Den danske målmand Jonas Lössl skiftede i sommer til Everton, men her et halvt år senere er han for en stund væk.
Keeperen, 30 år, er rykket tilbage til Huddersfield på en lejeaftale, der gælder for resten af foråret, og danskeren jubler over udsigten til spilletid efter en sæson, der endnu ikke har budt på debut for Everton.
– Ja, jeg er glad, siger den danske målmand til tipsbladet.dk og forklarer:
– Jeg trænger til at komme ud og spille. Da de meldte sig på banen, var jeg ikke i tvivl, og jeg havde også en god snak med Åge (Hareide) om det, og han rådede mig til at komme ud og spille. Så endte det med at gå op i en højere enhed.
Målmanden vender nu altså tilbage til sin tidligere klub Huddersfield. Det var klubben, han forlod i sommer, efter den rykkede ud af Premier League, og her skal Jonas Lössl hjælpe en klub, der har haft det svært i Championship og aktuelt er nummer 19. Klubben kæmper altså for overlevelse i rækken.
“The Terriers” hentede i sommer Kamil Grabara på en lejeaftale i Liverpool, men polakken er blevet skadet, og så henvendte Huddersfield sig til Jonas Lössl, der slet ikke var i tvil om, at han gerne ville have fast spilletid i Huddersfield.
– Det er gået meget hurtigt. Det er det helt sikkert. Jeg har gode venner i Huddersfield, og det er jeg selvfølgelig glad for, siger danskeren.
Han har en drøm om at komme til EM til sommer, men for at komme tilbage på landsholdet, kræver det kontinuerligt spilletid på klubholdet. Det får han nu chancen for at få.
– Jeg glæder mig meget til at komme ud og spille igen og vise den bedste udgave af mig selv, men jeg har i sinde at vende tilbage til Everton til sommer og kæmpe for min chance. Der er også sket meget (i Everton i efteråret), men lige nu handler det om bare at få noget fast spilletid igen, siger danskeren.
Målmanden har stadig to og et halvt år igen af aftalen med Everton.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
