Det blev ikke den ønskede succes i tyske Mainz, og det har målmand Jonas Löss nul taget konsekvensen af.
Fremtiden – i hvert fald det næste år – er i England og Huddersfield, er det netop blevet offentliggjort, og målmanden, 28 år, har svært ved at skjule sin begejstring over at vende snuden mod England, hvor han skal være førstemålmand og hjælpe den overraskende oprykker fra Huddersfield med at overleve i Premier League. Et på flere punkter skridt op til det, der nogle steder bliver kaldt verdens bedste liga. Så gør det lige nu ikke så meget, at det ikke blev til den store succes i Mainz 05.
Hvorfor Huddersfield?
– Det er fucking Premier League – man siger ikke nej til Premier League, siger Jonas Lössl til tipsbladet.dk.
– Når det så er sagt, synes jeg, David Wagner (Huddersfield-manager, red.) virker som en sindssygt spændende træner. Huddersfields spillestil og filosofi er kompromisløs, og det tiltaler mig helt vildt.
Hvordan er aftalen kommet på plads?
– Ærlig talt er det jo gået utroligt hurtigt. Man må sige, at mine agenter virkelig har gjort et godt stykke arbejde og ramt den rigtige matchning. Efter at have haft en god snak med træneren var jeg overbevist, og heldigvis var interessen gengældt.
Du sagde, du ville kæmpe for pladsen i Mainz – hvad har ændret sig?
– At det her tilbud lige pludselig dukkede op.
– Til trods for, at jeg ret målrettet var indstillet på at tage tilbage (til Mainz, red.) her efter ferien og slås for min plads, ville Sandro Schwartz (Mainz-manager, red.) og klubben det anderledes.
Føler du dig svigtet af Mainz?
– Jeg respekterede modvilligt deres beslutning og var selvfølgelig også træt af det, men når det så er sagt, arbejder der ærlige og profesionelle mennesker i Mainz, og de har behandlet mig med respekt hele vejen igennem.
Matchet mellem os nåede desværre bare aldrig helt de højder, vi begge håbede på inden. Jeg forlader Mainz nu med en røvfuld mere hår på brystet og med masser af erfaringer, som jeg er sikker på vil komme mig til gode fremadrettet.
Er det noget særligt for dig i at komme til en Premier League-klub?
– Det har altid været den liga, jeg har drømt om at komme til at stå i, så et rungende ja!
Lössl bliver i Huddersfield holdkammerat med en anden dansker, nemlig midtbanespiller Philip Billing.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
