– Højlund ville være femtevalg

Owen Hargreaves er ikke imponeret over Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee, som han mener er for unge og uprøvede til Manchester United.



Rollen som angriber er meget simpel – man er på banen for at score mål.

Netop det at banke bolden i kassen er ikke noget, hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee har været særligt gode til i denne sæson, hvor det kun er blevet til henholdsvis to og tre scoringer i Premier League.

Derfor sætter den tidligere Manchester United- og Bayern München-spiller Owen Hargreaves spørgsmålstegn ved, om de to har det fornødne niveau til at være startende angribere for De Røde Djævle.

– De har forsøgt med Højlund og Zirkzee, men de er begge stadig meget unge. I min tid ville de have været fjerde- eller femtevalg, også kun ud fra et aldersperspektiv. United havde på den tid Dwight Yorke, Andy Cole, Teddy Sheringham, og selv Ole Gunnar Solskjær var fjerdevalg, fortæller han på TNT Sports.

– I min tid hos United havde vi Wayne Rooney, Carlos Tevez, Cristiano Ronaldo, Dimitar Berbatov og en ung Danny Welbeck, der var ved at bryde igennem.

Den tidligere midtbanespiller, der vandt fire Premier League-titler, heriblandt også en med bysbørnene fra Manchester City, kan godt se, at de nuværende angribere på Old Trafford er dygtige, men de har brug for hjælp, hvis det står til ham.

– Der er et stort pres på ejerne for at levere, og det er sjældent, at man ser en ung spiller, der er klar til at påtage sig det ansvar. Derfor mener jeg stadig, at de bør tilføje en bevist målscorer til truppen, forklarer han inden han fortsætter.

– Positionen er stadig åben. Højlund er en god atlet, men han scorer ikke nok mål, og det er et stort problem for United lige nu. Zirkzee er en dygtig spiller, og han havde succes i Italien sidste sæson, men de har brug for, at nogen stepper op.

Søndag aften får enten Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee formentlig endnu en chance for at bevise sig, når de møder Fulham på udebane.



Dansk bomber med vildt mål i England

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stor ydmygelse

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Neestrup reagerer på brudt aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Går langt ned i løn

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Brentford har gjort det igen

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

– Lange forhandlinger med FC København

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham