Hvad betyder logoet: Liverpool FC

Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder. Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting…



Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder.

Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting blev føjet til udover den allerede eksisterende fugl, klubnavnet og fødselsåret.

For det første er der flammerne i siden, der dog hurtigt lader sig forklare, for de symboliserer den evige flamme, der brænder foran Anfield til minde om de 96 tilhængere, der døde i Hillsborough-katastrofen i 1989.

For det andet er der toppen af logoet, der viser toppen af The Shankly Gates, porten ind til endetribunen modsat den berømte The Kop på hjemmebanen. Her står klubbens motto og hymne »You’ll never walk alone,« og så er udsmykningen også gengivet.

Og kigger man godt efter i toppen kan man se, at den legendariske managers skotske baggrund bliver æret, for de to centrale cirkler forestiller henholdsvis St. Andrews-korset, man også finder i det skotske flag, og en tidsel, der er det skotske nationalsymbol.

Så er der fuglen i midten, den berømte Liver Bird. Historien om den mytologiske fugl er, at da Liverpool tilbage i 1207 fik by-status af King John, tog man kongens ørn fra seglet til sig som et slags byvåben.

Det originale segl gik dog tabt og undervejs begyndte man mere at tegne fuglen som en skarv, der levede i området.

Så the Liver Bird endte som en mellemting mellem en ørn og en skarv, som den i dag mest prominent kan ses på toppen af forsikringsbygningen Royal Liver Building på havnefronten. Her står to fugle, den ene kigger ud mod havet for at sikre, at sømændene kommer godt hjem, mens den anden kigger ind mod land for at passe på søfolkenes familie.

Officielt og i Liverpools byvåben fra 1797 er fuglen dog en rendyrket skarv, men i klubbens logo er man mere over i ørne-retningen med rovfuglenæbbet.

I byvåbnet har skarven også et stykke tang i næbbet, mens det er uvist, hvad klubfuglen bærer med sig. Men tang ligner det ikke.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Brian Riemer giver råd til storklub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Til tider virkede han modløs og opgivende

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Peger på særligt problem for Superligaen

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’