Nogle logoer er verdenskendte brands, og man er hverken i tvivl om, hvordan de ser ud og hvad de betyder.
Men så kommer man til at kigge nærmere på dem, og så er der alligevel et par spørgsmål eller tre, der dukker op. Som for eksempel i Liverpools berømte logo fra 1992, da flere ting blev føjet til udover den allerede eksisterende fugl, klubnavnet og fødselsåret.
For det første er der flammerne i siden, der dog hurtigt lader sig forklare, for de symboliserer den evige flamme, der brænder foran Anfield til minde om de 96 tilhængere, der døde i Hillsborough-katastrofen i 1989.
For det andet er der toppen af logoet, der viser toppen af The Shankly Gates, porten ind til endetribunen modsat den berømte The Kop på hjemmebanen. Her står klubbens motto og hymne »You’ll never walk alone,« og så er udsmykningen også gengivet.
Og kigger man godt efter i toppen kan man se, at den legendariske managers skotske baggrund bliver æret, for de to centrale cirkler forestiller henholdsvis St. Andrews-korset, man også finder i det skotske flag, og en tidsel, der er det skotske nationalsymbol.
Så er der fuglen i midten, den berømte Liver Bird. Historien om den mytologiske fugl er, at da Liverpool tilbage i 1207 fik by-status af King John, tog man kongens ørn fra seglet til sig som et slags byvåben.
Det originale segl gik dog tabt og undervejs begyndte man mere at tegne fuglen som en skarv, der levede i området.
Så the Liver Bird endte som en mellemting mellem en ørn og en skarv, som den i dag mest prominent kan ses på toppen af forsikringsbygningen Royal Liver Building på havnefronten. Her står to fugle, den ene kigger ud mod havet for at sikre, at sømændene kommer godt hjem, mens den anden kigger ind mod land for at passe på søfolkenes familie.
Officielt og i Liverpools byvåben fra 1797 er fuglen dog en rendyrket skarv, men i klubbens logo er man mere over i ørne-retningen med rovfuglenæbbet.
I byvåbnet har skarven også et stykke tang i næbbet, mens det er uvist, hvad klubfuglen bærer med sig. Men tang ligner det ikke.
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Her begynder næste sæson i Superligaen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
– Det er et møghold!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW