Jubler over Dorgu-udvisning: ‘Det fantastisk!’

Patrick Dorgu havde en frygtelig aften på Old Trafford onsdag, hvor han forærede et mål væk og blev udvist. Den sidste beslutning er den tidligere topdommer Dermot Gallagher begejstret for.



Det var en sand mareridtsaften for Patrick Dorgu onsdag.

Først så han rigtig skidt ud på Ipswichs scoring til 1-0, hvor han spillede Jaden Philogene til vejrs, så han kunne sparke bolden i et tomt mål.

Og igen, efter 40 minutter, kom danskeren i en stor skurkerolle på Old Trafford, da han stemplede Omari Hutchinson meget højt oppe på skinnebenet. I første omgang var dommerens fløjte tavs, men som man hurtigt kunne se på TV-billederne, var det en meget voldsom tackling, og derfor blev Darren England kaldt ud til VAR-skærmen, hvor han kunne vurdere, at den unge dansker skulle have et rødt kort, så han kunne blive sendt tidligt i bad.

Den vurdering modtager nu stor ros fra den tidligere topdommer Dermot Gallagher.

– Det fantastisk (interventionen fra VAR, red.), fordi hvis man ser den fra en anden vinkel, så er det en virkelig slem tackling, siger han til Sky Sports og uddyber

– Jeg siger ikke, at han gør det med vilje, men det er en virkelig mistimet tackling.

Den tidligere Premier League-dommer er meget begejstret for, at VAR kan hjælpe kampens dommer, da han ikke var korrekt placeret til at se, hvor voldsom en tackling det var fra Patrick Dorgu.

– Han rammer ham på skinnebenet, han kom fra afstand, han har fart, og han ramte med knopperne. VAR har bedt Darren England om at kigge på det, hvilket han gjorde, og vurderede, at det er et rødt kort.

– På grund af dommerens position ser han ikke omfanget af forseelsen. Han genstartede faktisk spillet med et indkast, så han mente ikke, det var en forseelse, forklarer han for at understrege sin pointe om den vigtige hjælp fra VAR.

Selvom Manchester United i resten af kampen måtte spille i undertal, præsterede de på imponerende vis at køre en 3-2-sejr i hus.

Det var Patrick Dorgus fjerde kamp for storklubben.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Liverpool – Chelsea

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG er i Champions League-finalen efter drama

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’