Hvad betyder logoet: Liverpool FC

Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder. Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting…



Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder.

Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting blev føjet til udover den allerede eksisterende fugl, klubnavnet og fødselsåret.

For det første er der flammerne i siden, der dog hurtigt lader sig forklare, for de symboliserer den evige flamme, der brænder foran Anfield til minde om de 96 tilhængere, der døde i Hillsborough-katastrofen i 1989.

For det andet er der toppen af logoet, der viser toppen af The Shankly Gates, porten ind til endetribunen modsat den berømte The Kop på hjemmebanen. Her står klubbens motto og hymne »You’ll never walk alone,« og så er udsmykningen også gengivet.

Og kigger man godt efter i toppen kan man se, at den legendariske managers skotske baggrund bliver æret, for de to centrale cirkler forestiller henholdsvis St. Andrews-korset, man også finder i det skotske flag, og en tidsel, der er det skotske nationalsymbol.

Så er der fuglen i midten, den berømte Liver Bird. Historien om den mytologiske fugl er, at da Liverpool tilbage i 1207 fik by-status af King John, tog man kongens ørn fra seglet til sig som et slags byvåben.

Det originale segl gik dog tabt og undervejs begyndte man mere at tegne fuglen som en skarv, der levede i området.

Så the Liver Bird endte som en mellemting mellem en ørn og en skarv, som den i dag mest prominent kan ses på toppen af forsikringsbygningen Royal Liver Building på havnefronten. Her står to fugle, den ene kigger ud mod havet for at sikre, at sømændene kommer godt hjem, mens den anden kigger ind mod land for at passe på søfolkenes familie.

Officielt og i Liverpools byvåben fra 1797 er fuglen dog en rendyrket skarv, men i klubbens logo er man mere over i ørne-retningen med rovfuglenæbbet.

I byvåbnet har skarven også et stykke tang i næbbet, mens det er uvist, hvad klubfuglen bærer med sig. Men tang ligner det ikke.



Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Har talt med Ferguson om United-job

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vil have Jonas Wind til FC København

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne