Der er umiddelbart ikke den store mystik omkring Manchester Uniteds logo, der ikke indeholder mange skæve og uventede indslag.
Det er ellers et klubemblem, der har forandret sig meget fra sit tidlige udgangspunkt, hvor både løver, heste, flammer og bier sloges om den sparsomme plads på klubbens logo.
Oprindeligt hentede logoet nemlig meget fra Manchesters byvåben, hvor bierne symboliserede byens arbejdsomhed og arbejdsiver. Manchester er ikke for ingenting fødested for Englands industrielle revolution.
I det moderne logo er kun skibet tilbage fra Manchesters byvåben. Det er en direkte reference til byens handelsstyrke og Manchesters Ship Canal, der ved færdiggørelsen i 1894 gav byen direkte adgang til havet og med sine 58 kilometer og pris på 15 millioner pund hørte til blandt verdens mægtigste konstruktioner af sin art.
Først i 1970 blev den berømte djævel føjet til logoet. Kælenavnet The Red Devils var en opfindelse af Sir Matt Busby, der mente, at klubben havde behov for et kælenavn, der spredte mere skræk og advarsel end The Busby Babes – klubbens kælenavn siden 50’erne.
Sir Matt Busby stjal i øvrigt det berømte kælenavn fra byens rugbyhold, Salford City Reds, der tilkæmpede sig betegnelsen Les Diables Rouges af franske medier efter en succesfuld tur i Frankrig i 1934.
Det var i øvrigt først i sæsonen 1972-73, at logoet blev en permanent del af spilledragten. Indtil da havde man båret byens byvåben på ærmerne. Men kun når der skulle spilles pokalfinaler. De første United-logoer optræder på tørklæder og kampprogrammer fra de tidlige 60’ere.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE