Der er umiddelbart ikke den store mystik omkring Manchester Uniteds logo, der ikke indeholder mange skæve og uventede indslag.
Det er ellers et klubemblem, der har forandret sig meget fra sit tidlige udgangspunkt, hvor både løver, heste, flammer og bier sloges om den sparsomme plads på klubbens logo.
Oprindeligt hentede logoet nemlig meget fra Manchesters byvåben, hvor bierne symboliserede byens arbejdsomhed og arbejdsiver. Manchester er ikke for ingenting fødested for Englands industrielle revolution.
I det moderne logo er kun skibet tilbage fra Manchesters byvåben. Det er en direkte reference til byens handelsstyrke og Manchesters Ship Canal, der ved færdiggørelsen i 1894 gav byen direkte adgang til havet og med sine 58 kilometer og pris på 15 millioner pund hørte til blandt verdens mægtigste konstruktioner af sin art.
Først i 1970 blev den berømte djævel føjet til logoet. Kælenavnet The Red Devils var en opfindelse af Sir Matt Busby, der mente, at klubben havde behov for et kælenavn, der spredte mere skræk og advarsel end The Busby Babes – klubbens kælenavn siden 50’erne.
Sir Matt Busby stjal i øvrigt det berømte kælenavn fra byens rugbyhold, Salford City Reds, der tilkæmpede sig betegnelsen Les Diables Rouges af franske medier efter en succesfuld tur i Frankrig i 1934.
Det var i øvrigt først i sæsonen 1972-73, at logoet blev en permanent del af spilledragten. Indtil da havde man båret byens byvåben på ærmerne. Men kun når der skulle spilles pokalfinaler. De første United-logoer optræder på tørklæder og kampprogrammer fra de tidlige 60’ere.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
DAGENS SPILFORSLAG