Ikke Alonso: To trænere bejler til Liverpool-job

Ifølge The Telegraph forventer Liverpool ikke, at det bliver muligt at ansætte Xabi Alonso som afløser for Jürgen Klopp til sommer.



Xabi Alonso har været anset som den måske mest oplagte afløser for Jürgen Klopp, siden den tyske stjernetræner i slutningen af januar meddelte, at han stopper i Liverpool til sommer. 

Nu forlyder det dog, at Liverpool-fansene alligevel ikke skal sætte næsen op efter Xabi Alonso, der i skrivende stund har kurs mod et tysk mesterskab med Bayer Leverkusen. 

Ifølge The Telegraph forventes Xabi Alonso nemlig ikke at komme til at optræde på Liverpools liste over mulige afløsere for Jürgen Klopp. Årsagen er den simple, at Premier League-klubben ikke forventer, at Xabi Alonso vil være til rådighed til sommer. 

Liverpool har derfor intensiveret jagten på andre lovende trænernavne, og i skrivende stund er der særligt to trænere, der står foran de øvrige kandidater til at blive Liverpools næste cheftræner. 

Den ene er den 39-årige portugiser Ruben Amorim, der er chef for Morten Hjulmand i Sporting CP, der i øjeblikket ligger på førstepladsen i den portugisiske liga. 

Den anden er den 44-årige italiener Roberto De Zerbi, der har fået stor ros for sit arbejde i Premier League-klubben Brighton, som han kom til fra Shakhtar Donetsk i 2021. 

Jürgen Klopp har selv talt varmt om Xabi Alonso som en mulig ny Liverpool-boss, og ifølge The Telegraph havde spanieren også været en stor favorit til at afløse Klopp, hvis han havde været ledig på markedet til sommer. Pilen peger dog angiveligt i retning af, at Xabi Alonso har tænkt sig at blive i Bayer Leverkusen. 

Xabi Alonso har også været nævnt som en mulig afløser for Thomas Tuchel i Bayern München, men tidligere på ugen udtalte den sydtyske storklubs ærespræsident Uli Hoeness, at det bliver svært at få fingrene i Alonso, da han lige nu foretrækker at fortsætte i Bayer Leverkusen. 

Ifølge The Telegraph kan pilen på længere sigt pege i retning af Real Madrid for Xabi Alonso, idet den spanske storklub angiveligt ser den tidligere midtbanespiller som en oplagt afløser for Carlo Ancelotti, når italieneren på et tidspunkt er færdig hos madrilenerne. 



Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Kæmpe forløsning for FC København

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Transferplanen: Tre spillere til FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

En kæmpe sejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

I dialog med Brøndby

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven