Manchester United overvejede at skifte ud på trænerposten denne sommer, men De Røde Djævle valgte i stedet at beholde Erik ten Hag og udskifte flere assistenttrænere. Her blev den tidligere bomber Ruud van Nistelrooy blandt andet hentet ind.
Siden er klubben dog kommet skidt fra start i Premier League, og nu er debatten om den hollandske cheftræner blusset op igen.
I et interview TalkSPORT fastslår den tidligere topspiller og nuværende ekspert Gabby Agbonlahor, at han tror, at der snart kan komme en udskiftning på bænken i Manchester United.
Gabby Agbonlahor kritiserer således Erik ten Hags taktiske dispositioner – ikke mindst beslutningen om at holde Marcus Rashford på venstrekanten – samt hans udtalelser, og derefter peger han så på en mulig afløser.
– Jeg tænker, at ejerskabet nok tænker: ‘Gudskelov har vi Ruud van Nistelrooy i trænerstaben', for jeg tror, at Van Nistelrooy vil overtage jobbet – 100 procent, siger Gabby Agbonlahor og tilføjer som nævnt, at han tror, at det kan ske snart:
– 100 procent, for hvis du er en af Manchester United-ejerne, tænker du nok: 'Ved du hvad, vi prøvede at finde en manager, der kunne overtage hans job i sommer, men det kunne vi ikke. Vi har holdt på ham, men hvis dette fortsætter, bliver vi så nummer syvende eller otte igen?'
– De andre hold bliver bedre. Brighton er blevet bedre i denne sæson. West Ham er blevet bedre i denne sæson. Newcastle er blevet bedre i denne sæson. Spurs og Aston Villa vil stadig være deroppe. Så top fire er en million kilometer væk for det her hold.
Ruud van Nistelrooy, 48 år, har en fortid som cheftræner i PSV Eindhoven fra 2022 til 2023. Forinden var han succesfuld som ungdomstræner i den hollandske storklub.
Manchester United har hidtil hentet tre point i tre kampe i Premier League i denne sæson, og i næste weekend venter et møde med oprykkerne Southampton.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER