Matt O'Riley er ved at etablere sig som en spiller på øverste hylde.
I sommerens transfervindue skiftede den danske midtbanespiller fra storklubben Celtic til Premier League-klubben Brighton, og i sin første ligakamp for den engelske klub blev han matchvinder mod selveste Manchester City.
At Matt O'Riley skulle ende på så høj en hylde var svært at tro for bare et par år siden. Her løb danskeren rundt i MK Dons i Englands tredjebedste række.
Dean Lewington var anfører for MK Dons, da Matt O'Riley var i klubben, og han husker udmærket danskeren, der kom til klubben efter en uendelig lang prøvetræning. På det tidspunkt var O'Riley lige stoppet i Fulham.
– Han dukkede op til træning mod slutningen af en pre-season. Vi havde rigtig mange til prøvetræning på det tidspunkt, og vi talte ikke så meget til ham. Han var der bare. Jeg har en ven, som er Fulham-fan, og han skrev til mig, at de havde høje forventninger til ham i Fulham.
– Han trænede med os i næsten fire måneder. Af og til var han væk i en uge, og så kom han tilbage igen. Det virkede til at vare for evigt, fortæller Lewington til The Athletic.
Til sidst lykkedes det MK Dons at skrive kontrakt med Matt O'Riley.
– Han havde en god venstre fod og var god på bolden uden ligefrem at fremstå outstanding. Han var en god, kompetent spiller. Det var først, da vi skrev kontrakt med ham, og han begyndte at spille kampe, vi kunne se, hvor god han rent faktisk var, fortæller Lewington.
Matt O'Riley blev kun bedre og bedre for MK Dons, og januar 2022 købte Celtic ham. Det er sjældent, at en spiller skifter direkte fra League One til Skotlands største klub.
– Man glemte måske, hvor ung han i virkeligheden var. Da han var her (i MK Dons, red.), var han 20 eller 21. Han var ung, men han var fremragende. Desværre var han alt for god til os, lyder det fra Dean Lewington.
Matt O'Riley, der for nyligt er vendt tilbage fra en længere skadespause, er lørdag blevet udtaget til landsholdet forud for mandagens vigtige opgør mod Serbien. Her kan han potentielt spille sin tredje landskamp for Danmark.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER