Det har været en skrækkelig sæson for Manchester City, men lørdag lykkedes det de engelske mestre at hente en tiltrængt 4-1-sejr mod West Ham.
Sejren var allerede så godt som sikret efter en times spil, da Phil Foden scorede til 4-0, og med sejren over West Ham er Pep Guardiolas tropper nu oppe på to sejre i træk. Alligevel var hjemmepublikummet relativt tavst i lørdagens opgør, hvor der stod en nervøs stemning efter Niclas Füllkrugs reducering i det 71. minut.
Efter 4-1-sejren var Kevin De Bruyne noget forundret over den begrænsede opbakning på Etihad Stadium.
– Jeg ved ikke hvorfor (stemningen var nervøs, red.). Jeg er med på, at vi ikke har ramt vores niveau, men de burde støtte os, for arbejdsindsatsen var der, og vi vandt stadig 4-1. Jeg forstår ikke, hvad der foregår. Holdet kæmpede maksimalt. Niveauet skal være højere, men det ved vi godt, lød det, ifølge Eurosport, fra Kevin De Bruyne.
Ifølge den belgiske stjernespiller var der mod West Ham trods alt tale om en lille forbedring i forhold til andre kampe i den seneste tid.
– Det er et lille skridt. Vi forstår lidt bedre nu, hvad vi har præsteret i de seneste 10 år, og hvor svært det er. I øjeblikket er vi et stykke fra det. Vi arbejder virkeligt hårdt, og holdets fitness er på vej i den rigtige retning. Der var perioder, hvor vi spillede godt, og andre, hvor det var mindre godt. Det var en lille forbedring, men vi forstår, at det stadig skal være bedre, lød det fra Kevin De Bruyne.
Med lørdagens sejr er Manchester City stadig fint med i kampen om at kvalificere sig til Champions League.
Pep Guardiolas mandskab ligger på sjettepladsen i Premier League, to point efter Chelsea, der indtager fjerdepladsen.
Manchester Citys næste kamp i Premier League er ude mod Brentford den 14. januar.
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE