Konkurrent hylder Dolberg: Ufattelig talentfuld

Den danske landsholdsangriber er kommet flyvende fra start i Frankrig, og Nice-nyindkøb storroser den danske bomber.



Kasper Dolberg taler ikke fransk, og Andy Delort taler ikke engelsk, så det er ikke meget kommunikation, Kasper Dolberg har med sin nye holdkammerat.

De to angribere har bare spillet en enkelt kamp sammen, hvor Dolberg og Amine Gouiri startede sammen i front mod Nantes, og hvor Delort kom ind i anden halvleg og komplimenterede de to.

Det kastede efterfølgende et par scoringer af sig – mål, som alle tre havde en andel i.

Fodboldsproget er universalt, og indtil videre er Andy Delort meget imponeret af både Gouiri og Kasper Dolberg, hvor danskeren i øvrigt har scoret tre gange i tre kampe og også scorede i kampen mod Montpellier, der skal spilles om.

– Hvis jeg kan give bolden til en spiller i en bedre position, gør jeg det. Det, der betyder noget for mig, og det jeg elsker mere end noget andet, er, at mit hold vinder. Jeg er her ikke for at sige, at jeg skal score hver weekend. Det, der driver mig, er kollektivet, at vi har det godt. Jeg vil være glad, når jeg møder om morgenen, og det er det, der bringer os til toppen af ligaen. I Nantes var det Amine, der scorede, men for mig føltes det også som en scoring. På meget kort tid fandt vi automatismer.

– Alle undrede sig, men forbindelsen mellem os tre eksisterer allerede, siger Andy Delort til det franske medie Nice-Matin og forklarer om Dolberg:

– Jeg taler ikke et ord engelsk, men vi vi forstår hinanden på banen. Alle har deres egen personlighed, sådan er livet.

– Det er rart. Helt ærligt er de to foran (Dolberg og Gouiri) helt ufatteligt talentfulde spillere. Du kan såre alle hold med sådan nogle spillere, siger han.

Og en reaktion på Dolbergs scoring med brystet har Andy Delort også:

– Det er virkelig godt lavet – det er nok nemmere end at sætte foden på i det øjeblik. Men man skal være forsigtig, for man skal vide, hvordan man skal styre bolden. Det er ganske enkelt klasse.

Kasper Dolberg, 23 år, har bare taget den gode form fra EM med ind i denne sæson, hvor Nice lige nu ligger på fjerdepladsen med ni point efter fire kampe – reelt har de hentet 10 point, men de fik efter balladen mod Marseille fratrukket et point og står derfor på ni.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 10 største stjerner, der misser VM

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner