Færdig i AGF, men nu ungdomstræner i Arsenal.
Jack Wilshere lagde forleden støvlerne på hylden efter et halvt år i Århus, da han skal være U18-træner i Arsenal. Det er en opgave, den 30-årige englænder glæder sig meget til, selvom han tager jobbet uden nogen særlig trænererfaring.
– Jeg skal være den første til at indrømme, at jeg nok ikke har samme erfaring som mange andre trænere derude, men jeg har erfaring med at gå i en fodboldspillers fodspor, rykke op gennem akademiet og komme på førsteholdet.
– Jeg tror først og fremmest, at jeg er nødt til at fokusere på mig selv og at lære, hvordan man er træner, men jeg tror, at når man har de ambitioner og den sult, hjælper det dig til at lære hurtigere, og i sidste ende hjælper du børnene, siger han til Arsenals hjemmeside.
Men hvordan kommer Wilshere så til at være som træner? En god blanding af Arsene Wenger og Mikel Arteta, hvis man spørger ham selv.
– Jeg vil have et hold, som dominerer med bolden og vinder den tilbage højt oppe på modstanderens banehalvdel så hurtigt som muligt. Når man har arbejdet under Arsene (Wenger) og folk som ham, får du det indpodet fra en tidlig alder. Hvis jeg kan bringe det, sammen med Mikels (Arteta) idéer og tanker, tror jeg, det er opskriften på succes.
– Jeg tænkte på alle de trænere, jeg har arbejdet sammen med, herunder Mikel, og jeg har ladet mig inspirere af dem allesammen. Jeg synes, det er så vigtigt, at akademiet og førsteholdet er på linje med hinanden. Hvis der er en spiller, som har brug for at træne med førsteholdet, har han de fundamentale egenskaber, som en førsteholdsspiller har, og det samme sprog bliver brugt mellem dem. Jeg tror på, det giver dem den bedste chance.
Jack Wilshere har selv spillet næsten 200 kampe for Arsenal.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE