Hylder dansk megatalent: Et bæst

Den tidligere Manchester United-profil Phil Jones fremhæver Chido Obi som et af klubbens helt store talenter.



Han har trukket et hav af overskrifter for sin vilde målstatistikker på diverse ungdomshold i Arsenal og Manchester United, og søndag fik 17-årige Chido Obi så sin seniordebut, da Ruben Amorims tropper tabte med 1-0 til Tottenham i Premier League.

På grund af en lang række skader i førsteholdstruppen var der en masse helt unge spillere på Manchester Uniteds bænk mod Tottenham, og ifølge den tidligere Manchester United-spiller Phil Jones, der nu arbejder som ungdomstræner i klubben, er der ingen tvivl om, at flere af disse talenter står foran en rigtig stor seniorkarriere.

– Jeg arbejder på akademiet, hvor jeg hjælper de her unge talenter med at udvikle sig, og United har nogle virkeligt gode og talentfulde unge spillere, der er på vej. Der var mange skader i truppen mod Tottenham og bænken var fyldt op af knægte, men der var nogle virkeligt talentfulde spillere på den bænk. Folk kender måske ikke så meget til dem nu, men det vil de helt sikkert komme til i de kommende år.

– Se på Kobbie Mainoo, som er en topspiller, og se på Chido Obi, som vi lige har hentet i Arsenal og som er et bæst. Se på Amad (Diallo, red.), som har haft et par virkeligt gode udlejninger. Jeg kan huske, at jeg så ham score sejrsmålet mod Liverpool i forlænget spilletid i sidste sæson, og dengang sagde jeg, at han ville spille en kæmpe rolle i næste sæson.

– Jeg spillede sammen med Amad i et år eller to, og du kunne se den kvalitet, han har. Han var virkelig god og stærk. Så der er en god gruppe af unge spillere, der er klar til at få chancen og blive integreret på holdet, lyder det ifølge Manchester World fra Phil Jones i podcasten ‘No Tippy Tappy Football’.

Efter debuten mod Tottenham fik Chido Obi også rosende ord med på vejen fra Ruben Amorim. Det kan du læse om her.

Manchester United spiller igen på lørdag klokken 13.30, hvor der venter en udekamp mod Everton i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Skamroses af Thomas Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

‘Det var verdens undergang’