Hylder dansk megatalent: Et bæst

Den tidligere Manchester United-profil Phil Jones fremhæver Chido Obi som et af klubbens helt store talenter.



Han har trukket et hav af overskrifter for sin vilde målstatistikker på diverse ungdomshold i Arsenal og Manchester United, og søndag fik 17-årige Chido Obi så sin seniordebut, da Ruben Amorims tropper tabte med 1-0 til Tottenham i Premier League.

På grund af en lang række skader i førsteholdstruppen var der en masse helt unge spillere på Manchester Uniteds bænk mod Tottenham, og ifølge den tidligere Manchester United-spiller Phil Jones, der nu arbejder som ungdomstræner i klubben, er der ingen tvivl om, at flere af disse talenter står foran en rigtig stor seniorkarriere.

– Jeg arbejder på akademiet, hvor jeg hjælper de her unge talenter med at udvikle sig, og United har nogle virkeligt gode og talentfulde unge spillere, der er på vej. Der var mange skader i truppen mod Tottenham og bænken var fyldt op af knægte, men der var nogle virkeligt talentfulde spillere på den bænk. Folk kender måske ikke så meget til dem nu, men det vil de helt sikkert komme til i de kommende år.

– Se på Kobbie Mainoo, som er en topspiller, og se på Chido Obi, som vi lige har hentet i Arsenal og som er et bæst. Se på Amad (Diallo, red.), som har haft et par virkeligt gode udlejninger. Jeg kan huske, at jeg så ham score sejrsmålet mod Liverpool i forlænget spilletid i sidste sæson, og dengang sagde jeg, at han ville spille en kæmpe rolle i næste sæson.

– Jeg spillede sammen med Amad i et år eller to, og du kunne se den kvalitet, han har. Han var virkelig god og stærk. Så der er en god gruppe af unge spillere, der er klar til at få chancen og blive integreret på holdet, lyder det ifølge Manchester World fra Phil Jones i podcasten ‘No Tippy Tappy Football’.

Efter debuten mod Tottenham fik Chido Obi også rosende ord med på vejen fra Ruben Amorim. Det kan du læse om her.

Manchester United spiller igen på lørdag klokken 13.30, hvor der venter en udekamp mod Everton i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Silkeborg IF – FC København

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ingen klausul i FC København-aftale

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Brøndby IF – Viborg FF



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen