Ikke i tvivl: Han afløser Erik ten Hag i Man Utd

Den nuværende ekspert på TalkSPORT Gabby Agbonlahor spår, at Erik ten Hag snart kan blive afløst af sin assistenttræner.



Manchester United overvejede at skifte ud på trænerposten denne sommer, men De Røde Djævle valgte i stedet at beholde Erik ten Hag og udskifte flere assistenttrænere. Her blev den tidligere bomber Ruud van Nistelrooy blandt andet hentet ind.

Siden er klubben dog kommet skidt fra start i Premier League, og nu er debatten om den hollandske cheftræner blusset op igen.

I et interview TalkSPORT fastslår den tidligere topspiller og nuværende ekspert Gabby Agbonlahor, at han tror, at der snart kan komme en udskiftning på bænken i Manchester United.

Gabby Agbonlahor kritiserer således Erik ten Hags taktiske dispositioner – ikke mindst beslutningen om at holde Marcus Rashford på venstrekanten – samt hans udtalelser, og derefter peger han så på en mulig afløser.

– Jeg tænker, at ejerskabet nok tænker: ‘Gudskelov har vi Ruud van Nistelrooy i trænerstaben', for jeg tror, ​​at Van Nistelrooy vil overtage jobbet – 100 procent, siger Gabby Agbonlahor og tilføjer som nævnt, at han tror, at det kan ske snart:

– 100 procent, for hvis du er en af Manchester United-ejerne, tænker du nok: 'Ved du hvad, vi prøvede at finde en manager, der kunne overtage hans job i sommer, men det kunne vi ikke. Vi har holdt på ham, men hvis dette fortsætter, bliver vi så nummer syvende eller otte igen?'

– De andre hold bliver bedre. Brighton er blevet bedre i denne sæson. West Ham er blevet bedre i denne sæson. Newcastle er blevet bedre i denne sæson. Spurs og Aston Villa vil stadig være deroppe. Så top fire er en million kilometer væk for det her hold.

Ruud van Nistelrooy, 48 år, har en fortid som cheftræner i PSV Eindhoven fra 2022 til 2023. Forinden var han succesfuld som ungdomstræner i den hollandske storklub.

Manchester United har hidtil hentet tre point i tre kampe i Premier League i denne sæson, og i næste weekend venter et møde med oprykkerne Southampton. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne