Manchester United har i de seneste dage forhandlet med Inter om André Onana, og den camerounske målmand er lige nu den engelske klubs førsteprioritet på transfermarkedet.
Sådan lyder det fra transferjournalist Fabrizio Romano, der på Twitter slår fast, at Højlund dog stadig er Manchester Uniteds foretrukne valg som ny centerforward. Jagten på Onana har udskudt jagten på Højlund, lyder det.
Trods et manglende officielt bud fra Manchester United er der dog minimal chance for, at Rasmus Højlund også tørner ud for Atalanta efter sommerferien. Sådan lyder det fra transferjournalist Gianluca Di Marzio.
– Rasmus Højlund har den samme agent som Erik ten Hag, og han har talt med spilleren længe. Spilleren vil gerne skifte til Manchester United, men Atalanta har endnu ikke modtaget et officielt bud på spilleren, siger Di Marzio til Wettfreunde.
– Agenten har informeret Atalanta om, at Manchester United vil have spilleren. Atalanta er klar til at sælge spilleren, hvis de modtager et godt tilbud, men de vil have mindst 60 millioner euro (450 millioner kroner, red.). Jeg tror, at det nok er sådan, fordi Atalanta ved, at det er næsten umuligt at beholde spilleren, men de vil have det rigtige tilbud.
Der har været nogle rygter fremme om, at Manchester United er interesseret i at inkludere Mason Greenwood i en eventuel Højlund-handel, men ifølge Gianluca Di Marzio er Atalanta ikke interesseret i en byttehandel med Højlund og Greenwood.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
HELT VILDT
Værste i 16 år
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
EKSKLUSIVT