Der er umiddelbart ikke den store mystik omkring Manchester Uniteds logo, der ikke indeholder mange skæve og uventede indslag.
Det er ellers et klubemblem, der har forandret sig meget fra sit tidlige udgangspunkt, hvor både løver, heste, flammer og bier sloges om den sparsomme plads på klubbens logo.
Oprindeligt hentede logoet nemlig meget fra Manchesters byvåben, hvor bierne symboliserede byens arbejdsomhed og arbejdsiver. Manchester er ikke for ingenting fødested for Englands industrielle revolution.
I det moderne logo er kun skibet tilbage fra Manchesters byvåben. Det er en direkte reference til byens handelsstyrke og Manchesters Ship Canal, der ved færdiggørelsen i 1894 gav byen direkte adgang til havet og med sine 58 kilometer og pris på 15 millioner pund hørte til blandt verdens mægtigste konstruktioner af sin art.
Først i 1970 blev den berømte djævel føjet til logoet. Kælenavnet The Red Devils var en opfindelse af Sir Matt Busby, der mente, at klubben havde behov for et kælenavn, der spredte mere skræk og advarsel end The Busby Babes – klubbens kælenavn siden 50’erne.
Sir Matt Busby stjal i øvrigt det berømte kælenavn fra byens rugbyhold, Salford City Reds, der tilkæmpede sig betegnelsen Les Diables Rouges af franske medier efter en succesfuld tur i Frankrig i 1934.
Det var i øvrigt først i sæsonen 1972-73, at logoet blev en permanent del af spilledragten. Indtil da havde man båret byens byvåben på ærmerne. Men kun når der skulle spilles pokalfinaler. De første United-logoer optræder på tørklæder og kampprogrammer fra de tidlige 60’ere.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder