John Stones redder Manchester City i overtiden

Det lignede længe en uafgjort kamp, indtil Citys John Stones steg til vejrs og scorede til 2-1 i overtiden.



Manchester City sled med det på udebane mod Wolverhampton, men endte alligevel med at snuppe alle tre point efter en overtidsscoring af John Stones til 2-1 efter et hjørnespark.

Sejren bringer den forsvarende mester op på en midlertidig førsteplads i Premier League. Liverpool kan generobre topplaceringen med en sejr over Chelsea i søndagens sene opgør i ligaen.

Hjemmeholdet kom bedst fra start og bragte sig overraskende foran efter otte minutters spil.

Højrebacken Nélson Semedo slog et tidligt indlæg og fandt en fri Jørgen Strand Larsen bagest i feltet. Den høje nordmand dirigerede bolden sikkert i kassen med sin venstrefod.

Herfra stod der Manchester City på det meste. Pep Guardiolas mandskab bankede på for en scoring og en halv time inde i opgøret tordnede Citys kroatiske venstreback Josko Gvardiol bolden i nettet.

Han modtog bolden fra Jéremy Doku et par meter uden for feltet i venstre side og bragede bolden op i det lange hjørne med en rundskæv.

Selv om City sad på stort set alt i anden halvleg, kæmpede gæsterne med at spille sig til den helt store chance og passere Wolverhampton-keeper Jose Sa.

Den forsvarende engelske mester savnede sine to skadede midtbanedirigenter Kevin De Bruyne og Rodri.

Men til allersidst viste udeholdet den klasse, som mesterhold er gjort af, da midterforsvareren John Stones steg til vejrs og stangede bolden i nettet efter et hjørnespark.

Gæsternes jubel forstummede kortvarigt, da kampens dommer blev kaldt ud til VAR-skærmen, men Chris Kavanagh vurderede, at der ikke blev begået en forseelse, der kunne retfærdiggøre at annullere scoringen.

Wolverhampton har endnu blot skrabet et point til sig i Premier League og ligger sidst i tabellen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Sat til salg – så dyr er han

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Klar melding fra Thomas Gravesen

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed