Sæsonen har nærmest været en lang dans på roser for Liverpool, der suverænt har vundet Premier League, men ikke for Harvey Elliott.
Midtbanespilleren har ikke formået at bryde ind i Arne Slots startopstilling, og spilletiden i denne sæson har været betragteligt mindre i de foregående.
Det er ikke holdbart for 22-årige Elliott, hvis pil burde have peget i en anden retning, og rygterne om et brud med Liverpool tager disse dage fart.
Læs også: Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold
Senest bringes han i spil til et skifte til Wolverhampton, som er interesseret i at købe ham. Det melder talkSPORT.
Man må formode, at Wolverhampton sælger stjernespilleren Matheus Cunha, og det vil efterlade et enormt kreativ hul i Wolves-offensiven, som Elliott altså måske kan være med til at udfylde.
Liverpool-reserven bliver dog ikke billig, og klubben kræver angiveligt 40 millioner pund – 350 millioner kroner – for ham. Noget som Wolves dog bør have råd til at betale.
Harvey Elliott har haft flere opture i denne sæson. Han afgjorde kampen i Paris mod Paris Saint-Germain med sit sene mål, og han lagde op til Federico Chiesas reducering mod Newcastle i EFL Cup-finalen.
Men i Premier League er han kun startet inde en gang i denne sæson, og det skulle altså få ham til at overveje, om han skal søge et andet sted hen for at få mere spilletid.
I alt har han – ifølge Transfermarkt – spillet 720 minutter i denne sæson fordelt på 25 kampe i alle turneringer.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen