Det har været en skrækkelig sæson for Manchester City, men lørdag lykkedes det de engelske mestre at hente en tiltrængt 4-1-sejr mod West Ham.
Sejren var allerede så godt som sikret efter en times spil, da Phil Foden scorede til 4-0, og med sejren over West Ham er Pep Guardiolas tropper nu oppe på to sejre i træk. Alligevel var hjemmepublikummet relativt tavst i lørdagens opgør, hvor der stod en nervøs stemning efter Niclas Füllkrugs reducering i det 71. minut.
Efter 4-1-sejren var Kevin De Bruyne noget forundret over den begrænsede opbakning på Etihad Stadium.
– Jeg ved ikke hvorfor (stemningen var nervøs, red.). Jeg er med på, at vi ikke har ramt vores niveau, men de burde støtte os, for arbejdsindsatsen var der, og vi vandt stadig 4-1. Jeg forstår ikke, hvad der foregår. Holdet kæmpede maksimalt. Niveauet skal være højere, men det ved vi godt, lød det, ifølge Eurosport, fra Kevin De Bruyne.
Ifølge den belgiske stjernespiller var der mod West Ham trods alt tale om en lille forbedring i forhold til andre kampe i den seneste tid.
– Det er et lille skridt. Vi forstår lidt bedre nu, hvad vi har præsteret i de seneste 10 år, og hvor svært det er. I øjeblikket er vi et stykke fra det. Vi arbejder virkeligt hårdt, og holdets fitness er på vej i den rigtige retning. Der var perioder, hvor vi spillede godt, og andre, hvor det var mindre godt. Det var en lille forbedring, men vi forstår, at det stadig skal være bedre, lød det fra Kevin De Bruyne.
Med lørdagens sejr er Manchester City stadig fint med i kampen om at kvalificere sig til Champions League.
Pep Guardiolas mandskab ligger på sjettepladsen i Premier League, to point efter Chelsea, der indtager fjerdepladsen.
Manchester Citys næste kamp i Premier League er ude mod Brentford den 14. januar.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
LIVE
TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Færdig
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Argentina – Egypten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Belgien knuser USA
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW