy Sheringham, og selv Ole Gunnar Solskjær var fjerdevalg, fortæller han på TNT Sports.
– I min tid hos United havde vi Wayne Rooney, Carlos Tevez, Cristiano Ronaldo, Dimitar Berbatov og en ung Danny Welbeck, der var ved at bryde igennem.
Den tidligere midtbanespiller, der vandt fire Premier League-titler, heriblandt også en med bysbørnene fra Manchester City, kan godt se, at de nuværende angribere på Old Trafford er dygtige, men de har brug for hjælp, hvis det står til ham.
– Der er et stort pres på ejerne for at levere, og det er sjældent, at man ser en ung spiller, der er klar til at påtage sig det ansvar. Derfor mener jeg stadig, at de bør tilføje en bevist målscorer til truppen, forklarer han inden han fortsætter.
– Positionen er stadig åben. Højlund er en god atlet, men han scorer ikke nok mål, og det er et stort problem for United lige nu. Zirkzee er en dygtig spiller, og han havde succes i Italien sidste sæson, men de har brug for, at nogen stepper op.
Søndag aften får enten Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee formentlig endnu en chance for at bevise sig, når de møder Fulham på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL