– Jeg kan se tre oplagte destinationer for Frank

Der er tre oplagte destinationer for Thomas Frank til sommer, lyder det fra chefredaktøren for papirudgaven af Tipsbladet.



Thomas Frank har gang i en forrygende sæson med Brentford, og de stærke resultater kan ende med at sende den danske træner væk fra London-klubben. 

I den engelske presse er Thomas Frank blevet rygtet til større klubber i Premier League, og særligt to engelske klubber er oplagte for den tidligere Brøndby-træner. 

Sådan lyder det fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på papirudgaven af Tipsbladet. 

– Jeg kan se tre oplagte muligheder. Tottenham bliver nævnt igen og igen, og jeg synes, at det giver god mening. Antonio Conte ser jo i den grad ud til at være på vej videre, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Jeg ved godt, at Tottenham har haft nogle forskellige trænertyper. Når de ser tilbage, var det så det rigtige at sige farvel til Mauricio Pochettino på det tidspunkt? Måske. Forholdet mellem ham og ledelsen var ved at køre surt.

– Men den her indædte procestræner, som Pochettino også er, det fungerede jo for Tottenham. Og det synes jeg også, at Thomas Frank kan være. Han er selvfølgelig en lidt anden persontype end Pochettino, men han kan noget af det samme. Det her med at arbejde langsigtet, som Tottenham også bliver nødt til. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen er det heller ikke usandsynligt, at Thomas Frank bliver i den vestlige del af London, hvor Chelsea måske snart skal bruge en ny cheftræner. 

– Jeg kunne også forestille mig, at Thomas Frank ender et andet sted i London, nemlig i Chelsea. Det er en kæmpestor klub. Alverdens agenter og trænerne selv ringer til Chelsea for at byde sig til, hvis Graham Potter ryger ud, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Potter er et godt eksempel på, hvor svært det her er, når man har fået en ny ejer i Todd Boehly og der bliver købt ind og købt ind, fordi Boehly har en idé om, at vi skal gøre lidt som i baseball i USA, og at de her mange indkøb vil vise sig at være billige om tre-fire-fem år. Chelsea er et vildt sted at være. 

Thomas Frank kan også vælge at forlade Premier League, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

– Jeg synes også, at vi skal nævne Ajax. Johnny Heitinga kom ind og blev midlertidig træner i Ajax for et par måneder siden. Han gør det godt, og det kan ikke udelukkes, at Heitinga får chancen også i næste sæson, men jeg synes også, at hvis det ikke lige skal være Premier League, men i stedet et sted, hvor Thomas Frank kan spille noget Champions League relativt regelmæssigt, så er Ajax et oplagt sted. 

Thomas Franks kontrakt med Brenford løber frem til 2027. 

Se hele Troels Bager Thøgersens analyse af Thomas Franks muligheder i afspilleren over artiklen. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I chok over Steve Cooper-historie

Divisionsforeningen med markant udmelding

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Av, FCK! Her er de værst af alle



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Dansker drillet af Mourinho

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Viser målform før vigtig landskamp

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey