Manchester United overvejede at skifte ud på trænerposten denne sommer, men De Røde Djævle valgte i stedet at beholde Erik ten Hag og udskifte flere assistenttrænere. Her blev den tidligere bomber Ruud van Nistelrooy blandt andet hentet ind.
Siden er klubben dog kommet skidt fra start i Premier League, og nu er debatten om den hollandske cheftræner blusset op igen.
I et interview TalkSPORT fastslår den tidligere topspiller og nuværende ekspert Gabby Agbonlahor, at han tror, at der snart kan komme en udskiftning på bænken i Manchester United.
Gabby Agbonlahor kritiserer således Erik ten Hags taktiske dispositioner – ikke mindst beslutningen om at holde Marcus Rashford på venstrekanten – samt hans udtalelser, og derefter peger han så på en mulig afløser.
– Jeg tænker, at ejerskabet nok tænker: ‘Gudskelov har vi Ruud van Nistelrooy i trænerstaben', for jeg tror, at Van Nistelrooy vil overtage jobbet – 100 procent, siger Gabby Agbonlahor og tilføjer som nævnt, at han tror, at det kan ske snart:
– 100 procent, for hvis du er en af Manchester United-ejerne, tænker du nok: 'Ved du hvad, vi prøvede at finde en manager, der kunne overtage hans job i sommer, men det kunne vi ikke. Vi har holdt på ham, men hvis dette fortsætter, bliver vi så nummer syvende eller otte igen?'
– De andre hold bliver bedre. Brighton er blevet bedre i denne sæson. West Ham er blevet bedre i denne sæson. Newcastle er blevet bedre i denne sæson. Spurs og Aston Villa vil stadig være deroppe. Så top fire er en million kilometer væk for det her hold.
Ruud van Nistelrooy, 48 år, har en fortid som cheftræner i PSV Eindhoven fra 2022 til 2023. Forinden var han succesfuld som ungdomstræner i den hollandske storklub.
Manchester United har hidtil hentet tre point i tre kampe i Premier League i denne sæson, og i næste weekend venter et møde med oprykkerne Southampton.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT