Den danske målmand Jonas Lössl skiftede i sommer til Everton, men her et halvt år senere er han for en stund væk.
Keeperen, 30 år, er rykket tilbage til Huddersfield på en lejeaftale, der gælder for resten af foråret, og danskeren jubler over udsigten til spilletid efter en sæson, der endnu ikke har budt på debut for Everton.
– Ja, jeg er glad, siger den danske målmand til tipsbladet.dk og forklarer:
– Jeg trænger til at komme ud og spille. Da de meldte sig på banen, var jeg ikke i tvivl, og jeg havde også en god snak med Åge (Hareide) om det, og han rådede mig til at komme ud og spille. Så endte det med at gå op i en højere enhed.
Målmanden vender nu altså tilbage til sin tidligere klub Huddersfield. Det var klubben, han forlod i sommer, efter den rykkede ud af Premier League, og her skal Jonas Lössl hjælpe en klub, der har haft det svært i Championship og aktuelt er nummer 19. Klubben kæmper altså for overlevelse i rækken.
“The Terriers” hentede i sommer Kamil Grabara på en lejeaftale i Liverpool, men polakken er blevet skadet, og så henvendte Huddersfield sig til Jonas Lössl, der slet ikke var i tvil om, at han gerne ville have fast spilletid i Huddersfield.
– Det er gået meget hurtigt. Det er det helt sikkert. Jeg har gode venner i Huddersfield, og det er jeg selvfølgelig glad for, siger danskeren.
Han har en drøm om at komme til EM til sommer, men for at komme tilbage på landsholdet, kræver det kontinuerligt spilletid på klubholdet. Det får han nu chancen for at få.
– Jeg glæder mig meget til at komme ud og spille igen og vise den bedste udgave af mig selv, men jeg har i sinde at vende tilbage til Everton til sommer og kæmpe for min chance. Der er også sket meget (i Everton i efteråret), men lige nu handler det om bare at få noget fast spilletid igen, siger danskeren.
Målmanden har stadig to og et halvt år igen af aftalen med Everton.
LIVE
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Kasper Schmeichel stopper karrieren
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
