Han har trukket et hav af overskrifter for sin vilde målstatistikker på diverse ungdomshold i Arsenal og Manchester United, og søndag fik 17-årige Chido Obi så sin seniordebut, da Ruben Amorims tropper tabte med 1-0 til Tottenham i Premier League.
På grund af en lang række skader i førsteholdstruppen var der en masse helt unge spillere på Manchester Uniteds bænk mod Tottenham, og ifølge den tidligere Manchester United-spiller Phil Jones, der nu arbejder som ungdomstræner i klubben, er der ingen tvivl om, at flere af disse talenter står foran en rigtig stor seniorkarriere.
– Jeg arbejder på akademiet, hvor jeg hjælper de her unge talenter med at udvikle sig, og United har nogle virkeligt gode og talentfulde unge spillere, der er på vej. Der var mange skader i truppen mod Tottenham og bænken var fyldt op af knægte, men der var nogle virkeligt talentfulde spillere på den bænk. Folk kender måske ikke så meget til dem nu, men det vil de helt sikkert komme til i de kommende år.
– Se på Kobbie Mainoo, som er en topspiller, og se på Chido Obi, som vi lige har hentet i Arsenal og som er et bæst. Se på Amad (Diallo, red.), som har haft et par virkeligt gode udlejninger. Jeg kan huske, at jeg så ham score sejrsmålet mod Liverpool i forlænget spilletid i sidste sæson, og dengang sagde jeg, at han ville spille en kæmpe rolle i næste sæson.
– Jeg spillede sammen med Amad i et år eller to, og du kunne se den kvalitet, han har. Han var virkelig god og stærk. Så der er en god gruppe af unge spillere, der er klar til at få chancen og blive integreret på holdet, lyder det ifølge Manchester World fra Phil Jones i podcasten ‘No Tippy Tappy Football’.
Efter debuten mod Tottenham fik Chido Obi også rosende ord med på vejen fra Ruben Amorim. Det kan du læse om her.
Manchester United spiller igen på lørdag klokken 13.30, hvor der venter en udekamp mod Everton i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT