Xabi Alonso har været anset som den måske mest oplagte afløser for Jürgen Klopp, siden den tyske stjernetræner i slutningen af januar meddelte, at han stopper i Liverpool til sommer.
Nu forlyder det dog, at Liverpool-fansene alligevel ikke skal sætte næsen op efter Xabi Alonso, der i skrivende stund har kurs mod et tysk mesterskab med Bayer Leverkusen.
Ifølge The Telegraph forventes Xabi Alonso nemlig ikke at komme til at optræde på Liverpools liste over mulige afløsere for Jürgen Klopp. Årsagen er den simple, at Premier League-klubben ikke forventer, at Xabi Alonso vil være til rådighed til sommer.
Liverpool har derfor intensiveret jagten på andre lovende trænernavne, og i skrivende stund er der særligt to trænere, der står foran de øvrige kandidater til at blive Liverpools næste cheftræner.
Den ene er den 39-årige portugiser Ruben Amorim, der er chef for Morten Hjulmand i Sporting CP, der i øjeblikket ligger på førstepladsen i den portugisiske liga.
Den anden er den 44-årige italiener Roberto De Zerbi, der har fået stor ros for sit arbejde i Premier League-klubben Brighton, som han kom til fra Shakhtar Donetsk i 2021.
Jürgen Klopp har selv talt varmt om Xabi Alonso som en mulig ny Liverpool-boss, og ifølge The Telegraph havde spanieren også været en stor favorit til at afløse Klopp, hvis han havde været ledig på markedet til sommer. Pilen peger dog angiveligt i retning af, at Xabi Alonso har tænkt sig at blive i Bayer Leverkusen.
Xabi Alonso har også været nævnt som en mulig afløser for Thomas Tuchel i Bayern München, men tidligere på ugen udtalte den sydtyske storklubs ærespræsident Uli Hoeness, at det bliver svært at få fingrene i Alonso, da han lige nu foretrækker at fortsætte i Bayer Leverkusen.
Ifølge The Telegraph kan pilen på længere sigt pege i retning af Real Madrid for Xabi Alonso, idet den spanske storklub angiveligt ser den tidligere midtbanespiller som en oplagt afløser for Carlo Ancelotti, når italieneren på et tidspunkt er færdig hos madrilenerne.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
En kæmpe sejr
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL