Der er umiddelbart ikke den store mystik omkring Manchester Uniteds logo, der ikke indeholder mange skæve og uventede indslag.
Det er ellers et klubemblem, der har forandret sig meget fra sit tidlige udgangspunkt, hvor både løver, heste, flammer og bier sloges om den sparsomme plads på klubbens logo.
Oprindeligt hentede logoet nemlig meget fra Manchesters byvåben, hvor bierne symboliserede byens arbejdsomhed og arbejdsiver. Manchester er ikke for ingenting fødested for Englands industrielle revolution.
I det moderne logo er kun skibet tilbage fra Manchesters byvåben. Det er en direkte reference til byens handelsstyrke og Manchesters Ship Canal, der ved færdiggørelsen i 1894 gav byen direkte adgang til havet og med sine 58 kilometer og pris på 15 millioner pund hørte til blandt verdens mægtigste konstruktioner af sin art.
Først i 1970 blev den berømte djævel føjet til logoet. Kælenavnet The Red Devils var en opfindelse af Sir Matt Busby, der mente, at klubben havde behov for et kælenavn, der spredte mere skræk og advarsel end The Busby Babes – klubbens kælenavn siden 50’erne.
Sir Matt Busby stjal i øvrigt det berømte kælenavn fra byens rugbyhold, Salford City Reds, der tilkæmpede sig betegnelsen Les Diables Rouges af franske medier efter en succesfuld tur i Frankrig i 1934.
Det var i øvrigt først i sæsonen 1972-73, at logoet blev en permanent del af spilledragten. Indtil da havde man båret byens byvåben på ærmerne. Men kun når der skulle spilles pokalfinaler. De første United-logoer optræder på tørklæder og kampprogrammer fra de tidlige 60’ere.
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED