Ikke i tvivl: Han afløser Erik ten Hag i Man Utd

Den nuværende ekspert på TalkSPORT Gabby Agbonlahor spår, at Erik ten Hag snart kan blive afløst af sin assistenttræner.



Manchester United overvejede at skifte ud på trænerposten denne sommer, men De Røde Djævle valgte i stedet at beholde Erik ten Hag og udskifte flere assistenttrænere. Her blev den tidligere bomber Ruud van Nistelrooy blandt andet hentet ind.

Siden er klubben dog kommet skidt fra start i Premier League, og nu er debatten om den hollandske cheftræner blusset op igen.

I et interview TalkSPORT fastslår den tidligere topspiller og nuværende ekspert Gabby Agbonlahor, at han tror, at der snart kan komme en udskiftning på bænken i Manchester United.

Gabby Agbonlahor kritiserer således Erik ten Hags taktiske dispositioner – ikke mindst beslutningen om at holde Marcus Rashford på venstrekanten – samt hans udtalelser, og derefter peger han så på en mulig afløser.

– Jeg tænker, at ejerskabet nok tænker: ‘Gudskelov har vi Ruud van Nistelrooy i trænerstaben', for jeg tror, ​​at Van Nistelrooy vil overtage jobbet – 100 procent, siger Gabby Agbonlahor og tilføjer som nævnt, at han tror, at det kan ske snart:

– 100 procent, for hvis du er en af Manchester United-ejerne, tænker du nok: 'Ved du hvad, vi prøvede at finde en manager, der kunne overtage hans job i sommer, men det kunne vi ikke. Vi har holdt på ham, men hvis dette fortsætter, bliver vi så nummer syvende eller otte igen?'

– De andre hold bliver bedre. Brighton er blevet bedre i denne sæson. West Ham er blevet bedre i denne sæson. Newcastle er blevet bedre i denne sæson. Spurs og Aston Villa vil stadig være deroppe. Så top fire er en million kilometer væk for det her hold.

Ruud van Nistelrooy, 48 år, har en fortid som cheftræner i PSV Eindhoven fra 2022 til 2023. Forinden var han succesfuld som ungdomstræner i den hollandske storklub.

Manchester United har hidtil hentet tre point i tre kampe i Premier League i denne sæson, og i næste weekend venter et møde med oprykkerne Southampton. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fælder hård Schmeichel-dom

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder dom over Norwich-danskere

Rangerer Eriksen over superstjerner

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo