Thomas Frank har gang i en forrygende sæson med Brentford, og de stærke resultater kan ende med at sende den danske træner væk fra London-klubben.
I den engelske presse er Thomas Frank blevet rygtet til større klubber i Premier League, og særligt to engelske klubber er oplagte for den tidligere Brøndby-træner.
Sådan lyder det fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på papirudgaven af Tipsbladet.
– Jeg kan se tre oplagte muligheder. Tottenham bliver nævnt igen og igen, og jeg synes, at det giver god mening. Antonio Conte ser jo i den grad ud til at være på vej videre, siger Troels Bager Thøgersen.
– Jeg ved godt, at Tottenham har haft nogle forskellige trænertyper. Når de ser tilbage, var det så det rigtige at sige farvel til Mauricio Pochettino på det tidspunkt? Måske. Forholdet mellem ham og ledelsen var ved at køre surt.
– Men den her indædte procestræner, som Pochettino også er, det fungerede jo for Tottenham. Og det synes jeg også, at Thomas Frank kan være. Han er selvfølgelig en lidt anden persontype end Pochettino, men han kan noget af det samme. Det her med at arbejde langsigtet, som Tottenham også bliver nødt til.
Ifølge Troels Bager Thøgersen er det heller ikke usandsynligt, at Thomas Frank bliver i den vestlige del af London, hvor Chelsea måske snart skal bruge en ny cheftræner.
– Jeg kunne også forestille mig, at Thomas Frank ender et andet sted i London, nemlig i Chelsea. Det er en kæmpestor klub. Alverdens agenter og trænerne selv ringer til Chelsea for at byde sig til, hvis Graham Potter ryger ud, siger Troels Bager Thøgersen.
– Potter er et godt eksempel på, hvor svært det her er, når man har fået en ny ejer i Todd Boehly og der bliver købt ind og købt ind, fordi Boehly har en idé om, at vi skal gøre lidt som i baseball i USA, og at de her mange indkøb vil vise sig at være billige om tre-fire-fem år. Chelsea er et vildt sted at være.
Thomas Frank kan også vælge at forlade Premier League, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– Jeg synes også, at vi skal nævne Ajax. Johnny Heitinga kom ind og blev midlertidig træner i Ajax for et par måneder siden. Han gør det godt, og det kan ikke udelukkes, at Heitinga får chancen også i næste sæson, men jeg synes også, at hvis det ikke lige skal være Premier League, men i stedet et sted, hvor Thomas Frank kan spille noget Champions League relativt regelmæssigt, så er Ajax et oplagt sted.
Thomas Franks kontrakt med Brenford løber frem til 2027.
Se hele Troels Bager Thøgersens analyse af Thomas Franks muligheder i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
