– Eriksen skal nok blive en superstjerne i United

Peter Schmeichel er glad for, at Christian Eriksen fortsætter sin karriere i Manchester United.



Sidste fredag blev det officielt, at Christian Eriksen er ny mand i Manchester Uniteds førsteholdstrup. Og hvad det er for en klub, han skifter til, er der næppe nogen mere i stand til at vurdere end den dansker, der blev en legende i klubben.

Midtbanespilleren bliver den sjette dansker på herresiden, som repræsenterer den enorme fodboldklub. 

Inden Christian Eriksen har Jesper Olsen, John Sivebæk, Peter Schmeichel, Mads Timm og Anders Lindegaard trukket United-trøjen over hovedet, og Peter Schmeichel glæder sig enormt meget til, at den tidligere Brentford- og Tottenham-spiller skal have Old Trafford som hjemmebane. 

Det fortæller den tidligere Manchester United-stjerne i et interview med Tipsbladet. 

– Christian Eriksen er en klassespiller, og dem har vi brug for i United. Det er dejligt at få en dansker til klubben. Det gør det mere interessant for mig, siger Peter Schmeichel og fortsætter: 

– Han må se det som en stor mulighed for at sætte et aftryk på fodbolden. Det er en stor maskine, som skal vendes, og hvis Christian Eriksen kan være med til det, vil det være en enorm ting. 

EM-vinderen fra 1992 tilføjer, at han ikke faldt ned af stolen, da det stod klart, at den 30-årige dansker valgte Manchester United som sin nye klub. 

– Alt respekt for Thomas Frank og Brentford, men Christian Eriksen er ambitiøs, og han er blevet endnu mere ambitiøs efter sin ulykke. Jeg kunne ikke se ham tage chancen med Antonio Conte igen, og jeg kunne heller ikke se ham blive. Og da United har været på banen før, så overraskede skiftet mig ikke. 

58-årige Peter Schmeichel siger videre, at der venter landsholdsstjernen et stort pres på Old Trafford. Det er en ting, som han skal kunne håndtere. 

Men det er den tidligere Manchester United-målmand heller ikke i tvivl om, at Christian Eriksen kan. 

– Der venter ikke Christian Eriksen et større pres, end der venter andre nye spillere. Men du ved ikke, hvad presset er i Manchester United, før du har prøvet det. Forventningen er, at du vinder hver gang. Du skal gøre dit bedste i hver eneste kamp. Fansene er tålmodige, men har en grænse, og når den nås, skaber det et pres. 

– Trykket er højere, når du ikke vinder i Manchester United, end det er andre steder. Du skal lære at leve med det kæmpestore pres, der er på dine præstationer. Jeg har set flere dygtige fodboldspillere komme til United uden at kunne klare presset. 

– Men Christian Eriksen skal ikke bekymre sig. Han har den psykiske balast, han skal bruge. Han har allerede vundet den sværeste kamp i livet. Jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en succes. Fansene elsker ham allerede. 

Den tidligere stjernemålmand understreger dog, at landsholdsspilleren skal forberede sig på at blive analyseret ned til den mindste detalje konstant. 

Ifølge Peter Schmeichel er det ikke noget, han har prøvet i sin tid i Brentford. Helt kort og godt vil alle nu have et stykke med Christian Eriksen, uanset hvor han er. 

Og hvis det på et tidspunkt begynder at genere midtbanestjernen, er det noget, han skal lære at håndtere.  

Hvad er det, som Christian Eriksen skal bidrage med på Manchester Uniteds hold? 

– Han skal skabe mål. Det er det, han kan. Christian Eriksen har en unik måde at se fodboldspillet på. Han kan levere afleveringer, som forsvaret ikke kan håndtere. Derudover skal han kunne holde på bolden på den sidste tredjedel, for det var et stort problem for United i sidste sæson. 

– Hans kvaliteter kommer til alvor til udtryk, når han har gode spillere omkring sig. Derfor synes jeg, det ville være sjovt at se ham spille med Cristiano Ronaldo. Der kan du tale om to veludviklede fodboldhjerner. 

Tror du, at Christian Eriksen kan ende med at sidde på bænken? 

– Det er svært at sige. Der er mange spørgsmål, som vi mangler svar på. Spiller Ronaldo? Kommer Frenkie de Jong? Jeg synes, det er svært at spå om holdet lige nu, men uanset hvad får Christian Eriksen chancen fra start i mange kampe. Der skal han bevise sig selv ligesom alle andre. 

Afsluttende siger Peter Schmeichel, at han håber, at sin landsmand vil nyde eventyret i den gigantiske Premier League-klub. 

– Det er en fantastisk følelse at trække en United-trøje over hovedet. Han er valgt til at repræsentere mange menneskers drømme. Jeg håber, han vil nyde det. Han er god nok, og han kan håndtere det. Christian Eriksen skal nok blive en superstjerne i United, hvis han leverer det, han kan. 

Christian Eriksen kan få debut i Premier League for Manchester United den 7. august, når de møder Brighton på Old Trafford. 





FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Frank reddet i døende sekunder

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afvist

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer