Sidste fredag blev det officielt, at Christian Eriksen er ny mand i Manchester Uniteds førsteholdstrup. Og hvad det er for en klub, han skifter til, er der næppe nogen mere i stand til at vurdere end den dansker, der blev en legende i klubben.
Midtbanespilleren bliver den sjette dansker på herresiden, som repræsenterer den enorme fodboldklub.
Inden Christian Eriksen har Jesper Olsen, John Sivebæk, Peter Schmeichel, Mads Timm og Anders Lindegaard trukket United-trøjen over hovedet, og Peter Schmeichel glæder sig enormt meget til, at den tidligere Brentford- og Tottenham-spiller skal have Old Trafford som hjemmebane.
Det fortæller den tidligere Manchester United-stjerne i et interview med Tipsbladet.
– Christian Eriksen er en klassespiller, og dem har vi brug for i United. Det er dejligt at få en dansker til klubben. Det gør det mere interessant for mig, siger Peter Schmeichel og fortsætter:
– Han må se det som en stor mulighed for at sætte et aftryk på fodbolden. Det er en stor maskine, som skal vendes, og hvis Christian Eriksen kan være med til det, vil det være en enorm ting.
EM-vinderen fra 1992 tilføjer, at han ikke faldt ned af stolen, da det stod klart, at den 30-årige dansker valgte Manchester United som sin nye klub.
– Alt respekt for Thomas Frank og Brentford, men Christian Eriksen er ambitiøs, og han er blevet endnu mere ambitiøs efter sin ulykke. Jeg kunne ikke se ham tage chancen med Antonio Conte igen, og jeg kunne heller ikke se ham blive. Og da United har været på banen før, så overraskede skiftet mig ikke.
58-årige Peter Schmeichel siger videre, at der venter landsholdsstjernen et stort pres på Old Trafford. Det er en ting, som han skal kunne håndtere.
Men det er den tidligere Manchester United-målmand heller ikke i tvivl om, at Christian Eriksen kan.
– Der venter ikke Christian Eriksen et større pres, end der venter andre nye spillere. Men du ved ikke, hvad presset er i Manchester United, før du har prøvet det. Forventningen er, at du vinder hver gang. Du skal gøre dit bedste i hver eneste kamp. Fansene er tålmodige, men har en grænse, og når den nås, skaber det et pres.
– Trykket er højere, når du ikke vinder i Manchester United, end det er andre steder. Du skal lære at leve med det kæmpestore pres, der er på dine præstationer. Jeg har set flere dygtige fodboldspillere komme til United uden at kunne klare presset.
– Men Christian Eriksen skal ikke bekymre sig. Han har den psykiske balast, han skal bruge. Han har allerede vundet den sværeste kamp i livet. Jeg er ikke i tvivl om, at han bliver en succes. Fansene elsker ham allerede.
Den tidligere stjernemålmand understreger dog, at landsholdsspilleren skal forberede sig på at blive analyseret ned til den mindste detalje konstant.
Ifølge Peter Schmeichel er det ikke noget, han har prøvet i sin tid i Brentford. Helt kort og godt vil alle nu have et stykke med Christian Eriksen, uanset hvor han er.
Og hvis det på et tidspunkt begynder at genere midtbanestjernen, er det noget, han skal lære at håndtere.
Hvad er det, som Christian Eriksen skal bidrage med på Manchester Uniteds hold?
– Han skal skabe mål. Det er det, han kan. Christian Eriksen har en unik måde at se fodboldspillet på. Han kan levere afleveringer, som forsvaret ikke kan håndtere. Derudover skal han kunne holde på bolden på den sidste tredjedel, for det var et stort problem for United i sidste sæson.
– Hans kvaliteter kommer til alvor til udtryk, når han har gode spillere omkring sig. Derfor synes jeg, det ville være sjovt at se ham spille med Cristiano Ronaldo. Der kan du tale om to veludviklede fodboldhjerner.
Tror du, at Christian Eriksen kan ende med at sidde på bænken?
– Det er svært at sige. Der er mange spørgsmål, som vi mangler svar på. Spiller Ronaldo? Kommer Frenkie de Jong? Jeg synes, det er svært at spå om holdet lige nu, men uanset hvad får Christian Eriksen chancen fra start i mange kampe. Der skal han bevise sig selv ligesom alle andre.
Afsluttende siger Peter Schmeichel, at han håber, at sin landsmand vil nyde eventyret i den gigantiske Premier League-klub.
– Det er en fantastisk følelse at trække en United-trøje over hovedet. Han er valgt til at repræsentere mange menneskers drømme. Jeg håber, han vil nyde det. Han er god nok, og han kan håndtere det. Christian Eriksen skal nok blive en superstjerne i United, hvis han leverer det, han kan.
Christian Eriksen kan få debut i Premier League for Manchester United den 7. august, når de møder Brighton på Old Trafford.
LIVE
LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
OPTAKT
Brighton – Manchester United
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER