Der er umiddelbart ikke den store mystik omkring Manchester Uniteds logo, der ikke indeholder mange skæve og uventede indslag.
Det er ellers et klubemblem, der har forandret sig meget fra sit tidlige udgangspunkt, hvor både løver, heste, flammer og bier sloges om den sparsomme plads på klubbens logo.
Oprindeligt hentede logoet nemlig meget fra Manchesters byvåben, hvor bierne symboliserede byens arbejdsomhed og arbejdsiver. Manchester er ikke for ingenting fødested for Englands industrielle revolution.
I det moderne logo er kun skibet tilbage fra Manchesters byvåben. Det er en direkte reference til byens handelsstyrke og Manchesters Ship Canal, der ved færdiggørelsen i 1894 gav byen direkte adgang til havet og med sine 58 kilometer og pris på 15 millioner pund hørte til blandt verdens mægtigste konstruktioner af sin art.
Først i 1970 blev den berømte djævel føjet til logoet. Kælenavnet The Red Devils var en opfindelse af Sir Matt Busby, der mente, at klubben havde behov for et kælenavn, der spredte mere skræk og advarsel end The Busby Babes – klubbens kælenavn siden 50’erne.
Sir Matt Busby stjal i øvrigt det berømte kælenavn fra byens rugbyhold, Salford City Reds, der tilkæmpede sig betegnelsen Les Diables Rouges af franske medier efter en succesfuld tur i Frankrig i 1934.
Det var i øvrigt først i sæsonen 1972-73, at logoet blev en permanent del af spilledragten. Indtil da havde man båret byens byvåben på ærmerne. Men kun når der skulle spilles pokalfinaler. De første United-logoer optræder på tørklæder og kampprogrammer fra de tidlige 60’ere.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
DAGENS SPILFORSLAG
Kedelig returkamp i Paderborn
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo