Færdig i AGF, men nu ungdomstræner i Arsenal.
Jack Wilshere lagde forleden støvlerne på hylden efter et halvt år i Århus, da han skal være U18-træner i Arsenal. Det er en opgave, den 30-årige englænder glæder sig meget til, selvom han tager jobbet uden nogen særlig trænererfaring.
– Jeg skal være den første til at indrømme, at jeg nok ikke har samme erfaring som mange andre trænere derude, men jeg har erfaring med at gå i en fodboldspillers fodspor, rykke op gennem akademiet og komme på førsteholdet.
– Jeg tror først og fremmest, at jeg er nødt til at fokusere på mig selv og at lære, hvordan man er træner, men jeg tror, at når man har de ambitioner og den sult, hjælper det dig til at lære hurtigere, og i sidste ende hjælper du børnene, siger han til Arsenals hjemmeside.
Men hvordan kommer Wilshere så til at være som træner? En god blanding af Arsene Wenger og Mikel Arteta, hvis man spørger ham selv.
– Jeg vil have et hold, som dominerer med bolden og vinder den tilbage højt oppe på modstanderens banehalvdel så hurtigt som muligt. Når man har arbejdet under Arsene (Wenger) og folk som ham, får du det indpodet fra en tidlig alder. Hvis jeg kan bringe det, sammen med Mikels (Arteta) idéer og tanker, tror jeg, det er opskriften på succes.
– Jeg tænkte på alle de trænere, jeg har arbejdet sammen med, herunder Mikel, og jeg har ladet mig inspirere af dem allesammen. Jeg synes, det er så vigtigt, at akademiet og førsteholdet er på linje med hinanden. Hvis der er en spiller, som har brug for at træne med førsteholdet, har han de fundamentale egenskaber, som en førsteholdsspiller har, og det samme sprog bliver brugt mellem dem. Jeg tror på, det giver dem den bedste chance.
Jack Wilshere har selv spillet næsten 200 kampe for Arsenal.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE