Hyldes inden City-brag: Eriksen tog en stor chance

Christian Eriksen bliver en af nøglerne for Manchester Uniteds i søndagens svære udekamp mod Manchester City. Sådan lyder det fra den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.



Der venter lidt af et brag i Premier League søndag eftermiddag, hvor Christian Eriksen og Manchester United møder naboerne fra Manchester City på Etihad Stadium. 

Og i kampen mod de engelske mestre bliver det helt afgørende for Erik ten Hag, at Christian Eriksen fortsætter storformen fra de seneste uger. Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-profil Paul Parker. 

– Eriksen er en af nøglerne mod Manchester City. Hvis United skal vinde kampen, handler det om, at Eriksen skal have bolden og finde de rette afleveringer. Der hviler et stort ansvar på Eriksen om, at han skal sætte de andre offensive spillere i scene. Det bliver altafgørende for kampens udfald, siger Paul Parker således til SpilXperten.

Paul Parker, der spillede for Manchester United fra 1991 til 1996, roser samtidig Christian Eriksen for at have foretaget skiftet til Manchester United i sommer. 

– Han tog en stor chance ved at skifte til Manchester United. Fra dag ét satte han sig selv under et voldsomt pres ved at skifte til verdens største fodboldklub. Det er dét, han bør blive respekteret for. Ja, han har været fantastisk for klubben, men det mod han havde, da han valgte Man United, er beundringsværdigt.

Opgøret mellem Manchester City og Manchester United sparkes i gang søndag klokken 15.00.







LIVE

LIVE: AGF med overraskelse fra start!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!