Matt O'Riley er ved at etablere sig som en spiller på øverste hylde.
I sommerens transfervindue skiftede den danske midtbanespiller fra storklubben Celtic til Premier League-klubben Brighton, og i sin første ligakamp for den engelske klub blev han matchvinder mod selveste Manchester City.
At Matt O'Riley skulle ende på så høj en hylde var svært at tro for bare et par år siden. Her løb danskeren rundt i MK Dons i Englands tredjebedste række.
Dean Lewington var anfører for MK Dons, da Matt O'Riley var i klubben, og han husker udmærket danskeren, der kom til klubben efter en uendelig lang prøvetræning. På det tidspunkt var O'Riley lige stoppet i Fulham.
– Han dukkede op til træning mod slutningen af en pre-season. Vi havde rigtig mange til prøvetræning på det tidspunkt, og vi talte ikke så meget til ham. Han var der bare. Jeg har en ven, som er Fulham-fan, og han skrev til mig, at de havde høje forventninger til ham i Fulham.
– Han trænede med os i næsten fire måneder. Af og til var han væk i en uge, og så kom han tilbage igen. Det virkede til at vare for evigt, fortæller Lewington til The Athletic.
Til sidst lykkedes det MK Dons at skrive kontrakt med Matt O'Riley.
– Han havde en god venstre fod og var god på bolden uden ligefrem at fremstå outstanding. Han var en god, kompetent spiller. Det var først, da vi skrev kontrakt med ham, og han begyndte at spille kampe, vi kunne se, hvor god han rent faktisk var, fortæller Lewington.
Matt O'Riley blev kun bedre og bedre for MK Dons, og januar 2022 købte Celtic ham. Det er sjældent, at en spiller skifter direkte fra League One til Skotlands største klub.
– Man glemte måske, hvor ung han i virkeligheden var. Da han var her (i MK Dons, red.), var han 20 eller 21. Han var ung, men han var fremragende. Desværre var han alt for god til os, lyder det fra Dean Lewington.
Matt O'Riley, der for nyligt er vendt tilbage fra en længere skadespause, er lørdag blevet udtaget til landsholdet forud for mandagens vigtige opgør mod Serbien. Her kan han potentielt spille sin tredje landskamp for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’