Ikke Alonso: To trænere bejler til Liverpool-job

Ifølge The Telegraph forventer Liverpool ikke, at det bliver muligt at ansætte Xabi Alonso som afløser for Jürgen Klopp til sommer.



Xabi Alonso har været anset som den måske mest oplagte afløser for Jürgen Klopp, siden den tyske stjernetræner i slutningen af januar meddelte, at han stopper i Liverpool til sommer. 

Nu forlyder det dog, at Liverpool-fansene alligevel ikke skal sætte næsen op efter Xabi Alonso, der i skrivende stund har kurs mod et tysk mesterskab med Bayer Leverkusen. 

Ifølge The Telegraph forventes Xabi Alonso nemlig ikke at komme til at optræde på Liverpools liste over mulige afløsere for Jürgen Klopp. Årsagen er den simple, at Premier League-klubben ikke forventer, at Xabi Alonso vil være til rådighed til sommer. 

Liverpool har derfor intensiveret jagten på andre lovende trænernavne, og i skrivende stund er der særligt to trænere, der står foran de øvrige kandidater til at blive Liverpools næste cheftræner. 

Den ene er den 39-årige portugiser Ruben Amorim, der er chef for Morten Hjulmand i Sporting CP, der i øjeblikket ligger på førstepladsen i den portugisiske liga. 

Den anden er den 44-årige italiener Roberto De Zerbi, der har fået stor ros for sit arbejde i Premier League-klubben Brighton, som han kom til fra Shakhtar Donetsk i 2021. 

Jürgen Klopp har selv talt varmt om Xabi Alonso som en mulig ny Liverpool-boss, og ifølge The Telegraph havde spanieren også været en stor favorit til at afløse Klopp, hvis han havde været ledig på markedet til sommer. Pilen peger dog angiveligt i retning af, at Xabi Alonso har tænkt sig at blive i Bayer Leverkusen. 

Xabi Alonso har også været nævnt som en mulig afløser for Thomas Tuchel i Bayern München, men tidligere på ugen udtalte den sydtyske storklubs ærespræsident Uli Hoeness, at det bliver svært at få fingrene i Alonso, da han lige nu foretrækker at fortsætte i Bayer Leverkusen. 

Ifølge The Telegraph kan pilen på længere sigt pege i retning af Real Madrid for Xabi Alonso, idet den spanske storklub angiveligt ser den tidligere midtbanespiller som en oplagt afløser for Carlo Ancelotti, når italieneren på et tidspunkt er færdig hos madrilenerne. 





LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Stjerne flirter med Brøndby

Jacob Rasmussen i chokskifte

Froholdt med klar transfermelding

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Chok – forlænger med Brøndby

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

– En sindssygt fed følelse

Nedslående Dorgu-melding

Brian Riemer med dansk skrækmelding

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs