Hylder dansk megatalent: Et bæst

Den tidligere Manchester United-profil Phil Jones fremhæver Chido Obi som et af klubbens helt store talenter.



Han har trukket et hav af overskrifter for sin vilde målstatistikker på diverse ungdomshold i Arsenal og Manchester United, og søndag fik 17-årige Chido Obi så sin seniordebut, da Ruben Amorims tropper tabte med 1-0 til Tottenham i Premier League.

På grund af en lang række skader i førsteholdstruppen var der en masse helt unge spillere på Manchester Uniteds bænk mod Tottenham, og ifølge den tidligere Manchester United-spiller Phil Jones, der nu arbejder som ungdomstræner i klubben, er der ingen tvivl om, at flere af disse talenter står foran en rigtig stor seniorkarriere.

– Jeg arbejder på akademiet, hvor jeg hjælper de her unge talenter med at udvikle sig, og United har nogle virkeligt gode og talentfulde unge spillere, der er på vej. Der var mange skader i truppen mod Tottenham og bænken var fyldt op af knægte, men der var nogle virkeligt talentfulde spillere på den bænk. Folk kender måske ikke så meget til dem nu, men det vil de helt sikkert komme til i de kommende år.

– Se på Kobbie Mainoo, som er en topspiller, og se på Chido Obi, som vi lige har hentet i Arsenal og som er et bæst. Se på Amad (Diallo, red.), som har haft et par virkeligt gode udlejninger. Jeg kan huske, at jeg så ham score sejrsmålet mod Liverpool i forlænget spilletid i sidste sæson, og dengang sagde jeg, at han ville spille en kæmpe rolle i næste sæson.

– Jeg spillede sammen med Amad i et år eller to, og du kunne se den kvalitet, han har. Han var virkelig god og stærk. Så der er en god gruppe af unge spillere, der er klar til at få chancen og blive integreret på holdet, lyder det ifølge Manchester World fra Phil Jones i podcasten ‘No Tippy Tappy Football’.

Efter debuten mod Tottenham fik Chido Obi også rosende ord med på vejen fra Ruben Amorim. Det kan du læse om her.

Manchester United spiller igen på lørdag klokken 13.30, hvor der venter en udekamp mod Everton i Premier League.



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Neestrup erkender FCM-misundelse

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FCM-helt fremhæver Duncan

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Video: AGF sænket af panenka-straffe

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Et utroligt smukt mareridt!

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Køber sig ind i dansk klub

Klar besked til FCK-fans

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Indkalder Salah til afgørende samtale

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk