Rollen som angriber er meget simpel – man er på banen for at score mål.
Netop det at banke bolden i kassen er ikke noget, hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee har været særligt gode til i denne sæson, hvor det kun er blevet til henholdsvis to og tre scoringer i Premier League.
Derfor sætter den tidligere Manchester United- og Bayern München-spiller Owen Hargreaves spørgsmålstegn ved, om de to har det fornødne niveau til at være startende angribere for De Røde Djævle.
– De har forsøgt med Højlund og Zirkzee, men de er begge stadig meget unge. I min tid ville de have været fjerde- eller femtevalg, også kun ud fra et aldersperspektiv. United havde på den tid Dwight Yorke, Andy Cole, Teddy Sheringham, og selv Ole Gunnar Solskjær var fjerdevalg, fortæller han på TNT Sports.
– I min tid hos United havde vi Wayne Rooney, Carlos Tevez, Cristiano Ronaldo, Dimitar Berbatov og en ung Danny Welbeck, der var ved at bryde igennem.
Den tidligere midtbanespiller, der vandt fire Premier League-titler, heriblandt også en med bysbørnene fra Manchester City, kan godt se, at de nuværende angribere på Old Trafford er dygtige, men de har brug for hjælp, hvis det står til ham.
– Der er et stort pres på ejerne for at levere, og det er sjældent, at man ser en ung spiller, der er klar til at påtage sig det ansvar. Derfor mener jeg stadig, at de bør tilføje en bevist målscorer til truppen, forklarer han inden han fortsætter.
– Positionen er stadig åben. Højlund er en god atlet, men han scorer ikke nok mål, og det er et stort problem for United lige nu. Zirkzee er en dygtig spiller, og han havde succes i Italien sidste sæson, men de har brug for, at nogen stepper op.
Søndag aften får enten Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee formentlig endnu en chance for at bevise sig, når de møder Fulham på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED