John Stones redder Manchester City i overtiden

Det lignede længe en uafgjort kamp, indtil Citys John Stones steg til vejrs og scorede til 2-1 i overtiden.



Manchester City sled med det på udebane mod Wolverhampton, men endte alligevel med at snuppe alle tre point efter en overtidsscoring af John Stones til 2-1 efter et hjørnespark.

Sejren bringer den forsvarende mester op på en midlertidig førsteplads i Premier League. Liverpool kan generobre topplaceringen med en sejr over Chelsea i søndagens sene opgør i ligaen.

Hjemmeholdet kom bedst fra start og bragte sig overraskende foran efter otte minutters spil.

Højrebacken Nélson Semedo slog et tidligt indlæg og fandt en fri Jørgen Strand Larsen bagest i feltet. Den høje nordmand dirigerede bolden sikkert i kassen med sin venstrefod.

Herfra stod der Manchester City på det meste. Pep Guardiolas mandskab bankede på for en scoring og en halv time inde i opgøret tordnede Citys kroatiske venstreback Josko Gvardiol bolden i nettet.

Han modtog bolden fra Jéremy Doku et par meter uden for feltet i venstre side og bragede bolden op i det lange hjørne med en rundskæv.

Selv om City sad på stort set alt i anden halvleg, kæmpede gæsterne med at spille sig til den helt store chance og passere Wolverhampton-keeper Jose Sa.

Den forsvarende engelske mester savnede sine to skadede midtbanedirigenter Kevin De Bruyne og Rodri.

Men til allersidst viste udeholdet den klasse, som mesterhold er gjort af, da midterforsvareren John Stones steg til vejrs og stangede bolden i nettet efter et hjørnespark.

Gæsternes jubel forstummede kortvarigt, da kampens dommer blev kaldt ud til VAR-skærmen, men Chris Kavanagh vurderede, at der ikke blev begået en forseelse, der kunne retfærdiggøre at annullere scoringen.

Wolverhampton har endnu blot skrabet et point til sig i Premier League og ligger sidst i tabellen.

/ritzau/





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Brasiliansk VM-mavepuster

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Melder ud om fremtiden efter nedrykning