– Højlund ville være femtevalg

Owen Hargreaves er ikke imponeret over Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee, som han mener er for unge og uprøvede til Manchester United.



Rollen som angriber er meget simpel – man er på banen for at score mål.

Netop det at banke bolden i kassen er ikke noget, hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee har været særligt gode til i denne sæson, hvor det kun er blevet til henholdsvis to og tre scoringer i Premier League.

Derfor sætter den tidligere Manchester United- og Bayern München-spiller Owen Hargreaves spørgsmålstegn ved, om de to har det fornødne niveau til at være startende angribere for De Røde Djævle.

– De har forsøgt med Højlund og Zirkzee, men de er begge stadig meget unge. I min tid ville de have været fjerde- eller femtevalg, også kun ud fra et aldersperspektiv. United havde på den tid Dwight Yorke, Andy Cole, Teddy Sheringham, og selv Ole Gunnar Solskjær var fjerdevalg, fortæller han på TNT Sports.

– I min tid hos United havde vi Wayne Rooney, Carlos Tevez, Cristiano Ronaldo, Dimitar Berbatov og en ung Danny Welbeck, der var ved at bryde igennem.

Den tidligere midtbanespiller, der vandt fire Premier League-titler, heriblandt også en med bysbørnene fra Manchester City, kan godt se, at de nuværende angribere på Old Trafford er dygtige, men de har brug for hjælp, hvis det står til ham.

– Der er et stort pres på ejerne for at levere, og det er sjældent, at man ser en ung spiller, der er klar til at påtage sig det ansvar. Derfor mener jeg stadig, at de bør tilføje en bevist målscorer til truppen, forklarer han inden han fortsætter.

– Positionen er stadig åben. Højlund er en god atlet, men han scorer ikke nok mål, og det er et stort problem for United lige nu. Zirkzee er en dygtig spiller, og han havde succes i Italien sidste sæson, men de har brug for, at nogen stepper op.

Søndag aften får enten Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee formentlig endnu en chance for at bevise sig, når de møder Fulham på udebane.



Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Arsenal ansætter dansk toptræner

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Går langt ned i løn

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse