Hylder dansk megatalent: Et bæst

Den tidligere Manchester United-profil Phil Jones fremhæver Chido Obi som et af klubbens helt store talenter.



Han har trukket et hav af overskrifter for sin vilde målstatistikker på diverse ungdomshold i Arsenal og Manchester United, og søndag fik 17-årige Chido Obi så sin seniordebut, da Ruben Amorims tropper tabte med 1-0 til Tottenham i Premier League.

På grund af en lang række skader i førsteholdstruppen var der en masse helt unge spillere på Manchester Uniteds bænk mod Tottenham, og ifølge den tidligere Manchester United-spiller Phil Jones, der nu arbejder som ungdomstræner i klubben, er der ingen tvivl om, at flere af disse talenter står foran en rigtig stor seniorkarriere.

– Jeg arbejder på akademiet, hvor jeg hjælper de her unge talenter med at udvikle sig, og United har nogle virkeligt gode og talentfulde unge spillere, der er på vej. Der var mange skader i truppen mod Tottenham og bænken var fyldt op af knægte, men der var nogle virkeligt talentfulde spillere på den bænk. Folk kender måske ikke så meget til dem nu, men det vil de helt sikkert komme til i de kommende år.

– Se på Kobbie Mainoo, som er en topspiller, og se på Chido Obi, som vi lige har hentet i Arsenal og som er et bæst. Se på Amad (Diallo, red.), som har haft et par virkeligt gode udlejninger. Jeg kan huske, at jeg så ham score sejrsmålet mod Liverpool i forlænget spilletid i sidste sæson, og dengang sagde jeg, at han ville spille en kæmpe rolle i næste sæson.

– Jeg spillede sammen med Amad i et år eller to, og du kunne se den kvalitet, han har. Han var virkelig god og stærk. Så der er en god gruppe af unge spillere, der er klar til at få chancen og blive integreret på holdet, lyder det ifølge Manchester World fra Phil Jones i podcasten ‘No Tippy Tappy Football’.

Efter debuten mod Tottenham fik Chido Obi også rosende ord med på vejen fra Ruben Amorim. Det kan du læse om her.

Manchester United spiller igen på lørdag klokken 13.30, hvor der venter en udekamp mod Everton i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Dansker scorer mod Barcelona

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt