Hylder dansk stjerne: ‘Han var alt for god til os’

Matt O'Riley gjorde et stort indtryk i den lille engelske klub MK Dons.



Matt O'Riley er ved at etablere sig som en spiller på øverste hylde.

I sommerens transfervindue skiftede den danske midtbanespiller fra storklubben Celtic til Premier League-klubben Brighton, og i sin første ligakamp for den engelske klub blev han matchvinder mod selveste Manchester City. 

At Matt O'Riley skulle ende på så høj en hylde var svært at tro for bare et par år siden. Her løb danskeren rundt i MK Dons i Englands tredjebedste række.

Dean Lewington var anfører for MK Dons, da Matt O'Riley var i klubben, og han husker udmærket danskeren, der kom til klubben efter en uendelig lang prøvetræning. På det tidspunkt var O'Riley lige stoppet i Fulham.

– Han dukkede op til træning mod slutningen af en pre-season. Vi havde rigtig mange til prøvetræning på det tidspunkt, og vi talte ikke så meget til ham. Han var der bare. Jeg har en ven, som er Fulham-fan, og han skrev til mig, at de havde høje forventninger til ham i Fulham.

– Han trænede med os i næsten fire måneder. Af og til var han væk i en uge, og så kom han tilbage igen. Det virkede til at vare for evigt, fortæller Lewington til The Athletic.

Til sidst lykkedes det MK Dons at skrive kontrakt med Matt O'Riley.

– Han havde en god venstre fod og var god på bolden uden ligefrem at fremstå outstanding. Han var en god, kompetent spiller. Det var først, da vi skrev kontrakt med ham, og han begyndte at spille kampe, vi kunne se, hvor god han rent faktisk var, fortæller Lewington.

Matt O'Riley blev kun bedre og bedre for MK Dons, og januar 2022 købte Celtic ham. Det er sjældent, at en spiller skifter direkte fra League One til Skotlands største klub.

– Man glemte måske, hvor ung han i virkeligheden var. Da han var her (i MK Dons, red.), var han 20 eller 21. Han var ung, men han var fremragende. Desværre var han alt for god til os, lyder det fra Dean Lewington. 

Matt O'Riley, der for nyligt er vendt tilbage fra en længere skadespause, er lørdag blevet udtaget til landsholdet forud for mandagens vigtige opgør mod Serbien. Her kan han potentielt spille sin tredje landskamp for Danmark. 





LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Sats på disse ni spillere, FCK!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Felix Beijmo er færdig i AGF

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop