Jack Wilshere: Jeg er inspireret af disse trænere

Jack Wilshere sætter ord på sin filosofi.



Færdig i AGF, men nu ungdomstræner i Arsenal.

Jack Wilshere lagde forleden støvlerne på hylden efter et halvt år i Århus, da han skal være U18-træner i Arsenal. Det er en opgave, den 30-årige englænder glæder sig meget til, selvom han tager jobbet uden nogen særlig trænererfaring.

– Jeg skal være den første til at indrømme, at jeg nok ikke har samme erfaring som mange andre trænere derude, men jeg har erfaring med at gå i en fodboldspillers fodspor, rykke op gennem akademiet og komme på førsteholdet. 

– Jeg tror først og fremmest, at jeg er nødt til at fokusere på mig selv og at lære, hvordan man er træner, men jeg tror, at når man har de ambitioner og den sult, hjælper det dig til at lære hurtigere, og i sidste ende hjælper du børnene, siger han til Arsenals hjemmeside.

Men hvordan kommer Wilshere så til at være som træner? En god blanding af Arsene Wenger og Mikel Arteta, hvis man spørger ham selv.

– Jeg vil have et hold, som dominerer med bolden og vinder den tilbage højt oppe på modstanderens banehalvdel så hurtigt som muligt. Når man har arbejdet under Arsene (Wenger) og folk som ham, får du det indpodet fra en tidlig alder. Hvis jeg kan bringe det, sammen med Mikels (Arteta) idéer og tanker, tror jeg, det er opskriften på succes.

– Jeg tænkte på alle de trænere, jeg har arbejdet sammen med, herunder Mikel, og jeg har ladet mig inspirere af dem allesammen. Jeg synes, det er så vigtigt, at akademiet og førsteholdet er på linje med hinanden. Hvis der er en spiller, som har brug for at træne med førsteholdet, har han de fundamentale egenskaber, som en førsteholdsspiller har, og det samme sprog bliver brugt mellem dem. Jeg tror på, det giver dem den bedste chance.

Jack Wilshere har selv spillet næsten 200 kampe for Arsenal.





LIVE

VM-LIVE: Pause – Schweiz kan ikke finde muligheder

USA – Australien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber

Her er AGF’s Champions League-modstander

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage