Det har været en skrækkelig sæson for Manchester City, men lørdag lykkedes det de engelske mestre at hente en tiltrængt 4-1-sejr mod West Ham.
Sejren var allerede så godt som sikret efter en times spil, da Phil Foden scorede til 4-0, og med sejren over West Ham er Pep Guardiolas tropper nu oppe på to sejre i træk. Alligevel var hjemmepublikummet relativt tavst i lørdagens opgør, hvor der stod en nervøs stemning efter Niclas Füllkrugs reducering i det 71. minut.
Efter 4-1-sejren var Kevin De Bruyne noget forundret over den begrænsede opbakning på Etihad Stadium.
– Jeg ved ikke hvorfor (stemningen var nervøs, red.). Jeg er med på, at vi ikke har ramt vores niveau, men de burde støtte os, for arbejdsindsatsen var der, og vi vandt stadig 4-1. Jeg forstår ikke, hvad der foregår. Holdet kæmpede maksimalt. Niveauet skal være højere, men det ved vi godt, lød det, ifølge Eurosport, fra Kevin De Bruyne.
Ifølge den belgiske stjernespiller var der mod West Ham trods alt tale om en lille forbedring i forhold til andre kampe i den seneste tid.
– Det er et lille skridt. Vi forstår lidt bedre nu, hvad vi har præsteret i de seneste 10 år, og hvor svært det er. I øjeblikket er vi et stykke fra det. Vi arbejder virkeligt hårdt, og holdets fitness er på vej i den rigtige retning. Der var perioder, hvor vi spillede godt, og andre, hvor det var mindre godt. Det var en lille forbedring, men vi forstår, at det stadig skal være bedre, lød det fra Kevin De Bruyne.
Med lørdagens sejr er Manchester City stadig fint med i kampen om at kvalificere sig til Champions League.
Pep Guardiolas mandskab ligger på sjettepladsen i Premier League, to point efter Chelsea, der indtager fjerdepladsen.
Manchester Citys næste kamp i Premier League er ude mod Brentford den 14. januar.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
VM-spiller får fem karantænedage
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne