Hylder Eriksen: Han er som en træner på banen

Christian Eriksens tidligere Tottenham-holdkammerat Ben Davies hylder nu den danske landsholdsstjerne.



Han forlod klubben for lidt over fire år siden, men Christian Eriksen har efterladt et stort aftryk i Tottenham, hvor den danske landsholdsstjerne spillede fra 2013 og frem til januar 2020. 

Og en af dem, der var særligt imponeret af Christian Eriksens kvaliteter, er Ben Davies. I podcasten 'The Gab & Juls Show' har Davies nemlig peget på Christian Eriksen som den spiller, der gjorde det største indtryk, da waliseren i 2014 ankom til Tottenham fra Swansea. 

– Den, der nok var mest iøjnefaldende, var Christian Eriksen. Han var ikke en fysisk og dominerende spiller. Han var bare en, der havde så meget kvalitet. Det virkede altid til, når han fik bolden, at han havde mere tid end alle andre. Det, som Christian er utrolig til, er at han er som en træner på banen. Han dikterer, hvor alle bevæger sig hen. Han dikterer kampens tempo, lyder det fra Ben Davies. 

– Hvis en kamp var ved at glide os af hænde, så trak han tempoet ud af den. Han er den, der spiller en lidt optimistisk bold, som går ud til indkast, men det er præcis det, som holdet har brug for, for at få lidt luft og komme længere frem på banen. 

– Det er ikke den slags, der medfører store hyldester. Dem fik han for sine frispark og utrolige stikninger. Men han er en af de bedste, når det kommer til at styre alle 10 holdkammerater. 

I podcasten har Ben Davies også fortalt om sine år i Danmark. Det kan du læse om HER

Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 128, når Danmark møder Færøerne i en EM-testkamp på Brøndby Stadion. 





VM-LIVE: MÅÅÅÅL – ny scoring i Mexico!




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Økonomiske problemer – bud på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’