Jack Wilshere: Jeg er inspireret af disse trænere

Jack Wilshere sætter ord på sin filosofi.



Færdig i AGF, men nu ungdomstræner i Arsenal.

Jack Wilshere lagde forleden støvlerne på hylden efter et halvt år i Århus, da han skal være U18-træner i Arsenal. Det er en opgave, den 30-årige englænder glæder sig meget til, selvom han tager jobbet uden nogen særlig trænererfaring.

– Jeg skal være den første til at indrømme, at jeg nok ikke har samme erfaring som mange andre trænere derude, men jeg har erfaring med at gå i en fodboldspillers fodspor, rykke op gennem akademiet og komme på førsteholdet. 

– Jeg tror først og fremmest, at jeg er nødt til at fokusere på mig selv og at lære, hvordan man er træner, men jeg tror, at når man har de ambitioner og den sult, hjælper det dig til at lære hurtigere, og i sidste ende hjælper du børnene, siger han til Arsenals hjemmeside.

Men hvordan kommer Wilshere så til at være som træner? En god blanding af Arsene Wenger og Mikel Arteta, hvis man spørger ham selv.

– Jeg vil have et hold, som dominerer med bolden og vinder den tilbage højt oppe på modstanderens banehalvdel så hurtigt som muligt. Når man har arbejdet under Arsene (Wenger) og folk som ham, får du det indpodet fra en tidlig alder. Hvis jeg kan bringe det, sammen med Mikels (Arteta) idéer og tanker, tror jeg, det er opskriften på succes.

– Jeg tænkte på alle de trænere, jeg har arbejdet sammen med, herunder Mikel, og jeg har ladet mig inspirere af dem allesammen. Jeg synes, det er så vigtigt, at akademiet og førsteholdet er på linje med hinanden. Hvis der er en spiller, som har brug for at træne med førsteholdet, har han de fundamentale egenskaber, som en førsteholdsspiller har, og det samme sprog bliver brugt mellem dem. Jeg tror på, det giver dem den bedste chance.

Jack Wilshere har selv spillet næsten 200 kampe for Arsenal.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hårdt angreb på DBU-boss

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Storkamp af Patrick Dorgu

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Højlund slutter sæsonen med bravour

Massefyring i AC Milan

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Sammenligner Brøndby med Manchester United