Det har været en skrækkelig sæson for Manchester City, men lørdag lykkedes det de engelske mestre at hente en tiltrængt 4-1-sejr mod West Ham.
Sejren var allerede så godt som sikret efter en times spil, da Phil Foden scorede til 4-0, og med sejren over West Ham er Pep Guardiolas tropper nu oppe på to sejre i træk. Alligevel var hjemmepublikummet relativt tavst i lørdagens opgør, hvor der stod en nervøs stemning efter Niclas Füllkrugs reducering i det 71. minut.
Efter 4-1-sejren var Kevin De Bruyne noget forundret over den begrænsede opbakning på Etihad Stadium.
– Jeg ved ikke hvorfor (stemningen var nervøs, red.). Jeg er med på, at vi ikke har ramt vores niveau, men de burde støtte os, for arbejdsindsatsen var der, og vi vandt stadig 4-1. Jeg forstår ikke, hvad der foregår. Holdet kæmpede maksimalt. Niveauet skal være højere, men det ved vi godt, lød det, ifølge Eurosport, fra Kevin De Bruyne.
Ifølge den belgiske stjernespiller var der mod West Ham trods alt tale om en lille forbedring i forhold til andre kampe i den seneste tid.
– Det er et lille skridt. Vi forstår lidt bedre nu, hvad vi har præsteret i de seneste 10 år, og hvor svært det er. I øjeblikket er vi et stykke fra det. Vi arbejder virkeligt hårdt, og holdets fitness er på vej i den rigtige retning. Der var perioder, hvor vi spillede godt, og andre, hvor det var mindre godt. Det var en lille forbedring, men vi forstår, at det stadig skal være bedre, lød det fra Kevin De Bruyne.
Med lørdagens sejr er Manchester City stadig fint med i kampen om at kvalificere sig til Champions League.
Pep Guardiolas mandskab ligger på sjettepladsen i Premier League, to point efter Chelsea, der indtager fjerdepladsen.
Manchester Citys næste kamp i Premier League er ude mod Brentford den 14. januar.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER