Hvad betyder logoet: Liverpool FC

Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder. Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting…



Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder.

Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting blev føjet til udover den allerede eksisterende fugl, klubnavnet og fødselsåret.

For det første er der flammerne i siden, der dog hurtigt lader sig forklare, for de symboliserer den evige flamme, der brænder foran Anfield til minde om de 96 tilhængere, der døde i Hillsborough-katastrofen i 1989.

For det andet er der toppen af logoet, der viser toppen af The Shankly Gates, porten ind til endetribunen modsat den berømte The Kop på hjemmebanen. Her står klubbens motto og hymne »You’ll never walk alone,« og så er udsmykningen også gengivet.

Og kigger man godt efter i toppen kan man se, at den legendariske managers skotske baggrund bliver æret, for de to centrale cirkler forestiller henholdsvis St. Andrews-korset, man også finder i det skotske flag, og en tidsel, der er det skotske nationalsymbol.

Så er der fuglen i midten, den berømte Liver Bird. Historien om den mytologiske fugl er, at da Liverpool tilbage i 1207 fik by-status af King John, tog man kongens ørn fra seglet til sig som et slags byvåben.

Det originale segl gik dog tabt og undervejs begyndte man mere at tegne fuglen som en skarv, der levede i området.

Så the Liver Bird endte som en mellemting mellem en ørn og en skarv, som den i dag mest prominent kan ses på toppen af forsikringsbygningen Royal Liver Building på havnefronten. Her står to fugle, den ene kigger ud mod havet for at sikre, at sømændene kommer godt hjem, mens den anden kigger ind mod land for at passe på søfolkenes familie.

Officielt og i Liverpools byvåben fra 1797 er fuglen dog en rendyrket skarv, men i klubbens logo er man mere over i ørne-retningen med rovfuglenæbbet.

I byvåbnet har skarven også et stykke tang i næbbet, mens det er uvist, hvad klubfuglen bærer med sig. Men tang ligner det ikke.





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Kæk Wass: Han filmede!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Falsk transferhistorie i omløb

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Chelsea med historiens største PL-underskud

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Orient kan vinde i Vest

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale