Hylder Eriksen: Han er som en træner på banen

Christian Eriksens tidligere Tottenham-holdkammerat Ben Davies hylder nu den danske landsholdsstjerne.



Han forlod klubben for lidt over fire år siden, men Christian Eriksen har efterladt et stort aftryk i Tottenham, hvor den danske landsholdsstjerne spillede fra 2013 og frem til januar 2020. 

Og en af dem, der var særligt imponeret af Christian Eriksens kvaliteter, er Ben Davies. I podcasten 'The Gab & Juls Show' har Davies nemlig peget på Christian Eriksen som den spiller, der gjorde det største indtryk, da waliseren i 2014 ankom til Tottenham fra Swansea. 

– Den, der nok var mest iøjnefaldende, var Christian Eriksen. Han var ikke en fysisk og dominerende spiller. Han var bare en, der havde så meget kvalitet. Det virkede altid til, når han fik bolden, at han havde mere tid end alle andre. Det, som Christian er utrolig til, er at han er som en træner på banen. Han dikterer, hvor alle bevæger sig hen. Han dikterer kampens tempo, lyder det fra Ben Davies. 

– Hvis en kamp var ved at glide os af hænde, så trak han tempoet ud af den. Han er den, der spiller en lidt optimistisk bold, som går ud til indkast, men det er præcis det, som holdet har brug for, for at få lidt luft og komme længere frem på banen. 

– Det er ikke den slags, der medfører store hyldester. Dem fik han for sine frispark og utrolige stikninger. Men han er en af de bedste, når det kommer til at styre alle 10 holdkammerater. 

I podcasten har Ben Davies også fortalt om sine år i Danmark. Det kan du læse om HER

Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 128, når Danmark møder Færøerne i en EM-testkamp på Brøndby Stadion. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Aston Villa – Nottingham Forest

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Freiburg – Braga