John Stones redder Manchester City i overtiden

Det lignede længe en uafgjort kamp, indtil Citys John Stones steg til vejrs og scorede til 2-1 i overtiden.



Manchester City sled med det på udebane mod Wolverhampton, men endte alligevel med at snuppe alle tre point efter en overtidsscoring af John Stones til 2-1 efter et hjørnespark.

Sejren bringer den forsvarende mester op på en midlertidig førsteplads i Premier League. Liverpool kan generobre topplaceringen med en sejr over Chelsea i søndagens sene opgør i ligaen.

Hjemmeholdet kom bedst fra start og bragte sig overraskende foran efter otte minutters spil.

Højrebacken Nélson Semedo slog et tidligt indlæg og fandt en fri Jørgen Strand Larsen bagest i feltet. Den høje nordmand dirigerede bolden sikkert i kassen med sin venstrefod.

Herfra stod der Manchester City på det meste. Pep Guardiolas mandskab bankede på for en scoring og en halv time inde i opgøret tordnede Citys kroatiske venstreback Josko Gvardiol bolden i nettet.

Han modtog bolden fra Jéremy Doku et par meter uden for feltet i venstre side og bragede bolden op i det lange hjørne med en rundskæv.

Selv om City sad på stort set alt i anden halvleg, kæmpede gæsterne med at spille sig til den helt store chance og passere Wolverhampton-keeper Jose Sa.

Den forsvarende engelske mester savnede sine to skadede midtbanedirigenter Kevin De Bruyne og Rodri.

Men til allersidst viste udeholdet den klasse, som mesterhold er gjort af, da midterforsvareren John Stones steg til vejrs og stangede bolden i nettet efter et hjørnespark.

Gæsternes jubel forstummede kortvarigt, da kampens dommer blev kaldt ud til VAR-skærmen, men Chris Kavanagh vurderede, at der ikke blev begået en forseelse, der kunne retfærdiggøre at annullere scoringen.

Wolverhampton har endnu blot skrabet et point til sig i Premier League og ligger sidst i tabellen.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jonas Wind til danskerklub?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub