Hylder Eriksen: Han er som en træner på banen

Christian Eriksens tidligere Tottenham-holdkammerat Ben Davies hylder nu den danske landsholdsstjerne.



Han forlod klubben for lidt over fire år siden, men Christian Eriksen har efterladt et stort aftryk i Tottenham, hvor den danske landsholdsstjerne spillede fra 2013 og frem til januar 2020. 

Og en af dem, der var særligt imponeret af Christian Eriksens kvaliteter, er Ben Davies. I podcasten 'The Gab & Juls Show' har Davies nemlig peget på Christian Eriksen som den spiller, der gjorde det største indtryk, da waliseren i 2014 ankom til Tottenham fra Swansea. 

– Den, der nok var mest iøjnefaldende, var Christian Eriksen. Han var ikke en fysisk og dominerende spiller. Han var bare en, der havde så meget kvalitet. Det virkede altid til, når han fik bolden, at han havde mere tid end alle andre. Det, som Christian er utrolig til, er at han er som en træner på banen. Han dikterer, hvor alle bevæger sig hen. Han dikterer kampens tempo, lyder det fra Ben Davies. 

– Hvis en kamp var ved at glide os af hænde, så trak han tempoet ud af den. Han er den, der spiller en lidt optimistisk bold, som går ud til indkast, men det er præcis det, som holdet har brug for, for at få lidt luft og komme længere frem på banen. 

– Det er ikke den slags, der medfører store hyldester. Dem fik han for sine frispark og utrolige stikninger. Men han er en af de bedste, når det kommer til at styre alle 10 holdkammerater. 

I podcasten har Ben Davies også fortalt om sine år i Danmark. Det kan du læse om HER

Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 128, når Danmark møder Færøerne i en EM-testkamp på Brøndby Stadion. 





LIVE

LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Manchester City – Aston Villa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bayern München lurer på choktransfer

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

FCK sigter stadig efter 15. juni

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Michael Carrick bliver i Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!