Hvad betyder logoet: Liverpool FC

Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder. Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting…



Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder.

Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting blev føjet til udover den allerede eksisterende fugl, klubnavnet og fødselsåret.

For det første er der flammerne i siden, der dog hurtigt lader sig forklare, for de symboliserer den evige flamme, der brænder foran Anfield til minde om de 96 tilhængere, der døde i Hillsborough-katastrofen i 1989.

For det andet er der toppen af logoet, der viser toppen af The Shankly Gates, porten ind til endetribunen modsat den berømte The Kop på hjemmebanen. Her står klubbens motto og hymne »You’ll never walk alone,« og så er udsmykningen også gengivet.

Og kigger man godt efter i toppen kan man se, at den legendariske managers skotske baggrund bliver æret, for de to centrale cirkler forestiller henholdsvis St. Andrews-korset, man også finder i det skotske flag, og en tidsel, der er det skotske nationalsymbol.

Så er der fuglen i midten, den berømte Liver Bird. Historien om den mytologiske fugl er, at da Liverpool tilbage i 1207 fik by-status af King John, tog man kongens ørn fra seglet til sig som et slags byvåben.

Det originale segl gik dog tabt og undervejs begyndte man mere at tegne fuglen som en skarv, der levede i området.

Så the Liver Bird endte som en mellemting mellem en ørn og en skarv, som den i dag mest prominent kan ses på toppen af forsikringsbygningen Royal Liver Building på havnefronten. Her står to fugle, den ene kigger ud mod havet for at sikre, at sømændene kommer godt hjem, mens den anden kigger ind mod land for at passe på søfolkenes familie.

Officielt og i Liverpools byvåben fra 1797 er fuglen dog en rendyrket skarv, men i klubbens logo er man mere over i ørne-retningen med rovfuglenæbbet.

I byvåbnet har skarven også et stykke tang i næbbet, mens det er uvist, hvad klubfuglen bærer med sig. Men tang ligner det ikke.







Åge Hareide er alvorligt syg


Højbjerg: ‘Det er en skandale’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland dummer sig i Grækenland

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Peter Christiansen har fundet afløseren

Ny kæmpeklub er interesseret

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

GOG buldrer forbi bundhold

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Landstræner uenig med Ronaldo

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Riemer giver Højlund-opdatering

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glimrende nyt om Chido Obi

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Her kan du se Danmark mod Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Aflyser pressemøde i Parken

Landsholdsprofil misser træning

Superliga-profil får trænerlicens

Chok i OB – siger op efter seks dage

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Advarer mod at undervurdere Belarus

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket