Det har været en skrækkelig sæson for Manchester City, men lørdag lykkedes det de engelske mestre at hente en tiltrængt 4-1-sejr mod West Ham.
Sejren var allerede så godt som sikret efter en times spil, da Phil Foden scorede til 4-0, og med sejren over West Ham er Pep Guardiolas tropper nu oppe på to sejre i træk. Alligevel var hjemmepublikummet relativt tavst i lørdagens opgør, hvor der stod en nervøs stemning efter Niclas Füllkrugs reducering i det 71. minut.
Efter 4-1-sejren var Kevin De Bruyne noget forundret over den begrænsede opbakning på Etihad Stadium.
– Jeg ved ikke hvorfor (stemningen var nervøs, red.). Jeg er med på, at vi ikke har ramt vores niveau, men de burde støtte os, for arbejdsindsatsen var der, og vi vandt stadig 4-1. Jeg forstår ikke, hvad der foregår. Holdet kæmpede maksimalt. Niveauet skal være højere, men det ved vi godt, lød det, ifølge Eurosport, fra Kevin De Bruyne.
Ifølge den belgiske stjernespiller var der mod West Ham trods alt tale om en lille forbedring i forhold til andre kampe i den seneste tid.
– Det er et lille skridt. Vi forstår lidt bedre nu, hvad vi har præsteret i de seneste 10 år, og hvor svært det er. I øjeblikket er vi et stykke fra det. Vi arbejder virkeligt hårdt, og holdets fitness er på vej i den rigtige retning. Der var perioder, hvor vi spillede godt, og andre, hvor det var mindre godt. Det var en lille forbedring, men vi forstår, at det stadig skal være bedre, lød det fra Kevin De Bruyne.
Med lørdagens sejr er Manchester City stadig fint med i kampen om at kvalificere sig til Champions League.
Pep Guardiolas mandskab ligger på sjettepladsen i Premier League, to point efter Chelsea, der indtager fjerdepladsen.
Manchester Citys næste kamp i Premier League er ude mod Brentford den 14. januar.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
FC København bekræfter transfer
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
HELT VILDT