Landsholdsdanskers barske liv: Får dødstrusler

Joachim Andersen glæder sig over, at han fik skabt fokus på hadbeskeder, selv om det ikke var meningen.



Den danske midtstopper Joachim Andersen formåede at skabe en del omtale tilbage i august, da han valgte at offentliggøre en række hadbeskeder, som han havde modtaget i sin indbakke efter kampen mod Liverpool.

I det pågældende opgør trak han et rødt kort, da Liverpools angriber Darwin Nunez nikkede ham en skalle.

– Beskederne er der egentlig stort set efter hver eneste kamp, men nu var der så lidt flere, siger Joachim Andersen, der mandag er mødt ind i landsholdslejren i Helsingør.

Ifølge landsholdsspilleren er han langtfra den eneste, som skal stå model til disse beskeder.

– Det er noget, du kan spørge alle om. Det sker efter hver eneste kamp, så det er meget normalt.

– Nu var der lige lidt flere end normalt. Så synes jeg egentlig, det var meget passende, at der kom lidt fokus på det, siger han.

Crystal Palace-danskeren har efterhånden vænnet sig til, at det er noget, som hører med til jobbet som professionel fodboldspiller.

Beskederne indeholder alt fra bandeord og tilsvininger til dødstrusler rettet mod spilleren eller spillerens familie.

– Det påvirker mig ikke. Der bliver sagt en masse ting i fodboldverdenen.

– Når du er i fokus, må du stå model til en masse ting. Folk har meninger, og folk har følelser. Det forstår jeg også godt, siger Joachim Andersen.

Selv om danskeren har vænnet sig til det, er han glad for den fokus og debat det har skabt, at han fremlagde sine beskeder.

– Det er svært at gøre så meget ved det. Men det er fint, der er blevet skabt lidt omtale. Det er selvfølgelig noget, vi skal have fokus på, men jeg har sagt det, jeg skal sige.

Joachim Andersen og resten af det danske mandskab skal i kamp på torsdag, når det gælder Nations League-opgøret ude mod Kroatien.

Danskerne slutter landsholdssamlingen af på søndag i Parken, hvor de tager imod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i sidste runde af Nations League-gruppespillet.

/ritzau/





► LIVE

LIVE: Træner meldes fyret midt under kamp

– Så er han nok færdig Manchester United!

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Manchester United-stjerne chokerer på direkte tv

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Viking-anfører stikker til verdensstjerne

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Parken bekræfter: FC København kan blive solgt

Denne klub bejler til Thomas Frank

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Lynscoring grundlægger ny Man Utd-nedtur

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Presses Højbjerg ud? ‘Denne klub er interessant’

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Hylder dansker: Et glimrende indkøb

I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg