Ikke Alonso: To trænere bejler til Liverpool-job

Ifølge The Telegraph forventer Liverpool ikke, at det bliver muligt at ansætte Xabi Alonso som afløser for Jürgen Klopp til sommer.



Xabi Alonso har været anset som den måske mest oplagte afløser for Jürgen Klopp, siden den tyske stjernetræner i slutningen af januar meddelte, at han stopper i Liverpool til sommer. 

Nu forlyder det dog, at Liverpool-fansene alligevel ikke skal sætte næsen op efter Xabi Alonso, der i skrivende stund har kurs mod et tysk mesterskab med Bayer Leverkusen. 

Ifølge The Telegraph forventes Xabi Alonso nemlig ikke at komme til at optræde på Liverpools liste over mulige afløsere for Jürgen Klopp. Årsagen er den simple, at Premier League-klubben ikke forventer, at Xabi Alonso vil være til rådighed til sommer. 

Liverpool har derfor intensiveret jagten på andre lovende trænernavne, og i skrivende stund er der særligt to trænere, der står foran de øvrige kandidater til at blive Liverpools næste cheftræner. 

Den ene er den 39-årige portugiser Ruben Amorim, der er chef for Morten Hjulmand i Sporting CP, der i øjeblikket ligger på førstepladsen i den portugisiske liga. 

Den anden er den 44-årige italiener Roberto De Zerbi, der har fået stor ros for sit arbejde i Premier League-klubben Brighton, som han kom til fra Shakhtar Donetsk i 2021. 

Jürgen Klopp har selv talt varmt om Xabi Alonso som en mulig ny Liverpool-boss, og ifølge The Telegraph havde spanieren også været en stor favorit til at afløse Klopp, hvis han havde været ledig på markedet til sommer. Pilen peger dog angiveligt i retning af, at Xabi Alonso har tænkt sig at blive i Bayer Leverkusen. 

Xabi Alonso har også været nævnt som en mulig afløser for Thomas Tuchel i Bayern München, men tidligere på ugen udtalte den sydtyske storklubs ærespræsident Uli Hoeness, at det bliver svært at få fingrene i Alonso, da han lige nu foretrækker at fortsætte i Bayer Leverkusen. 

Ifølge The Telegraph kan pilen på længere sigt pege i retning af Real Madrid for Xabi Alonso, idet den spanske storklub angiveligt ser den tidligere midtbanespiller som en oplagt afløser for Carlo Ancelotti, når italieneren på et tidspunkt er færdig hos madrilenerne. 





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vil have Jonas Wind til FC København

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Her er Superligaens bedste stadion

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Her er Ajax-danskers millionløn

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Celtic genansætter populær veteran

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

FC Nordsjælland på rov i DBU

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen